Ex-Syriëganger krijgt vier jaar cel voor beramen van overval r Sweet NIEUWS 9 Soorten en smaak Export Historie 4 Sterren luxe en comfort in Zuid-Limburg m- Staat krijgt 40 miljoen van Endstra-vermogen 'Kofferjongen' ziet moeder weer Tolheffing door Duitsland is feit Na 77 jaar toch nog doctorsbul TW 85, pp. Ze hebben namen als Sonata, Jive of Elsanta, een ras dat het meest wordt geteeld in Neder land. „Voor alle soorten aardbeien geldt: ze moe ten zoet smaken, mooi glanzen en een goede vorm hebben", zegt Peter Bontekoning, di recteur van aardbeien- veredelingsbedrijf Goossens Flevoplant. De verschillen tussen de aardbeien zitten in de raseigenschappen. „We zoeken voortdu ren naar planten die be stand zijn tegen ziek ten, langer houdbaar zijn en beter smaken", zegt Bontekoning. „Voor je een nieuwe soort hebt ontwikkeld, ben je zo zeven jaar ver der. Het kost tonnen per jaar." Aardbeien telen is niet eenvoudig. De plant is gevoelig voor rot, meel dauw en andere schim melziekten. Telers grijpen daarom naar bestrijdingsmidde len. „Mensen willen minder chemie", weet hij. „Wij gebruiken daarom bij het ontwik kelen van nieuwe ras sen geen gif meer. Nu krijgen we klachten van vrouwelijke pluk kers omdat er spinnen tussen de aardbeien zit ten. Daar zijn ze bang voor", weet de ver edelaar. De aardbeien teelt in Nederland zal blijven groeien, ver wacht hij. „Een Fin eet twee keer zo veel aard beien als een Nederlan der. Er valt hier nog veel te winnen." Nederlanders consume ren 23 miljoen kilo aard beien van eigen bodem. Gebakjes, toetjes, con serven, noem maar op. Toch gaat het meren deel, bijna 60 procent, naar het buitenland, al dus het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Vooral in België is de vraag naar Hol landse aardbeien groot, maar ook Duitsland en Noorwegen zijn er ver zot op. Naar export gemeten is de aardbei een van de belangrijkste tuinbouw- gewassen van Neder land. Alleen van papri ka's, komkommers en tomaten wordt meer ge teeld. Al in de 16e eeuw wer den in Zuid-Holland aardbeien geteeld rond Leiden en Delft. Vooral de rijken aten het ge was. In de loop van de eeuwen heeft de teelt zich steeds verder over Nederland uitgebreid. Tegenwoordig groeien de meeste aardbeien in Noord-Brabant. De provincie herbergt 79 procent van de tota le oppervlakte planten in Nederland. De moderne aardbeien zijn allemaal voortgeko men uit kruisingen van wilde soorten uit Euro pa en de Verenigde Sta ten. Inmiddels bestaan er wereldwijd meer dan zeshon derd ras sen van het zo- merko- ninkje. Het is de straf voor een overval die nooit werd gepleegd, ver hoogd met de helft, omdat Moha- med A. het geld wilde gebruiken om de terreur in Syrië en Irak te financieren. A. wist namelijk niet dat hij zijn misdaad beraamde met informanten van de politie, dat zijn auto was behangen met afluisterapparatuur en dat zijn te lefoon werd getapt. De rechter heeft zich verbaasd over wat zich onder de ogen van justitie afspeelde. Vooral toen A. in 'verbazingwekkend korte tijd' een stel wapens wist te regelen, om zijn misdaad uit te voeren. Na flink wat telefoontjes lagen daar een ladygun, een shotgun en een revolver. Voor A. ze kon gebruiken om de overval te ple- De verdachte wist niet dat hij zijn misdaad beraamde met informanten van de politie gen, werd hij klemgereden en ge arresteerd. Dat A. die wapens zo wist te bemachtigen, is niet ver bazingwekkend. Hij komt uit Bui tenhof en een klein deel van de ze Delftse wijk was een paar jaar geleden nog het domein van pro bleemjongeren die zich niet al leen bezighielden met het veroor zaken van overvallen. Het waren diezelfde jongeren die bij bosjes - vrijwel een heel voetbalteam verdween - de reis naar Syrië ondernamen om te vechten. Experts zien dat de jon geren die naar Syrië gaan vaak een achtergrond hebben zoals de jongeren uit Buitenhof. Ze heb ben ook vaker een strafblad. 