Meeste vwo'ers willen na studie niet terug naar Zeeuws-Vlaanderen 5 Resultaat naar 9,8 miljoen euro Vogeltelling in Clingse Bossen ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Populariteit van Westerscheldetunnel is toegenomen door opening A4 in West- Brabant en fileleed bij Antwerpen. Veel vogels profiteren van de ouder wordende Clingse Bossen, omdat dode bomen niet direct worden opgeruimd. BORSSELE. Zwaar vrachtverkeer maakt steeds vaker gebruik van de Westerscheldetunnel. Vorig jaar passeerden 464.866 vrachtwagen combinaties de tolpoortjes, een toename van 7 procent ten opzich te van 2013, blijkt uit het jaarver slag van de NV Westerscheldetun nel over 2014. Deze trend heeft zich de eerste vijf maanden van dit jaar voortge zet. De oplevende economie, de opening van de A4 in West-Bra bant en toenemend fileleed op de Antwerpse ring dragen mogelijk bij aan de groeiende populariteit van de Westerscheldetunnel. De onlangs geopende Sluiskiltunnel maakt de route Rotterdam-Gent via de Westerscheldetunnel nog aantrekkelijker. De toename van het aantal pas sages bracht 1,1 miljoen euro extra tolgeld in het laatje. De onder houdskosten daalden met 2,4 mil joen dankzij een nieuw, gunsti ger, langlopend contract. De NV Westerscheldetunnel, 100 procent eigendom van de provincie, zag het bedrijfsresultaat groeien met 3 miljoen euro: van 6,8 miljoen in 2013 naar 9,8 miljoen in 2014. Dat geld gaat naar de provincie die op haar beurt jaarlijks 23,3 miljoen eu ro bijdraagt aan de afschrijving van de tunnel. In 2014 reden 6,1 miljoen voer tuigen door de tunnel; dat is 4 pro cent meer dan in 2013. Personen wagens vormden de grootste cate gorie: zo'n vijf miljoen. Dat waren er 2,5 procent dan in 2013. Drukste maand was oktober met 564.000 passages. De drukste dag was 6 juni, de vrijdag voor Pinksteren, met 23.730 passages; 7013 meer dan op een gewone dag. De presentatie van de leerlingen was de vierde in de serie Onbe grensd Zeeuws-Vlaanderen. In to taal hebben 450 scholieren zich als een soort adviesbureaus over het vraagstuk gebogen. Aan een college van politici en mensen uit het bedrijfsleven gaven ze hun ad viezen. Krimp is een gegeven. Beter kunnen we met het probleem le ren omgaan dan het te bestrijden, werd gesteld. Scholieren die wil len studeren móeten Zeeuws- Vlaanderen wel verlaten, omdat er geen hoger onderwijs is in de re gio. Die mensen komen niet meer terug, omdat er weinig banen voor hen zijn. Corina Stoffels van Cargill hield de scholieren voor dat bedrij ven als Cargill juist op zoek zijn naar hogeropgeleiden. „We zoch ten pas twee stagiairs, we konden ze niet vinden." Wethouder Jack Begijn vroeg wie van de ongeveer twintig scho lieren na een studie terug wil ko men naar Zeeuws-Vlaanderen. Eén hand ging de lucht in. Het me rendeel wist zeker nooit meer te rug te keren, sommigen twijfel den. Het scholierenadviesbureau stelde dat samenwerking met de Gentse universiteit misschien kan sen biedt, maar in het gesprek na de presentatie bleek dat maar bit ter weinig scholieren studeren in Gent zien zitten. Moeilijke verbin dingen, een andere cultuur, liever gingen ze naar Nederlandse stu dentensteden. „Je kiest toch iets 'We zochten pas twee stagiairs, we konden ze niet vinden' wat bekender is", verklaarde Nilo- far Sekander. „Je hoort ervaringen van vrienden die daar studeren en je kiest iets vertrouwder. Je bouwt waar je studeert je netwerk op. Je loopt er stage en je vindt daar waarschijnlijk een baan." Nilofar weet het zeker. Zij komt na de stu die niet terug. De kraai, de kauw en de ekster zouden het luchtruim hebben overgenomen. In heel Oost-Zeeuws-Vlaande- ren zouden zangvogels zich nauwelijks meer laten horen door de drie rovers, die hulp krijgen van de oprukkende vos. Een wandeling op een vroege morgen met twee vogeltel lers van Het Zeeuwse