Pachter maait te vroeg, fazant en konijn dood Inwoners adviseren over zorg 6 BEVELANDEN en THOLEN Commissie vraagt mening van de 'man op de straat' bij opstellen van toekomstplan voor zorg in provincie. Van stormbaan tot sumoworstelen VLISSINGEN. Zeeuwen willen een huisarts om de hoek, een polikli niek en spoedzorg dichtbij en een goede ondersteuning in de ei gen wijk. Dat zijn een paar belangrijke aanbevelingen die 120 door zorg verzekeraar CZ geselecteerde Zeeuwen hebben gedaan aan een commissie die een toekomstplan voor de Zeeuwse zorg maakt. De commissie, onder leiding van oud-directeur Victor Slenter van GGD Zeeland, wilde weten wat 'de man op de straat voor zorg in Zeeland wil'. Want in het verle den zijn te vaak plannen ge maakt (en deels uitgevoerd) over de hoofden van mensen heen, al dus Slenter. De inwoners van Zeeland snappen ook wel dat niet in elk dorp een ziekenhuis kan staan. De meer complexe zorg mag van hen verder weg of buiten Zee land worden geleverd. Als de ei gen huisarts maar dichtbij spreekuur houdt en de poliklinie ken, huisartsenpost en de spoed zorg dichtbij zijn. Ze vinden dat de toegang tot de zorg snel geregeld moet zijn. Dus geen lange wachttijden voor behandelingen en een goede tele fonische bereikbaarheid. Boven dien moet je er gemakkelijk met het openbaar vervoer kunnen ko men. Ook tijdens bezoekuren. De bejegening van patiënten kan ook een stuk beter, vinden de Zeeuwen. Benader de vaak toch al zenuwachtige patiënt vriendelijk, wees duidelijk en neem de tijd voor een patiënt, luiden de adviezen. Kijk verder dan alleen de be handeling en denk mee in de na zorg, preventie en voeding. En heb aandacht voor overbelasting van mantelzorgers. Ook die kun nen geen ijzer met handen bre ken. Zorg, waarschuwen de Zeeuw en de commissie, dat alle zor gaanbieders samenwerken. Laat ze gegevens delen via een digi taal patiëntendossier waar patiën ten ook zelf inzicht in hebben. Ook willen ze dat zorgaanbie ders over hun eigen schaduw heen springen, stoppen met ei- landdenken en het aantal mana gers terugbrengen. Ze vinden dat slim gebruik moet worden gemaakt van be staande faciliteiten. Verder moet verspilling van medicijnen wor den voorkomen en administratie ve lasten worden beperkt. De zorgaanbieders hebben aan de hand van deze punten een eerste aanzet voor de toekom stige zorg in Zeeland gegeven. De commissie werkt nu in alle stilte aan het rapport. Op 7 juli overhandigt ze dat aan minister Edith Schippers van Volksge zondheid. „De volgende dag liet ik mijn honden weer uit en vond ik een jonge fazant en een konijn die wa ren onthoofd door die maaiarm. Die jonge dieren rennen niet weg, maar duiken het lange gras in. Daarom moet je niet tijdens het broedseizoen maaien!" Koeman plaatste een foto van één van de slachtoffers op twitter en vroeg het waterschap -eige naar van de dijk- om ophelde ring. Immers, als de verkeersvei ligheid niet in het geding is, mag er pas na 15 juli worden gemaaid. En met resultaat. „Dijkgraaf Toine Poppelaars himself belde mij de volgende dag." Conclusie: de dijk is inderdaad te vroeg ge maaid, maar het was niet het wa terschap zelf dat er opdracht toe gaf, maar de agrariër die de dijk pacht. Poppelaars beloofde Koe man dat de regio-opzichter het zal aankaarten bij de pachter. „Daarmee komt het waterschap er wel makkelijk vanaf', vindt Koeman. „Het is bijna ieder jaar te vroeg, misschien moet het wa terschap eens overwegen om de pacht in dit geval op te zeggen." Poppelaars laat desgevraagd weten dat hem dit jaar nog geen klachten over te vroeg maaien hebben bereikt. „De laatste keer dat ik zoiets aan de hand had, was drie-vier jaar geleden. Als wa terschap hebben we 4000 kilome ter bermen, 11.000 kilometer wa tergangen en 500 kilometer dij ken die moeten worden gemaaid. Gelukkig gaat het vaak wel goed." In de regio Scholieren houden rugbytoernooi Derdeklassers van het tweetalig on derwijs van de middelbare scholen, Christelijke Scholengemeenschap Walcheren, Pontes en Nehalennia gaan morgen de strijd met elkaar aan tijdens een touchrugby-toer- nooi. De regels komen overeen met rugby, maar de fysieke tackle wordt vervangen door een tik. Tijdens het toernooi krijgen de leer lingen een workshop over de haka uit Nieuw-Zeeland. Het toernooi begint om 13.00 uur op sportpark Het Schenge in Goes, op het veld van rugbyclub Tovaal. Werkzaamheden op begraafplaats De gemeente Tholen voert van maandag 15 juni tot en met vrijdag 3 juli werkzaamheden uit op de be graafplaats in Oud-Vossemeer. De ze worden uitgevoerd op werkda gen van 7.30 uur tot 18.00 uur. Op deze tijden is de begraafplaats niet toegankelijk. De werkzaamheden bestaan uit het herbegraven van lichamen uit de periode 