Twijfels bij raadsfracties over energieneutraliteit Pieter Zeeman in de lift, maar veel leerlingen kiezen voor Middelharnis 23 André Kuipers beantwoordt vragen van kinderen uit basisonderwijs SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Kuipers heeft geen levende wezens gezien in de ruimte Ruimtevaarder neemt scholieren mee op reis door de ruimte en vertelt hun alle ins en outs. Als een echte ster komt André Kui pers het podium op in de Campus Cul- tura van Scholenge meenschap Pontes in Zierikzee. Zo'n tweehonderd kinderen van basisscholen uit de Oosterschelderegio stampen en klappen luid bij zijn opkomst. Ruim een uur lang beant woordt Kuipers de leukste vragen die de leerlingen van tevoren voor hem bedacht hebben. Ze ma ken gezamenlijk een denkbeeldi ge ruimtereis en Kuipers vertelt hen aan de hand van hun eigen vragen en een aantal filmpjes alle ins en outs van zijn tijd in de ruimte. Door alle kinderen tien tellen te laten bukken, geeft hij hen een idee wat er met je bloed gebeurt als je gewichtloos bent. En door ze hard in de handen te laten wrij ven legt hij uit hoe de wrijving werkt bij de landing en waarom alles wat de dampkring inkomt verbrandt. Lucas Kok van basisschool On der de Wieken is een van de ge lukkigen die het podium op mag om zijn vraag persoonlijk aan de astronaut te stellen. Hij wil weten hoe je in de ruimte het verschil tussen dag en nacht ervaart. Kui pers legt uit dat ze in het ruim testation zestien keer per dag zon sopkomst en zestien keer per dag zonsondergang meemaken. Dat ritme kun je niet aanhouden. Sla pen en wakker zijn gebeurt dus op afgesproken tijden. Lucas vond het maar wat spannend om op het podium te staan. „Ik had niet verwacht dat mijn vraag uitgekozen zou worden. Techniek vind ik heel leuk. In het begin wist ik er niet veel van, maar nu al een stuk meer. Het col lege over de ruimte vond ik heel delijke boodschap voor zijn jonge publiek. „We moeten met zijn allen anders gaan leven op de aar de. Iedere dag komen er op de we reld tweehonderdduizend men sen bij, maar die planeet wordt niet groter. En iedereen wil leven en eten net zoals wij. We moeten op zoek naar een nieuwe balans met de natuur en naar nieuwe technieken. En ik geloof in jullie om dat te bedenken. Dus doe je best!" André Kuipers is uitgenodigd door het Wetenschapsknooppunt Zeeland en de stuurgroep 'Talent in Zicht' om naar Zeeland te ko men. Zijn drie colleges in Zeeland moeten bijdragen aan de missie zoveel mogelijk basisschoolleerlin gen te interesseren voor weten schap en techniek. Na het college in de ochtend, konden de leerlin gen 's middags zelf aan de slag met proefjes en workshops. Ook voor een foto, mét handtekening, werd gezorgd. De leukste vragen van leerlingen en antwoor den van André Kuipers: Gingen er ook tabiets en smartphones mee en wat nam u mee in uw ei gen bagage die maar 1,5 kg mocht wegen? „Er gingen geen smartphones mee, maar wel tabiets. Een tandenborstel en zo ging gewoon mee met de andere vracht, maar in mijn persoon lijke bagage zat bij voorbeeld een ring van mijn oma en mijn eerste scien- ce-fictionboekje waar door ik astronaut wil de worden." „Nee, je hebt er meer ervaring voor nodig. Kinderen zijn nog in de groei en we weten niet wat het effect van gewichtloosheid zou zijn op hun lichaam. Het zou dus niet zo goed zijn om kinderen de ruimte in te laten gaan." Nee, ook geen ruim teschepen. Ik geloof wel in buitenaards le ven. Zoveel sterren en planeten in het heelal en wij zijn daar maar een klein deeltje in. We zoeken ernaar, maar er is nog geen bewijs voor. Voorlo pig is op de aarde het enige leven. Daar moeten we dus zui nig op zijn." 