Landschap in het westelijke deel van de Clingse Bossen leert anders. Alex Wieland en Wannes Castelijns worden er wel eens moe van: het steeds vaker terugkerende geluid dat er geen zangvogel meer te horen is in een groot deel van de regio. De beheerder van het bos en de ecoloog zijn de eer sten om toe te geven dat het vogelbe stand aan constante verandering onder hevig is. Maar die schommelingen lig gen vooral aan de veranderende omge ving en niet aan het toenemend aantal roofdieren. Castelijns en Wieland lopen dit voorjaar vier, vijf keer dezelfde routes door de Clingse Bossen om een be trouwbaar beeld van de vogelstand te krijgen. Het aantal kraaien, kauwen en eksters dat ze zien en horen, is ver in de minderheid bij het aantal zangvo gels dat zich lekker voelt in het bos. Veel zangvogels zijn tot op zekere hoog te ook in staat hun eigen voortbestaan te regelen, doceert Castelijns. „Sommi ge vogels kunnen per seizoen wel drie of vier keer een nest grootbrengen, mochten de jonkies van de eerste nes ten het uitvliegen niet halen. Het aan tal aanwezige prooivogels bepaalt het aantal rovers en niet andersom." De twee vogeltellers vertrekken de ze dag om vijf uur 's morgens vanaf de 1 rand van het bos in Kapellebrug. Al op de parkeerplaats is gekwinkeleer van talloze vogels te horen. De ook in stads- en dorpstuin vertrouwde merel zingt het hoogste lied, maar Wieland en Castelijns horen ook direct een win terkoning, een heggenmus en een tjif tjaf. De tellers besluiten eerst samen een klein rondje te maken langs de Van Ho- gendorplaan, waar een aantal huizen te gen het bos aanschurkt. Met een beetje geluk kan Wannes dan de spotvogels nog zien die vogelaars eerder betrapten toen ze een broedplaats in een tuin in richtten. De spotvogel laat zich niet zien, maar zwartkoppen, goudhaantjes, roodborstjes, pimpel-, kool- en kuifme- zen zingen uit volle borst. Hoewel Wannes en Alex alle vogels graag horen, zijn ze net even blijer als ze een - voor het gebied - zeldzaam exemplaar waarnemen. Zo hebben de kuifmeesjes de Clingse Bossen dit jaar echt gevonden en ook het aantal goud haantjes is sterk gestegen. De aanwezig heid van een aantal vogels, vertelt Wie land ook of beheersmaatregelen het ge wenste effect hebben. Zo plukt de grote bonte specht de vruchten van het beleid om dode bo men te laten staan óf - mochten ze een gevaar voor wandelaars zijn - te laten liggen. Wieland: „Staande dode bomen zijn vaak gewilde nestplaatsen. Als dood hout op de grond blijft liggen, kri oelt het binnen de kortste keren van de insecten en die vormen op hun beurt weer een gewilde maaltijd voor veel vo gels." Plantjes als de mannetjesereprijs, de grote ratelaar en het oranje haviks- kruid geven ook aan dat in de bossen niet alleen moerassige grond is te vin den, maar dat er ook percelen arme en matig arme grond zijn te vinden. In een relatief klein gebied zijn daarom veel verschillende soorten vogels en planten te vinden. Hèt prijsdier voor Castelijns en Wieland was deze dag een gekraagde roodstaart. „We wisten al dat die er zat, maar het is mooier om hem zelf te zien." DINSDAG 9 JUNI 2015 Meer zwaar verkeer door tunnel door Theo Giele door Guido van der Heijden TERNEUZEN. Het lijkt een onoplos baar probleem, de krimp. In het stadhuis van Terneuzen gaven vwo 5-leerlingen van De Rede in Terneu zen hun visie over hoe de leefbaar heid in Zeeuws-Vlaanderen behou den kan blijven. Corina Stoffels, Cargill Wannes Castelijns (links) en Alex Wieland speuren in de Wildelanden ten zuiden van Heikant naar vogels. In de buurt van de plas die ze afturen, zien ze - tot beider enthousiasme - een gekraagde roodstaart, foto Peter Nicolai 'Schade door rovers valt mee' door René Hoonhorst Grote bonte specht Gekraagde roodstaart <Xr- Kuifmees

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74