1973- 2002. Hiervoor wordt een verzamelgraf gereali seerd. Later wordt een gedenkte ken op het verzamelgraf geplaatst. Hierop worden namen, geboorte- en overlijdensdata vermeld. Tezij- nertijd worden de graven opnieuw in gebruik genomen. Kleuren speuren in Hollandsche Hoeve Kinderen tussen de zes en tien jaar oud kunnen morgenmiddag mee doen aan de activiteit 'Kleuren speuren' van Het Milieu Educatie Centrum. Die is in De Hollandsche Hoeve van 14.00 tot 16.00 uur. De kinderen wacht een middag vol kleurrijke activiteiten en onderweg maken ze een kleurig schilderijtje. Mijn dorp, mijn stad Film over Tour in Ostrea Lyceum De Alliance Franchise, Coeur de Zé- lande presenteert in samenwer king met het Institut Francais des Pays-Bas de documentaire 'La Lé gende du Tour de France'. Deze ver telt de geschiedenis van het wiel- erevenement en is Nederlands on dertiteld. De documentaire is donderdag om 19.00 uur in de sportkantine van het Ostrea Lyceum in Goes, ingang Wilgenstraat. ADRZ informeert over borstkanker In het ADRZ in Goes wordt mor gen een informatieavond gehouden over hormoontherapie bij borstkan ker. Ellen van Vliet (oncoloog), Geertje Beuzenbroek en Inge Smit (ver pleegkundig specialisten) en twee consulentes van 'Care for Women' zullen deze avond spreken. De avond is voor (ex-) borstkankerpa- tiënten, die aanvullend behandeld worden met Tamoxifen of een aromata+seremmer. Avonddriedaagse in en rond het dorp In en rond het dorp Hoedekensker- ke wordt op 10,11 en 12 juni een avonddriedaagse gehouden. Deelne mers kunnen kiezen uit de afstan den vijf en tien kilometer. Start en finish zijn dagelijks op sportpark De Kouter. Inschrijven kan vanaf 18.00 uur, starten tot 18.30 uur. Het inschrijfgeld is drie euro. Spel voor gezinnen met problemen Kinderen van Ouders met Psychia trische Problemen (Kopp) en Kin deren van Verslaafde Ouders (KVO) presenteren vandaag het spel 'Goed genoeg'. Het spel kan worden ingezet bij gezinnen waar sprake is van Kopp- of KVO-proble- matiek en kan de hulpverlener hel pen het thema onder de aandacht te brengen. 'Goed genoeg' wordt gepresenteerd tijdens de aftrap van een serie workshops bij de gebiedsteams van team jeugdhulp van de gemeente Goes, van 10.00 tot 12.00 uur. Dorpshuis, 14.00-16.30 uur - Kom-uit-je-huis- middag Hollandsche Hoeve, 19.00-21.30 uur - Jeu de Boules; Wijkcen trum Ligthart, 19.00 - 21.30 uur - Sjoelen Chaperon aan de Egelantierstraat 11, 18.15 uur - Avond vierdaagse Prinses Margriet straat 54,18.00 uur - Avondvierdaagse Hoofdweg 45,18.30 uur - Avondvier daagse De Spetter, Zoek weg 4, 7-30-9-00 Zomerconcert in Grote Kerk Vocaal ensemble Viva la Musica geeft zaterdag een zomerconcert in de Koorkerk van de Grote of Onze Lieve Vrouwekerk in Tholen. Het ensemble begint het concert met liederen, die zeer waarschijn lijk vijfhonderd jaar geleden ook in de Koorkerk hebben geklonken. Daarna zingt het koor liederen uit hun programma Rondje Zeeland, liederen van op en om de boerderij en de bloeiende boomgaarden. Ver volgens nemen de zangers het publiek in gedachten ook nog mee over zee. Aanvang 14.30 uur. uur - Zwemvier- daagse Moerplein 1,18.30 uur - Avondvier daagse Zeeuw wil huisarts om de hoek door Jeffrey Kutterink door Joeri Wisse KRABBENDIJKE. 'Als dat maar goed gaat', dacht Peter Koeman nog toen hij zaterdag een tractor met grote maaiarm de zeedijk bij Krab- bendijke zag platmaaien. GOES OUD-VOSSEMEER GOES Deelname kost een euro. Van tevo ren aanmelden via info@mecdebevelanden.nl of telefo nisch: 0113-252628. GOES GOES De bijeenkomst begint om 19.30 uur in ADRZ Goes. HOEDEKENSKERKE GOES Het spel is vanaf vandaag verkrijg baar via www.laatjehoren-cob.nl. In fo via nijssen@indigozeeland.nl KRUININGEN GOES 'S-GRAVENPOLDER NIEUWDORP RILLAND THOLEN KRUININGEN. Smartphones en computers maken morgen bij basisschool leerlingen een middagje plaats voor ouderwetse spelletjes tijdens de Na tionale Buitenspeeldag. De speelmiddag in Sint-Maartensdijk wordt ge houden op het grote parkeerterrein op de Haven van 14.00 uur tot 16.30 uur. Er is een springkussen en er zijn veel Hollandse spelletjes. In Kruiningen is er op het schoolplein van basisschool De Welle van alles te doen voor kinderen; van stormbaan tot sumoworstelen. De middag be gint om 13.30 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. Speel-o-theek De Schatkist houdt van 13.30 tot 15.30 uur de buitenspeel middag op het parkeerterrein van het Fruithof in Kapelle. Kinderen kun nen worden geschminkt, er zijn watertafels, bellenblaas en heel veel nieuw rijdend speelgoed voor groot en klein, foto Dirk-Jan Gjeltema THOLEN YERSEKE Tovaal is morgen een rug bytoernooi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66