2 overnachtingen in Saillant Hotel Gulpenerland**** h'K. *- De helft van de waarde van het vastgoedconcern van de geliqui deerde 'onderwereldbankier' Wil lem Endstra gaat naar de Staat. Het gaat om een bedrag van 40 miljoen euro, grotendeels in on roerend goed. Dat heeft het Open baar Ministerie gisteren bekendge maakt. Na de moord op Endstra in 2004 bleek dat er, naast legale inkom sten, grote criminele geldstromen door het concern liepen. Door toe doen van Endstra maakte het con cern zich schuldig aan witwassen. Met de 40 miljoen heeft het vast goedconcern van Endstra (Wil- mar Beheer en Arpollo Amster dam en hun opvolgers) volgens het OM 'op een passende wijze' af gerekend voor de witwasactivitei ten. De Amsterdamse vastgoedmag naat Endstra werd op 17 mei 2004 doodgeschoten. Hij had veel con tacten in de onderwereld. Na de moord kwam naast het moordon- derzoek ook een grootscheeps on derzoek naar de afpersing van Endstra en anderen op gang. De tolheffing voor personenauto's in Duitsland is een feit. President Joachim Gauck heeft de plannen waarmee de Bondsdag al weken geleden instemde, ondertekend. Met de tolheffing wil Duitsland buitenlandse automobilisten laten betalen voor het gebruik van snel wegen. Duitse autobezitters krij gen de tol gecompenseerd via een verlaging van de wegenbelasting. De heffing gaat op 1 januari 2016 in. Nederland en ook Oostenrijk zijn fel gekant tegen de tol. Voor zitter Jean-Claude Juncker van de Europese Commissie heeft aange geven de tolwet juridisch te laten toetsen. 77 jaar na het inleveren van haar proefschrift krijgt Ingeborg Syllm-Rapoport vandaag in Ham burg haar doctorsbul van de uni versiteit Hamburg-Eppendorf. De nu 102 jaar oude kinderarts kon in 1938 haar proefschrift niet verdedi gen omdat haar moeder joods was en ze door de Neurenberger ras senwetten in nazi-Duitsland niet mocht verschijnen voor haar mon deling. Syllm emigreerde naar de VS en zette daar haar carrière als kinderarts voort. Toen de decaan van de medische faculteit in Ham burg hiervan hoorde, besloot hij in mei dit jaar haar alsnog het mondeling af te nemen. DINSDAG 9 JUNI 2015 in topvorm ROTTERDAM. Oud-Syriëganger Mo- hamed A. is veroordeeld tot vier jaar cel wegens het voorbereiden van een overval om de jihad te fi nancieren. De rechter was giste ren onverbiddelijk: vier jaar cel, onvoorwaardelijk. V Gratis gebruik van de wellnessfaciliteiten van het hotel V Gelegen in het prachtige Limburgse landschap 7 Inclusief 3-gangendiner ,Ai i "Tv T 1. Hetrlyk 50% korting AMSTERDAM CEUTA. Adou Ouattara (links) uit Ivoorkust, ook bekend als de koffer jongen, is herenigd met zijn moeder Lucie Ouattara in de Spaanse en clave Ceuta in Noord-Afrika. Adou werd in maart verborgen in een kof fer gevonden door de Spaanse douane. De Marokkaanse vrouw die de koffer bij zich had, werd aangehouden, foto EPA BERLIJN HAMBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9