Leven in een dictatuur, hoe is dat? HART if Zll I 9 'Niet normaal hè! Oh my god, wat een goed leven heb ik' Als er iets in de fik mag, dan zijn het alleen maar mannen die bij zo'n grill staan te pochen liet Alfabet van de Angst Grillmasters gaal op zoek naar de beste barbecueër van NederlandWereldkampioen Barbecueën Jórd Althuizen zil in de jury. Wat maakt iemand tot een goede gril Ier? Niet te missen op 9 juni 2015 „De titel luidt offi cieel World Cham pion Whole Hog Barbecue. Een 'whole hog', dat is een heel varken, de moeilijkste categorie binnen het barbecueën. Het eerste WK vond vorig jaar augustus plaats in Est land. We hadden een pig roaster, een apart type barbecue, achter onze pickuptruck gehangen en zijn 2.500 kilometer door Duitsland, Polen, Letland en Litouwen naar Estland gereden. Tot onze eigen verbazing werd ik eerste." „Nee. Bij een oven heb je knoppen, en weetje zeker dat het 180 graden wordt als je dat zo instelt. Een bar becue heeft een eigen leven. Je moet het vuur zien te temmen. Het succes van een goeie barbecueër is puur de temperatuurbeheersing. Fikt ie te hard, dan moetje trucjes uithalen om hem af te remmen en kakt ie in, dan moet je hem weer op gaan stuwen." „Ik ga met name de deelnemers sti muleren uit hun 'comfort zone' te stappen en de barbecue te zien als een heel brede methode. Mensen denken: barbecue? Grillen! Gooi het vlees op het rooster en gaan. Maar een barbecue is geen grill. Het is een hittebron. Op het mo ment datje die stap kunt maken in je denkwijze, dan kun je er veel meer mee. Zoals een pan erop zet ten en koken, frituren of stomen. Ook met groente bijvoorbeeld." „Te veel tegelijkertijd. Ze rammen dat ding vol met kippenbouten, spareribs, worsten, zalm en papil lotten... Het moet er allemaal in één keer op, in één keer klaar zijn en in één keer worden opgegeten. Dan wordt het veel te druk op die grill. Geheid dat er dan dingen aan branden. Dat is een hele stressvolle manier van koken. Zonde, want barbecueën is juist een manier van ontspannen." „In het wedstrijdcircuit en op hob byfora vind je wel vrouwen die er fanatiek mee bezig zijn en het heel goed kunnen. Maar grosso modo is en blijft het een mannending. Ik vind het altijd hilarisch om te zien wat er gebeurt zodra er een barbe cue tevoorschijn komt. Als er een feestje is, kookt meestal de vrouw. Maar als er iets in de fik mag, dan zijn het alleen maar mannen die bij zo'n grill staan te pochen. Dat moe ten we accepteren. Waarom dat dan zo is? Tja. Misschien omdat je van houtskool vies wordt? En omdat vrouwen het niet praktisch vinden? Ik denk dat dat het is." De ouders van Herta Mülier (1953) waren Duitstalige Roemenen. Haar vader diende tijdens de Tweede Wereldoorlog in de SS en haar moeder zat na die oorlog vijf jaar in een werkkamp in de Sovjet unie. Met zo'n achter grond was je in het naoorlogse Roemenië be paald niet populair. Müllers studietijd en leven als volwassene wer den dan ook volledig ge domineerd door de repressie van het regime van Ceausescu en de voortdurende verhoren en manipulaties door de Securitate. De angsten en trauma's die voortvloei den uit de communisti sche staatsterreur hebben het leven van Mülier sterk bepaald. Zo sterk, dat ze haar werk als schrijfster er helemaal van in het teken stelde. Ze ontving in 2009 de No belprijs voor Literatuur. De film Het Alfabet van de Angst is een reis naar de bronnen van haar werk, naar de doodsangst en naar de levenshonger die in al haar teksten lig gen opgesloten. In de be slotenheid van haar huis in Berlijn vertelt Herta Mülhaar levensverhaal. SERIE Nieuwe f\ hit uit Scandinavië w FILMVANDEDAG Drama uit IJsland YOUTUBE Virus raast door gebied 8? DOOR GRIETEKE MEERMAN dinsdag 9 juni 2015 GO VANDAAG KIJKEN Mint +o rrtiooor» nn i..»! OH IC - Geraldine Kemper, globetrotter in 3 Op Reis Backpack. NPO 3,19.50 uur. Wereldkampioen bar- becueën, hoe kom je aan die titel? Dus barbecueën is helemaal niet zo gemakkelijk als we denken? Waar let je verder op als jurylid in Grillmasters Wat is de meest gemaakte fout van amateur-barbecueërs? Jord Althuizen: „Ik vind het hilarisch om te zien wat er gebeurt zodra er een barbecue tevoorschijn komt." FOTO REMKO KRAAIJEVELD Wat is dat toch met mannen en barbecueën? Grillmasters, RTL 4,21.30 uur. Herta Mülier: doods angst en levenshonger. FOTO VPRO Het Alfabet van de Angst, NPO 2,23.00 uur. Heavy Water War bor duurt voort op het succes van recente Scandinavi sche hitseries. In het Stockholm van 1933 wordt een Nobelprijswinnaar ge vraagd een atoombom te ontwikkelen voor Hitier. -^>Film I, 21.30 uur. Of Horses and Men was in 2014 de IJslandse inzen dingvoor de Oscars. De film greep naast het gou den beeldje. Toch is dit humoristisch drama over mensen en paarden in IJsland een vermelding waard. Sinds kort on demand te bewonderen. -MTunes. Zet een willekeurig gebied in quarantaine en doe alsof er een virus heerst. Dat doen Giel, Thomas en Stefan voor een filmpje op hun YouTube-kanaal Stuk. www.youtube.com/ StukTV. Zoveel jaar is Peter Jan Rens ouder dan zijn vriendin Virginia. Je zal het maar zijn. NPO, 3, 22.05 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53