Minder bang met kinderapp Prik! 8 I HART r Gewoon gratis uit de natuur Salade Annelieke Blom (40) uit Middelburg was docent op een mbo en begon met man en kinderen een bed breakfast in de Belgische Ardennen. arDOOR joanne karkdijk Voor de kinderen was het ook moeilijk om uit Nederland weg te gaan w *7* Onze beslissing om een bed breakfast in de Belgische Ardennen te beginnen, was niet tot in detail gepland. Ge lukkig, als we van tevoren hadden geweten wat het met zich mee brengt, hadden we het niet ge durfd," zegt Annelieke Blom. Vier jaar geleden vertrok zij met haar man en twee kinderen van 8 en 11 jaar naar Opont. In dat dorpje in de Belgische Ardennen begonnen ze een bed breakfast. Blom gaf les op een regionaal oplei dingscentrum (roe), maar had het niet meer naar haar zin. Het res taurant van haar man liep niet meer zo goed. Daarom besloten ze hun droom werkelijkheid te maken. Het was een goede beslissing, zegt Blom. Ze hebben er plezier in, de natuur is prachtig en elk jaar komen er meer gasten. Maar het is niet alleen maar leuk. „We verbouwen ons huis, dat kost meer geld dan verwacht. Van de bed breakfast zouden we niet kunnen leven: ik geef hier Neder landse les en mijn man werkt bij het Eurospace Center. Ook het Frans is soms lastig. We hebben een cursus gevolgd en dachten dat we de taal in de praktijk wel beter zouden leren. Dat viel best tegen. Voor de kinderen was het ook moeilijk om uit Nederland weg te gaan, ook met de taal hadden zij in het begin veel moeite. Maar inmid dels vertalen zij wel eens iets wat wij niet snappen." Hun omgeving reageerde positief op hun besluit om een bed break fast in de Belgische Ardennen te beginnen, al hadden sommigen wat moeite met de afstand. Blom: „België lijkt veel verder dan datje hetzelfde aantal kilometers verhuist in Nederland. Het is maar 2,5 uur rijden vanuit Middelburg. Een paar keer per jaar gaan we een weekend terug. Ik mis het wel om niet dicht bij mijn familie te wonen en even koffie te kunnen drinken bij mijn zussen. En een goede boek handel mis ik ook. Als we in Mid delburg zijn, ga ik altijd even naar De Drukkery." - Bij veel jonge kinderen zet je niet zomaar even een prik in hun arm of vinger. Door de spanning die ze voelen, kan een bloedafname onaange naam verlopen. Kinderen die de speelse app Prik! gebruiken blijken minder bang te zijn. „Een bezoek aan het laboratorium om bloed te laten prikken loopt soms wel twintig minuten uit," zegt Karen de Vooght, klinisch chemicus in het Utrechtse Wilhelmina Kin derziekenhuis, waar dagelijks bij zo'n 150 kinderen bloed wordt ge prikt. „Het kost meer tijd om een gespannen kind gerust te stellen." Om de bloedafname voor kinderen tussen circa 4 en 8 jaar zo prettig mogelijk te laten verlopen heeft het ziekenhuis de (gratis) app Prik! ontwikkeld. Zorgverleners op alle afdelingen wijzen ouders er sinds kort op als zij een kind doorsturen naar de prikpoli. Een speels animatiefilmpje legt stapsgewijs uit wat bij een bloedaf name gebeurt. „Kinderen ontdek ken dat zij zelf ook invloed op het verloop kunnen uitoefenen. Ze weten beter wat hen te wachten staat. Dat haalt de spanning eraf." Onderzoek onder 180 kinderen toonde volgens De Vooght aan dat de app tot minder pijn en angst leidt. Zij werden verdeeld over drie groepen. De eerste groep liet zich afleiden met de app Angry Birds, de tweede groep ging aan de slag met Prik! Kinderen in de derde groep kregen geen spel. Zowel in de eerste als tweede groep daalde de pijnscore, maar met Prik! meer dan met een spelletje Angry Birds. De Vooght: „Blijkbaar is afleiding al leen niet voldoende, maar gaat het ook om het geven van informatie." dinsdag 9 juni 2015 -Zevenblad plukje zelf. FOTO MATTHIJS TERMEER Als je dan toch een ont spannende wandeling maakt, pluk dan meteen voor een gezonde, ge mengde salade wat krui den. Onkruiden! Maar zoek ze wel op een schone plek. Lekker met wat sla en een appeltje datje in lucifers snijdt. Pluk jong blad en bloemen van bij voorbeeld: 1 Zevenblad, ook Ro meinse spinazie ge noemd. Het is familie van de wortel, pastinaak en venkel. Het werkt ontgif- tend en bevat vitamine C, kalium, calcium, magne sium en kiezelzuur. 2Paardenbloem, maar zoek naar plantjes die nog niet bloeien. Het blad bevat meer vitamine A dan wortel. Snipper het, want het kan licht bitter zijn. 3 Smalle weegbree, hoort er ook bij van wege zijn antiseptische werking. Paarse dovenetel, de bloemen staan fleurig boven op de salade. ji Hondsdraf of solda- tenpeterselie, waar van het blad aromatisch is en de bloemen decoratief. 6 Gehoornde klaverzu ring met zijn drie hartvormige, meestal bruine blaadjes. Ze sma ken zurig en iets zoutig en bevatten vitamine C. BRON: HET 0NKRUIDB0EK Frans Ieren bleek nog best lastig De app Prik! helpt kinderen niet bang te zijn voor naalden in het ziekenhuis. DODRARNOUD KLUITERS De bed breakfast van Anne lieke Blom in België. ÏOOVter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52