Fysiotherapie bij 'etalagebenen' werkt veel beter dan dotteren Jurassic World gaat in première. Een film vol levensechte dino's die de fantasie aanwakkert. 10 NIEUWS Britten willen dat VN bloedbad Srebrenica als genocide erkent Huwelijksaanzoek via naald Hof gaat vrouw juwelier horen Weinig animo coalitie Erdogan Groot-Brittannië werkt aan een re solutie over het bloedbad in Srebr enica die zij aan de VN-Veilig heidsraad wil voorleggen. Dat kan de druk op Servië verhogen om het bloedbad als genocide te er kennen. Dat heeft de Britse ambas sadeur in Bosnië, Edward Fer guson gisteren in een verklaring laten weten. Op 11 juli is het twintig jaar gele den dat de Bosnische Serviërs de door Nederlandse militairen be schermde moslimenclave Srebreni ca in het oosten van Bosnië-Her- zegovina innamen. In de dagen er na vermoordden zij 8.000 moslim mannen en -jongens. Met de reso lutie willen de Britten niet alleen eer bewijzen aan de slachtoffers, maar ook de verzoening tussen de bevolkingsgroepen in Bosnië-Her- zegovina stimuleren. Het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag heeft uitgesproken dat de moordpartij - de bloedigste sinds de val van het naziregime op Europees grondge bied - een genocide was. De Bosni sche Serviërs bestrijden die uit spraak. Het gerechtshof in Den Bosch gaat juweliersvrouw Marina ho ren. Zij schoot vorig jaar twee overvallers dood tijdens een over val op juwelierszaak Goldies in Deurne. Het gaat om een tussen beslissing. De verwachte beslis sing over vervolging van de vrouw is nog niet genomen. Het Openbaar Ministerie heeft eer der geconcludeerd dat de juwe liersvrouw het vuur opende uit noodweer en dat ze niet vervolgd zou worden. Maar de nabestaan den van de gedode overvallers vroegen de rechter zich over de zaak te buigen. De juwelier is zelf vervolgd en veroordeeld voor ver boden wapenbezit. De mogelijkheden voor de AK-par- tij om in Turkije een coalitie te vor men worden kleiner. De nationa listische partij MHP liet gisteren weten geen coalitie met de partij van president Recep Tayyip Erdo gan te willen aangaan. Eerder liet de pro-Koerdische partij HDP al weten niet met de AKP in een re gering te willen samenwerken. Blijft over de seculiere partij CHP, die wel openstaat voor gesprek ken. Weet zijn partij de dreigende politieke malaise niet af te wen den, dan kan president Erdogan 45 dagen na de vorige verkiezin gen nieuwe uitschrijven. Zijn AKP verloor zondag bij verkiezingen de absolute meerderheid. Egypte: geboortecijfer moet omlaag De Egyptische rege ring wil het stijgende geboortecijfer in het land de komende vijf tien jaar fors afrem men. Dat heeft minis ter van Bevolkingsza ken Hala Youssef ge zegd. De regering wil kinderen langer op school houden en meer voorlichting ge ven. Egypte is het dichtstbevolkte land van de Arabische we reld en kan met moei te banen en diensten bieden aan zijn 90 miljoen inwoners. Eerste keer excuses voor deportatie Luxemburg heeft voor het eerst erkend dat het in de Tweede Wereldoorlog heeft meegewerkt aan de deportatie van Joden. In een resolutie, giste ren aangenomen door het parlement van het groothertogdom, wordt excuses aange boden aan de Joodse gemeenschap vanwe ge „verwijtbare han- delingen."Ongeveer 1.300 Joden uit Luxemburg zijn afge voerd naar vernieti gingskampen. Vuilniswagen met kinderen stort in ravijn Zeventien mensen, onder wie veel kinde ren, zijn in het An- desgebergte in Peru om het leven geko men toen een vuilnis wagen in een diep ra vijn stortte. Ongeveer vijftig anderen raak ten gewond, melden lokale autoriteiten. In de vuilniswagen za ten vooral schoolkin deren, die het als ver voermiddel gebruik ten. De leerlingen