Stap terug in innovatie kust Vernieling palen op havenhoofd betreurd Sportclubgebouw Zierikzee in 8 ZEELAND Mooiste gebouw van Zeeland Het NIOZ-Yerseke is in zwaar weer terechtge komen. Om de finan ciële problemen het hoofd te bieden, wordt deze ne venvestiging van het NIOZ op Texel mogelijk opgeheven, om al le onderzoek op Texel te concen treren. Op initiatief van de pro vincie wordt nu gezocht naar mo gelijkheden om het instituut in Yerseke te behouden. Hoewel de provincie niet besluit over ophef fing (dat is de bevoegdheid van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek, NWO)is een positieve uit komst wel van groot belang. Met het NIOZ-Yerseke heeft de provincie Zeeland een topin stituut in huis. Het laatste evalua- 'Het vertrek van het NIOZ uit Yerseke zal uiteraard voor vele werknemers een persoonlijk drama zijn' tierapport van NWO, dat dateert van november 2011, bevestigt dit. Het wetenschappelijke werk wordt als uitstekend gekarakteri seerd, met een productie aan arti kelen en boeken boven het we reldgemiddelde. De faciliteiten die de wetenschappers ter be schikking staan, zijn van natio naal en internationaal belang, waardoor het instituut vele bui tenlandse onderzoekers aantrekt. Het verdwijnen van het NIOZ- Yerseke zou betekenen dat de eni ge onderzoeksinstelling van Zee land met een werkelijk interna tionale reputatie uit de provincie verdwijnt. Dat betekent natuur lijk verlies van hoogwaardige werkgelegenheid en is een enor me kapitaalvernietiging doordat in één klap de wetenschappelijke faciliteiten ter plekke geen func tie meer hebben. Uiteraard zal het voor vele werknemers ook een persoonlijk drama zijn. Maar net zo belangrijk is dat de provincie een toplocatie voor het ontwikkelen van innovatieve deltakennis verliest. De maat schappelijke betekenis van het in stituut is gelegen in het aandra gen van kennis over kustwateren die onder menselijke invloed staan. De deltawateren zijn dat bij uitstek. Zeeland en zijn buurprovin cies staan opnieuw voor een aan tal grote ingrepen in de deltawa teren: de mogelijke verzilting van het nu zoete Krammer-Vol kerak, het terugbrengen van getij op de Grevelingen, en het gedeel telijk openen van de Haringvliet- sluizen. Rijkswaterstaat, ooit zeer be langrijk in het aquatisch ecosys- teemonderzoek ten behoeve van de Deltawerken, heeft zijn onder zoekers de deur uit gedaan. Het gevolg is dat nu vooral sectorale economische belangen, en niet wetenschappelijke inzichten de discussies rond de besluitvor ming bepalen - met alle risico's voor ontsporing. Ook de groei van kennis over innovatieve kust- ontwikkeling, met de natuur als belangrijke motor van kustveilig- heid en ecosysteemdiensten, zal een grote terugslag krijgen. Aan de vooravond van grote projec ten zoals langs de Westerschelde de projecten Waterdunen, Perk- polder en Hedwige- Prosperpol- der, die juist op dat vlak veel nieuwe (en toepasbare) kennis kunnen opleveren, is dat een treurige conclusie. „Dit is zó zonde. Het is gewoon een heel mooi stuk waar ieder een altijd foto's van maakt. En dat is nu kapot." Blommaert kreeg gistermiddag als piketter melding van rokende en smeu- lende palen door brandstichting zondagavond. Omdat die locatie niet bereikbaar is voor een groot brandweervoertuig riep Blom maert de hulp in van het schap dat met een kleiner voertuig jer rycans aanleverde. Een apart in grijpen maar op zich niets span nends aan, aldus Blommaert. Wel betreurt hij de vernieling. Zo ook Joop Stalenburg van stich ting De Oosterschelde, die zon dag vanaf het water de vlammen gadesloeg. „Ik ben wel heel erg betrokken bij hoe Zeeland er uit ziet en ik vind dat persoonlijk een heel mooi stuk. Leuk voor het aangezicht van Zierikzee." De politie kreeg zondag rond kwart over negen een melding dat er wat gaande was op het Zie- rikzeese havenhoofd. Bij contro le troffen agenten zeven jongens aan met zestien flesjes Jupiler in hun bezit. „De namen van die jongens zijn genoteerd en wor den doorgegeven aan de jeugd- agent", meldt een woordvoerder van de politie. Het