Nieuwe hoop voor patiënten met asbestkanker Hollandse aardbei bezig aan onstuimige opmars 8 NIEUWS De aardbeienoogst breekt alle records, blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS. „Het is hier net een fabriek. We plukken continu door." Ze moeten een zoete, frisse smaak hebben. Want Nederlanders houden niet van die onooglijke harde din gen uit Spanje, weet Marc van Aert. Hij teelt zijn Hol landse aardbeien in grote bakken. Op stahoogte, zodat de ruggen van de plukkers gespaard blijven. Een plastic kap beschermt de plan ten tegen de zomerse stortbuien. Van Aert, woordvoerder van de Nederlandse aardbeientelers, heeft nu dertig plukkers rondlo pen op zijn bedrijf. De komende weken loopt dat aantal op tot tach tig. Het zijn huisvrouwen, studen ten en Polen. Oogstmachines of plukrobots zijn niet te vinden op het bedrijf in het Brabantse Zun- dert, dat geldt als het epicentrum van de Hollandse aardbei. „Dat gaat ook niet gebeuren", zegt Van Aert resoluut. „Ik ben tuinder, geen akkerbouwer. Aardbeien Aardbeienoogst Nederland plukken doe je met de hand. Het is een teer product. Daar kan een machine niet mee omgaan". De plukkers werken in de vroege och tend. 's Middags halen vrachtwa gens de oogst op. Nog even, dan haalt Van Aert veertig ton per week van zijn planten. „Dit is de mooiste tijd van het jaar", zegt hij glunderend. Aardbeien telen vereist vak manschap. „Ik ben altijd op zoek naar de optimale bodem. Precies genoeg bemesten. Zorgen dat de mineralen in balans zijn." Die in spanning loont. De opbrengst is goed, net als de prijs. De telers krij gen nu rond de 3,50 voor een kilo. Meer en meer tuinders storten zich verlekkerd op de aardbei. In 2014 is volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) in Nederland 29 miljoen kilo ge plukt. Dat is 3 miljoen kilo meer dan in 2013. Een record. Vooral de aardbeienteelt in ver warmde kassen groeit snel. Assi milatielampen zorgen voor vol doende licht, zodat de hele winter door verse aardbeien beschikbaar zijn. De opbrengst per vierkante meter is groter dan bij aardbeien die buiten groeien. 'De aardbeien glimmen, niet normaal! Alsof er haarlak op zit' De kassen zijn nu vrijwel leeg. In de zomer komen de aardbeien uit de buitenlucht. „Het is super kwaliteit", jubelt teler Geert Krops, bekend van het televisie programma Boer zoekt vrouw. „De aardbeien glimmen, niet normaal! Alsof er haarlak op zit. Ik vind ze zo uit het handje het lekkerst. El ke misvormde aardbei die ik zie hangen, gaat hup mijn mond in. Je hebt de hele dag geen trek meer. Het is puur water dus ik val kilo's af. Kan ik 's avonds gewoon een speklap met aardappelen eten." Ondanks het koude voorjaar verwacht aardbeienteler Aerts ook dit jaar recordopbrengsten. „Het is tot nu toe erg zonnig geweest. Daardoor staan de aardbeien er overal goed bij." Ook op het bedrijf van boer Geert is het de komende periode topdrukte. Hetty, die hij dankzij het televisieprogramma leerde kennen, plukt driftig mee. „Het is hier net een fabriek. We plukken continu door." M 1 1 I,,, mmm. m Longarts-oncoloog Joachim Aerts van het Rotterdamse centrum is opgetogen dat zijn kliniek groen licht krijgt voor de nog experimen tele methode. Op dit moment be staat er nog geen medicijn tegen asbestkanker. „Daarom houden al le specialisten die met deze ernsti ge ziekte te maken hebben ons on derzoek de komende tijd nauwlet tend in de gaten", zegt Aerts. Bijzonder aan de aanpak die Aerts en zijn collega's toepassen, is dat witte bloedcellen van de pa tiënt zo getraind worden dat het lichaam de kankercellen aanvalt. In eerdere fases van het onder zoek waren daarvoor tumorcellen van de patiënt zelf nodig. Dat ge beurde via een gecompliceerde maar vooral riskante ingreep in de De witte bloedcellen van de patiënt worden zo getraind dat het lichaam de kankercellen aanvalt longen die maar bij één op de tien patiënten mogelijk was. Afweersysteem Die kankercellen kunnen na jaren onderzoek nu in het laboratorium van het Erasmus MC worden ge kweekt. De cellen worden vervol gens zo geprogrammeerd dat het afweersysteem van de patiënt een succesvol wapen wordt tegen tu moren. De nieuwe methode, die veel minder belastend is dan een che- mokuur, wordt de komende maan den toegepast bij negen patiënten met asbestkanker. Als de behande ling zo succesvol is als de specialis ten verwachten, komen er vol gend jaar meer patiënten in aan- 'Er moet wel voldoende geld worden binnengehaald omdat het nieuwe middel prijzig is' Joachim Aerts longarts-oncoloog merking voor het medicijn. Aerts: „Daarvoor moet dan wel voldoen de geld worden binnengehaald omdat het nieuwe middel heel prijzig is." De Asbestslachtoffer Vereni ging Nederland reageert enthou siast op het medische nieuws uit Rotterdam. „Nu werkt er nog niets tegen asbestkanker", zegt Leon Widdershoven van de vere niging. „We hebben een goed ge voel bij het onderzoek van het Erasmus MC. Het Rijk zou hier ei genlijk meer geld in moeten ste ken." In ons land krijgen jaarlijks zo'n vijf- tot zevenhonderd patiën ten de diagnose asbestkanker (me- sothelioom). De meeste patiënten overlijden binnen een jaar. Zomerkoninkje verkeert door Cerben van 't Hof 54 min kg 50 min kg 40 54 min kg - Onder glas en tunnels Geert Krops aardbeienteler Mark van Aert, aardbeienteler in Zundert op een van zijn velden. foto Erald van der Aa 2010 2014 -LX-• rrf:aiTi y,ss5r*: l V. J&St AfSt S*. 1 V .js -v-, door Adrianne de Koning ROTTERDAM. Artsen van het Rotter damse Erasmus MC zijn een stap dichterbij een medicijn tegen as bestkanker. Voor het eerst wordt er een nieuwe, veelbelovende be handeling getest op een kleine groep patiënten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8