'We moeten anders gaan leven op de aarde. Elke dag komen er 200.000 mensen bij, maar de planeet wordt niet groter' leerzaam!" Lucas hoopt later 'iets met techniek' te gaan doen. En dat hoopt Kuipers ook. Naast het delen van zijn ervaringen in de ruimte heeft hij namelijk een dui- ZIERIKZEE. Het jaar 2040 breekt pas over 25 jaar aan, maar veel raadsfracties waarschuwden gister avond dat als de gemeente Schou- wen-Duiveland op dat moment 'energieneutraal' wil zijn, er nog heel wat moet gebeuren. „Met dit tempo gaat het niet lukken", merkte Petri d'Anjou van de PvdA op. „Het college rekent windpark Krammer er voor het ge mak ook bij, maar wij willen con crete plannen en een stappen plan." Als het aan D66 ligt, mag het tempo nog meer omhoog. Raads lid Machiel Weezepoel pleitte er voor om al over vijfjaar net zoveel stroom op het eiland op te wek ken als door bedrijven wordt ge bruikt. Jos Hoeijmakers van Alert! zei de initiatieven van de gemeen te -hier en daar wat zonnepanelen en led-verlichting- niet indruk wekkend te vinden. Wim Hefti (SP) vond dat de ge meente hierin wat kon betekenen door subsidie voor zonnepanelen in het leven te roepen. Daar voel de wethouder Cees van den Bos niet voor. Wel gaf hij aan te wil len aanhaken bij landelijke en Eu ropese subsidies. Hij zei verder dat het college later terugkomt op de vraag hoe het eiland in 2014 energieneutraal moet worden. Vooral het aantal leerlingen op de afdelingen havo en vwo stijgt, laat interim-directeur Esther Ge- lens weten. Voor de school is dat goed nieuws, want juist die rich tingen werden door de inspectie een aantal jaar geleden nog weg gezet als 'zwak'. Dat zorgde er voor dat ouders en leerlingen voor andere scholen kozen. „We werken hard om vertrouwen te winnen", aldus Gelens. „We wil len waarmaken wat we beloven." Pieter Zeeman heeft te maken met het weglekken van scholie ren naar alle richtingen. De drie middelbare scholen op Walche ren geven aan allemaal jaarlijks een handvol nieuwe leerlingen uit de omgeving Burgh-Haamste- de te begroeten. Er gaan ook Schouwse kinderen naar Goes, en nog veel meer wijken uit naar Middelharnis. Christelijke Scho lengemeenschap Prins Maurits verwelkomt komend jaar 66 Zeeuwse leerlingen. En RGO Middelharnis krijgt er 38 Zeeuw en bij. „Mensen denken wel eens: je bent de enige school op het ei land, dus je zit in een luxe posi tie. Maar in de praktijk gaan leer lingen alle kanten op", conclu deert Gelens. Daar is niet altijd iets tegen te beginnen, bijvoor beeld als de identiteit van de school een rol speelt. „Daarnaast zijn busverbindingen vanuit de dorpen soms beter naar Walche ren of Middelharnis dan naar Zie rikzee", vertelt Gelens. DINSDAG 9 JUNI 2015 Astronaut is een echte ster door Mariska den Hartog André Kuipers maakt samen met de leerlingen een denkbeeldige ruimte reis en vertelt hen aan de hand van hun eigen vragen en een aantal filmpjes alle ins en outs van zijn tijd in de ruimte, foto's Dirk-Jan Gjeltema Kun je als kind ook in de ruimte? Heeft u leven gezien in de ruimte? door Joeri Wisse door Martijn de Koning ZIERIKZEE. Scholengemeenschap Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee kan na de zomer meer brugklas sers begroeten dan begin dit schooljaar. De teller stijgt met 23 leerlingen in totaal 228. Pontes Pieter Zee man Zierikzee heeft komend schooljaar 23 brugklassers meer dan vorig schooljaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58