Dat kritische stemmetje zwijgt vaker 6 I HAR' 8? Zll VRAAG HET DE DESKUNDIGE Bedriegerssyndroom Coach Vreneli Stadelmaier (52) zou het willen uitschreeuwen tegen vrouwen: 'F*ck clie onzekerheid!' Zo heet haar boek en online cursus over het bedriegerssyndroom, ofwel de angst om door de mand te vallen. Als je zwanger bent kun je maar beter geen medium gebakken biefstuk eten Straks komen ze erachter dat ik er niets van kan Ay Lin Kho is voedingsdeskundige Elke week beantwoordt een deskundige lezersvragen over gezondheid, psyche, voeding of relaties. Als je zwanger bent kun je beter geen rauw vlees eten omdat het de bacterie lis teria en de parasiet toxoplasma kan bevat ten. Deze kunnen schadelijk zijn voor je ongeboren kindje. Toxoplasma kun je doden door je eten te verhitten boven de 70 graden. Of door voedsel te drogen, zouten of twee dagen in te vriezen bij -12 graden. Listeria dood je alleen door verhitting; de besmettingskans vermindert ook door drogen en zouten. Het klopt dat de parasiet toxoplasma na twee dagen invriezen bij minimaal -12 gra den dood is. Dat geldt ook voor drogen en zouten van etens waren. Toxoplas mose kan voorkomen in rauw vlees, vooral in lam, varken en wild, maar ook rund kan besmet zijn. Als je alleen let op de parasiet kun je je ont dooide biefstukje halfdoorbakken eten maar... De bacterie listeria is vooral te vinden in langdurig ge koeld bewaarde producten die je eet zonder verhitting (rauwmelkse zachte kaas, voorverpakte gerookte vis en rauwe dierlijke etenswaren). De bacterie sterft bij temperaturen boven de 70 graden. Hoe kouder je koelkast staat, hoe beter (het ad vies is 4 graden). Zelfs in de vriezer kun nen listeriabacteriën overleven. Dus voor deze bacterie moet je je biefstuk well done bakken. Biefstuk kun je gelet op de para siet en de bacterie dus niet medium ge bakken eten. Als je een keer een product eet van de ver boden lijst: rustig aan, stress is ook niet goed voor de ongeboren baby en de kans op een besmetting met de listeriabacterie of toxoplasmaparasiet is erg klein. HET PANEL ENDOOR CHARLOTTE VAN GENDEREN „Onlangs nog. Ik had een presenta tie gegeven over mijn boek, in het Engels, aan een zaal met Ameri kaanse hotshots. Ik kreeg leuke re acties. Maar op mijn evaluatiemailtje aan de organisator kwam geen respons. En toen stak de geachte de kop op 'het was niet goed'. Terwijl ik wist dat het wel goed was. Dat is het bedriegerssyn droom ten voeten uit: straks komen ze erachter dat ik er niets van kan. Gelukkig herkende ik het. Ik dacht: ze heeft nog geen tijd gehad om te reageren. Inderdaad kreeg ik kort daarop een enthousiast mailtje. Zo zie je maar, al heb je een boek over het fenomeen geschreven, de angst om door de mand te vallen is hard nekkig. Je moetje angst leren her- kennen om het te kunnen tacke len." Vooral vrouwen hebben er last van, schrijf je. Ze halen zichzelf vaak naar beneden, één van de kenmerken van het bedriegerssyndroom. Maar een beetje zelfspot is toch leuk? „Denigrerend over jezelf praten; is dat zelfspot? Ik weet het niet. Ik had vroeger wel eens mijn dochter en haar hockeyvriendinnetjes op de achterbank. Wat zeiden ze tegen el kaar? 'Ik heb echt niet goed ge speeld. Nee joh, ik heb slecht gespeeld'. Terwijl jongetjes dingen zeiden als: 'Jij hebt slecht gespeeld'. 'Ik? Ik heb helemaal niet slecht ge speeld'. Jongens geven elkaar di recte feedback, meisjes halen zichzelf naar beneden. Om te voor komen dat ze uit hun kliekje wor den gegooid, maken ze zichzelf gelijk aan elkaar. Maar het is funest voor hun zelfvertrouwen. Het maakt dat vrouwen geen eerlijk beeld van zichzelf kunnen vormen." dinsdag 9 juni 2015 Ik ben zwanger en lees op de site van het Voedingscentrum dat ik een biefstukje medium of rare mag eten als het maar twee dagen ingevroren is geweest bij -12 graden Celsius. Mijn verloskundige raadde het me toch af. Hoe zit dit? Ellen Simons, Tilburg. Ook een vraag aan voedingsdeskundige Ay Lin Kho? Mail naar hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen GO DE ANGST OM DOOR DE MANDTEVAUEN Vreneli Stadelmaier W Wanneer voelde jij je voor het laatst een bedrieger? 44 Je schrijft dat veel vrouwen uit onzekerheid thuis bij de kinderen blij ven of kiezen voor 'een baantje erbij'. Wat is daar mis mee? ^Stadel maier: 'Meisjes halen el kaar naar beneden'. FOTO M. OKHUIZEN PSYCHOLOOG Steven Pont Jacqueline Brassey (41), consultant bij McKinsey Company: „Ik heb een mooie carrière en toch heb ik lang gedacht dat ik niet goed ge noeg ben. Het bedriegers syndroom -ik noem het onzekerheid- beperkte mij. Als ik aan een project begon fluisterden stemmetjes me in het er zijn en zie het positief: ik kan ervan leren. Ik ga niets uit de weg, maar kijk de onzekerheid in de ogen. Ik realiseer me ook dat de meeste mensen er last van hebben. Mijn droom is dat het hardnekkige beeld van 'niet confident is niet com petent' verdwijnt." dat ik niet goed genoeg zou zijn. Via een dag boek wilde ik snappen wat er gebeurde als ik zo'n moment had. Ik heb het geluk dat mijn werkgever, een bedrijf in manage ment consulting, de persoonlijke ontwikkeling van werkne mers serieus neemt. Ik heb een leiderschaps programma gevolgd met aandacht voor medi tatie en mindfulness. Ik ben nu aardiger voor mezelf én krach tiger. Af en toe voel ik me nog onzeker. Ik laat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50