HARTOrZII I 7 Ik herken die angst beter Vrouwen wijzen promotie af omdat ze het risico niet aandurven, niet omdat ze voor hun kinderen willen zorgen „Als een vrouw drie dagen of min der werkt, is haar werk bijzaak. Dat vind ik zonde, zeker als ze talent heeft. De Universiteit Gent publi ceerde laatst een onderzoek naar de vraag waarom zo weinig vrou wen promotie maken. Je zou ver wachten dat de zorg voor hun gezin reden nummer één is. Maar nee, dat kwam op plek vier. De belang rijkste reden om een promotie af te wijzen is dat vrouwen het risico niet durven te nemen. Bij mijn coachingsbedrijf SheConsult doen we exit-interviews met vrouwen die vertrekken bij organisaties. Heel vaak geven zij als reden op dat ze hun werk en gezin niet kunnen combineren. Wat blijkt? Na een halfjaar komt er een ander verhaal naar boven. Ze voelden zich bij voorbeeld niet gewaardeerd. Over dat gezin hoor je ze niet meer, daar hadden ze zich eigenlijk achter verscholen." „O nee, helemaal niet! Ik had eens een cliënte met een directiefunctie. Ze had een onbevredigd gevoel, omdat ze vond dat ze moest knok ken om bij de mannelijke mede directeuren te horen. Toen ik zei: 'Je wordt nooit écht one of the guys, viel er een last van haar af. Op een buitenlandse zakentrip hoefde ze van zichzelf niet meer met de man nen te stappen. Aan de top komen en blijven in een mannenbolwerk vereist wel een gevoel voor politiek. Blijf dus bijvoorbeeld de informele vergaderingen bijwonen om te weten wat er speelt, maar je hoeft echt niet mee naar die nachtclub." „Neelie kwam als excuustruus bij de Europese Commissie. De toen malige voorzitter José Manuel Ba- rosso wilde in 2004 per se een vrouw als eurocommissaris. De WD schoof wat mannen naar voren, maar nee, Barosso wilde echt een vrouw. Neelie deed het ge weldig en is nu onze nationale held. Ik noem haar nadrukkelijk in mijn boek, want veel vrouwen voe len zich onzeker omdat ze alleen maar zouden zijn aangenomen als excuustruus. Ook al is dat zo, grijp gewoon je kansen." „In elk geval Linda de Mol. Het ma gazine met elke maand haar foto op de cover wordt een succes. Een speelfilm waarin ze zelf mee-ac- teert wordt een kaskraker. Ze trekt zich niets aan van mensen die vin den dat ze zichzelf te veel op de voorgrond stelt. En Nina Brink! Ik denk weieens: wat zou Nina doen? Eric Smits schrijft in zijn boek 'Nina, de onweerstaanbare op- komst van een power lady' dat ze het exclusieve distributierecht van Epson Printers kreeg door zich groter voor te doen dan ze was. In een bontjas en een geleende Ja guar reed ze naar het hoofdkan toor in Duitsland. De heersende opinie is toch een beetje dat ze de boel heeft opgelicht. Maar als ik lef en durf nodig heb, denk ik even aan haar." „Toen ik werd gevraagd als vaste co-host hij BNR Radio, bijvoor beeld. Ik dacht eerst 'nee, die-en- die kan dat veel beter'. Dat doen vrouwen vaak, terwijl mannen ge woon lekker gaan zitten kletsen. Ik heb het toch meermaals gedaan en het was hartstikke leuk." „O, ik huil vaak voor de tv, maar ook weieens op het werk. Het kan gebeuren dat ik uit ontroering een potje meejank met een cliënte. Maar veel vrouwen huilen uit onmacht en dat is niet zo handig. Voel je een huilbui aankomen tijdens een vergadering, loop dan even weg. Mannen zien huilen als zwakte, dus neem een time out en benoem later wat je dwarszat." „Dat ze zichzelf niet kleiner moeten maken. En dat perfectionisme, de lat heel hoog leggen, ook veroor zaakt wordt door die onzekerheid. Dat ze die onzekerheid moeten aanpakken, omdat het ook kan lei den tot een burn-out. Mijn boek en de online trainingen die ik geef, leren vrouwen om met die onzeker heid af te rekenen." !<™ppS§ Paspoort dinsdag 9 juni 2015 GO Moet een vrouw dan 'one of the guys' worden om door te stoten naar de top? In jouw boek noem je Neelie Kroes een excuustruus. Waarom? 44 Wie zijn jouw helden? Margreet Smit (43), informatie manager bij een gemeente: „Het bedriegerssyndroom: ik had er nog nooit van gehoord. Toen Vreneli het noemde in mijn coachingstra- ject dacht ik er ook niet aan te lijden. Tot ze vroeg of ik in mijn car rière weieens kansen had gemist omdat ik aan mezelf twijfelde. Ja, dus. Ik heb leidinggevende posities laten schieten omdat ik bang was dat het te vroeg was, of dat ik er een opleiding voor moest volgen. Ook werkte ik altijd kei- en keihard, ik moest 200 procent presteren van mezelf. Uiteindelijk kreeg ik een leidinggevende positie, maar toen dacht ik elke dag: straks komt er iemand die zegt dat het niet goed gaat. Gelukkig herken ik dat gevoel nu als onderdeel van het bedrie gerssyndroom. Ik heb veel meer zelfvertrouwen gekregen. Als ik weer heel hard werk, stel ik mijzelf de vraag: doe ik dit omdat het echt moet, of omdat ik de lat weer te hoog leg? Ik herken de valkuilen en dat vind ik fijn." Waarvoor had jij lef nodig? Stel je je ook weieens kwetsbaar op? Wanneer heb je bijvoorbeeld voor het laatst gehuild? Wat kunnen vrouwen leren van jouw boek? Vreneli Stadelmaier (Nijmegen, 1962) studeerde bedrijfskunde. Ze is eigenaar van een coach ingsbedrijf dat hoogopgeleide vrouwen traint. Onlangs be leefde haar boek 'F*ck die on zekerheid' de derde druk. Stadelmaier lanceerde een aan het boek gelieerde online cur sus met instructiefilmpjes en huiswerkopdrachten die vrouwen (en mannen) aan meer zelfvertrouwen moet helpen. Vreneli is getrouwd en heeft twee zonen (16 en 21), een dochter (20), een stiefdochter (23) en een stiefzoon (26).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51