gaat om ze ven 16- en 17-jarige jongens waar van zes uit Zierikzee en één uit Renesse afkomstig. #Twitter Gert jan Bouterse @GertjanBouterse 'De staat binnen de staat' creëert eigen chaos. Drukke dagen allang voorzien, maar #Rijkswaterstaat "regeert". #Bah! Online Top-5 Facebook Lezersfoto Zaterdag 20 juni wordt tijdens de Dag van de Architectuur in Goes de uitslag van de verkiezing van het 'Mooiste gebouw van Zeeland' bekendgemaakt. Voorafgaand worden de vijf genomineerde projecten en hun architecten geportretteerd. Vandaag de eerste aflevering: Karen Nije en het nieuwe sportclubgebouw in Zierikzee. In huize Nije in Zierikzee hockeyen ze allemaal. De kinderen van 16,14 en 11, vader bij de veteranen, en moeder Karen Nije is trai ningslid. Waaraan meteen kan worden toegevoegd, dat ze komend seizoen mee draait in de Dames 1. Omdat - die con clusie is snel getrok ken - het aantal hockeyende vrou wen niet over houdt. Wie het rei len en zeilen bij een hockeyclub kent, zal het niet verbazen dat Karen ook meedraait in de barcommissie. In elk geval één voordeel: in het weekend weten al le gezinsleden van elkaar waar ze mee bezig zijn. Nu is Karen (46) in haar werk zame leven verbonden aan WTS Architecten in Vlissingen. Sinds 2011 is ze één van de architect- eigenaren van het bureau. Gezien haar nauwe band met HSD - Hockeyclub Schouwen-Duiveland - was het logisch dat zij werd ge vraagd het ontwerp voor het nieu we clubgebouw te maken. In zo'n project worden de lijnen bij voor keur toch al gauw kort en daar door goedkoop gehouden. Iedereen die in staat is verleent een - vaak - vrijwillige bijdra ge. In het geval van de hockey club: de toenmali ge voorzitter was planoloog, de pen ningmeester is pro jectontwikkelaar, één van de ereleden weet alles van techniek. En dan hebben we dus ook een ar chitect bij de club: Karen Nije. In de vroege ochtend is ze nog even in de weer met het afnemen van de bar - een restant je van de vorige bardienst. Ze heeft vanaf de eerste over legvergaderingen met de gemeen- 26% TE CAST door Marten Hemminga Marten Hemminga is directeur van Het Zeeuwse Landschap door Esme Soesman ZIERIKZEE. Het was gistermiddag improviseren voor officier van dienst Jan Blommaert van de brandweer Zierikzee. Met een me dewerker van Waterschap Schel- destromen bluste hij met jerry cans de in brand gestoken palen op het havenhoofd van Zierikzee. De palen op het havenhoofd van Zierikzee zijn door brand aangetast. Lange files op de A58 in Zee land, door een combinatie van werkzaamheden aan het asfalt en terugkerende Duitse vakan tiegangers. Vooral op zondag ontstonden daardoor urenlan ge vertragingen. 1. Verkeer in Zeeland door werk A58 muurvast 2. Brand verwoest strandhuisjes Dishoek 3. Wilde achtervolging in Goes, man aangehouden 4. Mensen in Zeeland willen zorg dichtbij 5. Tolopbrengsten Westerschel- detunnel stijgen met 1,1 mil joen euro Aan bijna 68.000 Facebookers aangeboden, ruim 500 likes en tientallen reacties. Het bericht over de lachende Henk Marijs uit Vlissingen is een hit op so cial media. De visboer werd van wege zijn harde lach wegge stuurd tijdens een voorstelling van cabaretier Jochem Myjer. Edmond Spelier schrijft: 'Heb deze visboer 4 jaar geleden voor 't eerst horen lachen op 'n horecabeurs, kende m nie, maar heb mn overhemd nat gejankt van 't lachen!!!' Dierenliefde. Zo noemt Ellen van den Hemel het onderonsje dat een pimpelmees en haar Tibetaanse leeuwenhondje had den. Ze maakte een foto van het tafereel dat zich afspeelde in haar Terneuzese achtertuin. De foto staat in ons lezersal bum op www.pzc.nl/foto Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie G facebook.com/depzc @pzcredactie r door Jan van Damme Tussenstand verkiezing 'Mooiste gebouw van Zeeland'. Wilt u stemmen? Ga dan naar www.pzc.nl/mooistegebouw Stemmen kan tot en met 20 juni 2015,12:00 Meekrapstoof, Kapelle Sportclub Zierikzee Brasserie BLVD, Vlissingen 22% 11% 20% Duinvilla Oostkapelle Totaal: 405 stemmen Langhuis Kattendijke bron: PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68