stralen bij sluis Margrieten Jan Janssen diept anekdotes op tijdens TourQui Ondernemers zien herinrichting met argusogen aan Complete gedaantewisseling van havengebied Breskens roept vooral nog veel vragen op. Ook Sluis houdt geld over in 2014 Jarige Tragel Zorg houdt symposium BRESKENS. Een nieuw viscentrum, uitbreiding van de jachthaven en de komst van honderden apparte menten moeten de haven van Breskens weer op de kaart zetten. Al is niet iedereen het daarmee eens. Voor de appartementen moe ten bedrijven op de West- en Mid- denhavendam wijken. „Verhui zen? Daar is nog niets definitiefs over gezegd", reageert de eigena resse van Erasmus Viscenter aan de Kaai in Breskens fel. „Wij zit ten hier al veertig jaar en iedereen weet ons te vinden. Het pand is van mij, de zaak draait goed, dus waarom zou ik verhuizen?" Dirk van Reijendam van DC Dredging deelt die mening. „De hele gang van zaken vind ik niet wenselijk. Overleg is er niet echt en we weten niets. Er worden wel bijeenkomsten georganiseerd, maar we worden alleen geïnfor meerd. Als we weg moeten, zou ik niet eens weten waar naartoe." Het bagger- en transportbedrijf heeft vijf zeeschepen en hun acti viteiten spelen zich vooral af aan de westzijde van de haven. Het nieuwe viscentrum gaat sowieso de bereikbaarheid van zijn bedrijf beïnvloeden, denkt Van Reijen dam. „Ook ben ik huiverig voor de woningbouw op de Middenha- vendam. Ik ben bang dat bewo ners gaan klagen over geluid en opstuivend zand." Vishandel De Dukdalf zit aan de andere kant van de Kaai en mag daar blijven. „Ik verwacht dat het mooier zal worden en hope lijk ook drukker. Het is natuurlijk afwachten hoe het uiteindelijk wordt", zegt Miranda de Jonge van De Dukdalf. Ronald Lohman is eigenaar van vijf zaken in het winkelcentrum aan het Spuiplein en ziet het ook positief in. „De bouw van apparte menten is goed voor het winkel centrum. Er is daarnaast veel leeg stand op de Middenhavendam, het ziet er niet meer zo goed uit." Zijn enige zorg zijn parkeervoor zieningen. „En er moet heel zorg vuldig omgesprongen worden met bedrijven die noodgedwon gen moeten verhuizen, vind ik." Vorige week was er een infor matieavond voor de ondernemers en gisteravond was er een openba re bijeenkomst in het multifunc tionele centrum. Zeker honderd belangstellenden kwamen voor de presentatie van het masterplan en om vragen te stellen. Naast vra gen, was er ook kritiek: veelvuldig werd de hoogte van de nieuw bouw genoemd en het daarbij be horende verlies van uitzicht over de kade. De Sluise gemeenteraad praat morgen over de plannen in de raadscommissie ruimte. OOSTBURG. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben goed geboerd in 2014. Na Hulst (plus 766.000 eu ro) en Terneuzen (plus 3,7 mil joen) maakte Sluis gisteren be kend vorig jaar 1,4 miljoen 'overge houden' te hebben. Eén eenmalige meevaller tikte zwaar door. Voor het plan Haven Aardenburg is 7,5 ton minder no dig. Interessanter is dat Sluis fors begint te profiteren van het toene mende toerisme. Toeristenbelas ting bracht 435.000 euro meer op. Tegenvallers waren er ook. Het af wikkelen van een claim van Bouw fonds inzake het mislukte plan Eu- regiotuinen in Oostburg kostte de gemeente 373.000 euro. TERNEUZEN. Tragel Zorg, instelling voor mensen met een verstandelij ke beperking, viert volgende week het 40-jarig bestaan onder meer met het symposium Zeeuwse zorg van morgen in Terneuzen. Het the ma spreekt aan, want inmiddels hebben zich al tweehonderd ver pleegkundigen, begeleiders en lei dinggevenden aangemeld. CZ-top- man Wim van der Meeren is één van de sprekers. Het symposium is donderdag 18 juni van 10.00 tot 17.00 uur in het Scheldetheater. www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl DINSDAG 9 juni 2015 Zeeland PAGINA 13 Havenplan verdeelt Breskens door Sophie Stockman TERNEUZEN. Een zee van margrieten lacht de passanten van de westsluis bij Terneuzen toe. Zo vaak zie je dat niet meer in Zeeuws-Vlaamse bermen. Het heeft te maken met het beheer, vertelt Lucien Calle van Stichting Land schapsbeheer Zeeland. Het was lang gebruikelijk maaisel af te voeren, maar op veel plekken gebeurt dat al jaren niet meer. Het is goedkoper om alles te laten liggen, waardoor 'een vette laag smurrie' ontstaat, aldus Calle. Bij de westsluis wordt anders gewerkt. Het maaisel wordt er afgevoerd, waardoor de grond voedselarm blijft. Bloemen als margrieten gedijen daar goed op. Geholpen heeft ook dat bij de bouw van de westsluis een laag voedselarm zand is aangebracht, waardoor het er steeds mooier wordt, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 72