wa ren bijna thuis, toen de wagen van de mod derige weg schoot. egisseur Steven Spielberg heeft ruim 20 jaar uitge trokken voor het vervolg op zijn bioscoophit Juras sic Park. De eerste gekloonde di- no is in die tijd bepaald niet dich terbij gekomen. Dinosauriërs bestaan eigenlijk nog. Tenminste, zo zou je met een prehistorische bril op naar vo gels kunnen kijken, de directe af stammelingen van de vleeseten de dino. Wil je die voorvader weer tot leven wekken, dan zou je wat aan het dna van een roof vogel kunnen sleutelen. „De vogel is de velociraptor van nu", betoogt paleontoloog Anne Schulp van museum Natu- ralis in Leiden. „Vogels hadden vroeger tanden in hun bek. Die zijn ze kwijtgeraakt, maar de re ceptuur om tanden te maken is nog in de vogel aanwezig. Als je die weer activeert en je maakt de klauwen wat groter, zou je een di nosaurus kunnen terugfokken." Schulp is er geen voorstander van. „Je bent meer aan 't beeld houwen dan dat je meer leert over de dinosaurus." Fantasie Maar zou het niet gaaf zijn? Rond lopen in een reservaat vol uitge storven dieren, te kunnen erva ren hoe ze eruit zagen en welke geluiden ze voortbrachten? De Ju- rassic-films van Spielberg breng en die fantasie tot leven. In het kassucces van de Ameri kaanse regisseur hebben weten schappers dinosaurusbloed ge vonden in muggen die in barn steen bewaard zijn gebleven. Met het dna daaruit is het hen gelukt dinosauriërs te klonen. Mammoetexpert Dick Mol moet er smakelijk om lachen. „Zo'n film is mooie promotie voor de paleontologie, maar het scenario zit vol nonsens. Voor Maar dan moeten die patiënten wél kunnen kiezen voor intensie ve begeleiding door een gespecia liseerde fysiotherapeut in plaats van een riskante en dure opera tie: het dotteren van beenvaten. Dat kost circa elfduizend euro, tien keer meer dan een fysio- kuur. Toch is die keuze nu voor veel patiënten financieel niet moge lijk omdat een vaatoperatie wél in het basispakket zit en wordt vergoed. Maar wie kiest voor fy siotherapie moet de eerste twin tig behandelingen zelf betalen, tenzij daarvoor een aanvullende verzekering is afgesloten. Dat kost circa zeshonderd euro. Een derde van de patiënten voor wie fysiotherapie een goed alterna tief is, kiest om die reden voor het laten dotteren van dichtge slibde bloedvaten. Dat klemt des te meer omdat de aandoening vooral toeslaat on der lagere inkomensgroepen. Daar wordt meer gerookt en min der gezond geleefd en gegeten. Dat stelt arts-onderzoeker Hugo Fokkenrood (29), van het Maxi ma Medisch Centrum in Veldho ven. Hij promoveert donderdag aan de Universiteit van Maas tricht op zijn onderzoek naar de behandeling van etalagebenen. Hij bekeek de dossiers van in totaal vijfduizend patiënten. Daarvan werd dertig procent, vijf tienhonderd mensen geopereerd. Uit die groep moesten er vijfhon derd binnen twee jaar een ver- volgoperatie ondergaan. Slechts veertien procent van de vijfdui zend patiënten koos voor fysio therapie. Dat bleek vaak een suc ces: slechts zes procent moest als nog onder het mes. SARAJEVO DEN BOSCH. Hij is tattoo-artist én hij houdt van haar. Dus vroeg Mi chael van Elderen (31) uit Den Bosch zijn vriendin Daniella den Daas (23) ten huwelijk via een tatoeage op zijn been. Met het aanzoek won het paar een 'liefdesverhalenwedstrijd'. Van minister Lilianne Ploumen kregen ze gisteren 'twee eerlijke trouwringen', foto Maarten van denHurk DEURNE ANKARA CAIRO LUXEMBURG PERU door Heieen Boex door Arnold Mandemaker EINDHOVEN. Bij de behandeling van patiënten met etalagebenen, een gevolg van slagaderverkal king, valt een jaarlijkse besparing te boeken van 30 tot 40 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10