Gezocht voor NS: bruggenbouwer NAM wil pas betalen als bij verkoop waarde van huis gedaald blijkt Groningers gaan juridisch de strijd aan met NAM over compensatie voor schade door gasboringen. 4 NIEUWS Nederland wil wel meer asielzoekers In de cel in buitenland Het kabinet is bereid meer asielzoekers op te nemen als andere Europese landen dat ook doen. Nederland komt tegemoet aan een wens van de Europese Commissie. Die wil de stroom vluchte lingen eerlijker verspreiden over de EU. Bronnen beves tigden daarover gisteren een bericht van RTL Nieuws. Vo rige maand stelde Brussel voor dat Nederland een per centage van 5,12 procent van de vluchtelingen zou moe ten opnemen die in Europa aankomen. Het aantal Nederlanders dat in gevangenissen in het bui tenland zit, is iets gestegen. Begin april ging het om 2.266 Nederlanders, terwijl dat er een jaar eerder nog 2.242 waren. Onder hen zijn 2.001 mannen en 248 vrou wen. Van 17 is het geslacht onbekend. Dat blijkt uit cij fers van minister Koenders. De meesten zitten vast in Europa. Daarbuiten gaat het vooral om Turkije, de VS, Pe ru en Marokko. In 2012 za ten er nog 2.532 gevangenen in een buitenlandse cel. Arrestaties bij antiterreuractie Bij een grote antiterreurac tie in België zijn zestien mensen opgepakt. Het zijn vooral Tsjetsjenen, meldde het federaal parket, 's Och tends viel de politie op 21 plekken binnen, met name in Oostende en in Leuven. De verdachten zouden men sen hebben aangezet in Sy rië te gaan strijden of plan nen hebben beraamd voor een aanslag in België. Trouwerij wordt vechtpartij Een huwelijksfeestje zondag in het Berlijnse Tempelhof is ontaard in een massale vechtpartij met gewonden en arrestaties. Zeventig agen ten wisten de strijdende par tijen uiteindelijk uit elkaar te houden. De schade: twee gewonde agenten, van wie een ernstig, vier gewonde ruziemakers en zeven arres tanten. Met spoed gezocht: een stevige bestuurder (m/v), bij voorkeur ie mand die weet hoe het is om met de trein te reizen. Hij of zij geeft leiding aan 30.000 medewerkers, die geregeld in de hoek zitten waar de klappen val len. Aangeboden: een uitdagende baan in een stuurloos bedrijf met een imagoprobleem. Voor meer informatie over de profieleisen, bel de Nederlandse Spoorwegen. Na de roemloze aftocht van top man Timo Huges moet de NS op zoek naar een nieuwe president directeur. Gesjoemel met de aan besteding van het openbaar ver voer in Limburg is een doodzon de. De NS heeft een 'zwak ontwik keld normbesef, oordeelde Jeroen Dijsselbloem, minister van Finan ciën, vrijdag snoeihard in zijn Ka- merbrief. In de parlementaire enquête rond het Fyradebacle kreeg de NS-top er weer grondig van langs, omdat ze onvoldoende op de hoogte was van de aanbestedings- regels. „De nieuwe topman of top vrouw moet goed de weg weten te vinden in de wijzigende spelre gels van marktwerking en aanbe stedingen", zegt Bert van Wee, hoogleraar transportbeleid aan de TU Delft. De reizigers moeten ook weer het gevoel hebben dat bij de NS de klant koning is. Dat dit gevoel nu ontbreekt is iets wat Huges niet te verwijten valt. „Ik hoop dat zijn opvolger hetzelfde doet, namelijk de reiziger op 1,2 en 3 zet ten", zegt Arriën Kruyt van reizi gersorganisatie Rover. „Het is geen makkelijk bedrijf om te lei den. De NS heeft een stevige be stuurder nodig, iemand met res pect en lef." Het spoorbedrijf, waarvan de Staat 100 procent aandeelhouder is, ligt onder een vergrootglas bij de politiek Den Haag. Als een trein een station overslaat, staat de Tweede Kamer op de achterste benen. Omgekeerd hekelen ze bij de NS de bemoeizucht van Den een open wond veroorzaakt in de provincie Groningen. Groningen heeft lang genoeg gewacht. Ge wacht op maatregelen. Gewacht op geld. Het is tijd voor compensa tie." De NAM zelf ziet niets in com pensatie vooraf. Volgens de gas reus fluctueert de waarde van hui zen met de tijd. Als een huis goed wordt hersteld na schade te heb ben opgelopen door een aardbe ving, kan de waarde van die wo ning ook net zo goed weer gaan stijgen. De NAM noemt de methode van vooraf schade vergoeden dus onredelijk en wil pas geld gaan uit delen als bij verkoop van de wo ning blijkt dat de waarde achter uit is gegaan. „Anders zal het lei den tot volstrekte willekeur en over- en ondercompensatie", al dus raadsman Marnix Leijten van de NAM. De NAM gaat nog een stap ver der. „We investeren samen met het Rijk 1,2 miljard euro in de re gio. De effecten daarvan op de hui zenprijzen zijn nu al zicht baar en zul- wA len naar ver- wach- ting in de toekomst een ver ASSEN. Negenhonderd huiseigena ren en twaalf woningcorporaties in Groningen hebben geen geduld meer: zij willen geld zien. En wel nu! Omdat hun huizen door de gasboringen veel minder waard zijn. Bij elkaar gaat het dan om bijna 100.000 woningen. Gisteren sleepten zij de Nederlandse Aardo lie Maatschappij (NAM) voor de rechter. Advocaat Pieter Huitema van de gedupeerden hield de rechter tijdens de rechtszaak een indrin gende verklaring voor van een ouder echtpaar. „Wij zijn nu 70 jaar. Wij willen ons huis verko pen en leuke dingen doen van ons geld. Maar we zitten hier vast en de jaren tellen door. Wij voelen ons beroofd en berooid." Volgens Huitema staat het stel symbool voor veel Groningers. „Mensen in het gebied voelen zich letterlijk gevangen in hun ei gen woning. Ze kunnen geen kant op en voelen zich niet serieus ge nomen door de NAM." De gasbevingen grijpen diep in het leven van de bewoners van het aardbevingsgebied in. Er is voortdurende angst voor nieuwe bevingen en de bewoners lijden grote financiële schade door aan toonbare waardedaling van hun huizen. Woningbouwcorporaties hebben jaarlijks voor honderddui zenden euro's schade door een da lende WOZ-waarde, zei advocaat Huitema. Het aantal buitenstaanders dat op zoek is naar een huis in 'het rustige noorden', is gedaald naar zo goed als nul. Een huis verko pen is een heidens karwei gewor den. De huiseigenaren en corpora ties verenigden zich twee jaar gele den in de Stichting Waardever mindering door Aardbevingen Groningen (WAG). De advocaat eist namens de WAG nu compen satie: „De aardbevingen hebben 'Groningen heeft lang genoeg gewacht. Het is tijd voor compensatie' BRUSSEL DEN HAAG 64 Van alle Turkse Nederland ers heeft 64 procent op de AK-partij van president Erdogan gestemd. De partij kwam daarmee, net al in veel andere West-Europese landen, als grootste partij uit de bus. BRUSSEL BERLIJN Groningen wil geld. Oud-NS-topman Timo Huges. foto Inge van Mill/ANP door Tonny van der Mee STEVIG VERBINDEND door Victor Schildkamp Pieter Huitema advocaat Het dorpshuis in Leer mens (gemeente Lopper- sum) moet gestut worden na aardbevingen, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4