Ouders, let altijd op in de buurt van water mnm—Mms. mmmmmit r mmrsmiiaiMmmimmm Hulpinstanties luisterden niet naar waarschuwingen 6 NIEUWS De afschuwelijke dood van de 8-jarige Sharleyne, die gisternacht van een flat in Hoogeveen viel, roept veel vragen op. Haar moeder Hélène is aangehouden. precies wat er gebeurd is. „Eén ding weet ik zeker: mijn dochter zou geen zelfmoord plegen. Ze keek juist uit naar familie die binnenkort langs zou komen. Maar de instanties hadden haar daar al lang weg moeten halen. Ze hebben niet geluisterd", zegt Victor, die z'n dochter eens in de twee weken een weekend bij zich had. Hélène en Sharleyne woonden met z'n tweeën. Volgens buurvrouw Mi chelle kwam de vader het meisje met enige regelmaat ophalen: „Hélène was volgens mij depressief. En ik zag dat er regelmatig mannen over de vloer kwa men." Een andere buurvrouw vertelt dat ze moeder en dochter al eens 's nachts op straat aantrof. Onderzoek Het gezin was bekend bij de hulpverle nende instanties, maakte de gemeente Hoogeveen gistermiddag bekend. De Inspectie voor de Gezondheidszorg stelt een onderzoek in naar het ver band tussen het drama en de situatie van moeder Hélène. Sharleyne was een leerling van basis school De Morgenster. Directeur Arend Eilander laat weten intens ver drietig te zijn over het overlijden van het meisje. „We hebben meteen alle ouders en kinderen ingelicht. Onze aandacht gaat nu uit naar het begelei den van leerlingen en docenten." Over de persoonlijke situatie van het gezin wil hij niets kwijt. Het drama heeft een schok teweeg gebracht in Hoogeveen. Op de plek des onheils werden gistermiddag knuffels en bloemen neergelegd. Ze speelde vaak op de smal le galerij op de tiende ver dieping van de flat in Hoogeveen, waar ze woonde. Ze rolschaatste of fietste er weieens voor bij. Maar al is het metalen hek langs de galerij akelig laag, de 8-jarige Sharley ne leek te klein om zomaar óver dat hek in de diepte te kunnen vallen, zo als gisternacht om half twee gebeurde. Het kleine blonde meisje overleefde die afgrijselijke val niet. Enkele flatbe woners op de lagere verdiepingen hoor den 'een hele nare plof en zagen het le venloze lichaam van Sharleyne liggen. In haar pyjamaatje, met haar knuffel er niet ver naast. „Dat beeld vergeet ik nooit meer", zegt de man die na de vondst 112 belde. Advocaat Moeder Hélène werd dezelfde nacht aangehouden, omdat ze betrokken zou zijn bij de dood van haar dochtertje. De vader van het meisje, Victor Re- mouchamps, zegt dat hij al drie jaar de hulpinstanties waarschuwde voor de si tuatie rond zijn ex-vrouw. „Ze had een probleem met drank, er kwamen ver keerde mensen over de vloer. Ik heb ze drie jaar lang geprobeerd te overtuigen dat het daar fout ging", vertelt de va der, die gisteren meteen een advocaat heeft ingeschakeld om 'alles op een rij te zetten'. Tussen alle emoties door zegt Victor nog 'dat hij het niet eens zijn vrouw echt kwalijk neemt'. Hij weet ook niet 'Er kwamen verkeerde mensen over de vloer' „Ze kunnen in een laagje water al verdrinken en daar maken ze geen geluid bij", zegt Ilja van Alten van VeiligheidNL. „Ouders blijven on derschatten hoe snel dat gaat." Verdrinking is bij kinderen van 1 tot 5 jaar een van de belangrijk ste doodsoorzaken. Vorig week end verdronk een jongetje van achttien maanden in Rotterdam, nadat hij in het water was geval len op nog geen 150 meter afstand van het huis waar hij met zijn ouders op bezoek was. Het over kwam in 2013 zes kinderen tot 5 jaar, op een totaal van negen kin deren tot 15 jaar. De meeste slachtoffertjes gaan niet kopje onder in zee of in het zwembad, maar gewoon thuis, in bad, in de vijver of zelfs in een em mer. „Ouders realiseren zich niet dat zoiets kan gebeuren, terwijl ze zo dichtbij zijn," zegt Anne Marie Oudesluys-Murphy, hoogleraar kindergeneeskunde in Leiden. Zij deed vorig jaar onderzoek naar verdrinkingsgevaar bij kinde ren. „Veel ouders denken dat hun kind goed oplet, maar als een bal in het water rolt, willen kinderen erachteraan. Of ze willen een bal vangen en vallen dan in het wa ter." Voor jongetjes is het gevaar groter dan voor meisjes. Verdrin king is bij jongens van 2 tot 4 jaar doodsoorzaak nummer één. „Jon gens zijn vaak avontuurlijker." Jonge kinderen die in het water vailen snappen niet wat er ge beurt. Ze lijken te bevriezen en zinken naar de bodem. In een mum van tijd dringt het water hun longen binnen. Na twee mi nuten raken ze bewusteloos. Dat heeft soms fatale gevolgen, De meeste kinderen gaan niet kopje onder in zee of het zwembad, maar in bad, de vijver of zelfs een emmer maar kan ook leiden tot opname in het ziekenhuis. Het overkwam in 2013 94 kinderen tot 13 jaar. „Die moeten dan aan de beade ming op de intensive care, een traumatische ervaring voor de ouders", weet kinderarts Joke Kie- boom. „Een enkele keer komt een kind daaruit met hersenschade of ernstige spasticiteit." Bij oudere kinderen kun je nog hameren op het halen van alle zwemdiploma's, maar peuters heb ben nog geen zwemles. Steeds meer zwembaden bieden peuter- survivalzwemmen aan, waarbij de jongsten zich met een paar basis vaardigheden leren redden. De vraag is of die lessen het aantal verdrinkingsdoden onder 5 jaar kunnen terugdringen. Kinderarts Kieboom betwijfelt dat. „Als je kinderen watervrij maakt, zijn ze minder bang. Dat helpt niet bij verdrinking." Alleen met beter toezicht valt winst te be halen. „Het is onvoldoende om in bad een ouder kind te vragen even op zijn broertje of zusje te letten. En in het zwembad moet je er niet vanuit gaan dat de bad meester alles ziet. Er moet altijd een ouder toezicht houden." In de buurt van open water kunnen ouders hun kroost zelfs het best op een armlengte afstand houden, raadt Reddingsbrigade Nederland aan. „Kleintjes zijn in een oog wenk verdwenen", stelt directeur Raymond van Mourik. „Ouders moeten er bovenop zitten, er is geen andere optie." IS-rssEEiagBa Vader: 'Ze had daar al lang weggemoeten' door Victor Schildkamp Victor Remouchamps vader van Sharleyne door Heieen Boex ROTTERDAM. Kleine kinderen ont dekken de wereld om zich heen en laten zich door niets of niemand beperken. Dat kan in de buurt van water helemaal verkeerd aflopen. Het flatgebouw waar Sharleyne naar beneden viel. foto Vincent Jannink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6