r# I 5 PiÊmmcfu wijn naar 't weekeinde 0 LEESTIPS 1 Dikker door herrie van verkeer Negen tips legen lioog cholesterol Vertrouwen komt te voet en gaat te paard Schaf een verduis terend gordijn aan om beter te slapen a Stress 'Spy \V/ niks vanwege een schouderbles sure, en nadien ging ik schaatsen op de Weissensee. Maar eigenlijk ben ik geen echte duursporter, dus kocht ik een paar jaar terug een mountainbike. Maar dat bleek met mijn gewicht nogal zwaar fietsen door de modder, dus werd het de weg, da's beter voor me." Youp: „Ook ik voetbalde eerst, maar daar ben ik mee gestopt en door mijn broer hockey ik nu. Ik vind het leuk als de sfeer goed is en het team één, dus met z'n allen samen spelen." Esmeralda: „Youp is vooral een teamspeler, de anderen zijn meer strebers." Isa: „Ja, dat is zo. Ik ben dansgek en heel perfectionistisch. Al vanaf mijn 5e doe ik klassiek ballet en weet ik dat ik dansdocent wil wor den. Ik doe aan allerlei audities mee en als er niemand thuis is zet ik muziek op en leer ik mezelf nieuwe passen." Youri: „Wat ik goed vind in ons gezin is dat we vertrouwen hebben in elkaar. Onze ouders denken meestal 'Hoe waren wij toen we jong waren?' en daardoor begrijpen ze ons goed. Bijvoorbeeld met uit gaan. Van mijn pa mag ik af en toe de auto gebruiken. Maar, als ik het verpest, dan is het vertrouwen weg en moet ik het weer opnieuw ver dienen." Esmeralda: „We kunnen echt enorm discussiëren in ons gezin." Wallie: „Ja, dat is zo. We zijn heel erg goed in elkaar de waarheid zeg gen. Esmeralda: „Ik ben erg gesteld op een schoon en ordelijk huis, de rest niet en dan zeggen ze spottend 'Moet de waterpas er weer bij komen?'" Youri: „We zijn nogal competitief. Spelletjes doen is niet leuk, want we willen allemaal wel graag win nen." Isa: „En we zijn ook flapuiten. We zeggen wat we denken, direct, dat hebben we van papa." Wallie: „Inderdaad, en da's wel zo duidelijk, al is het niet altijd han dig. Maar, we zijn aardig aan elkaar gewaagd." Esmeralda: „Zo houden we elkaar scherp." De Nationale Cholesterol Test toert door het land om, voor wie wil, cho lesterolgehaltes te meten. Twee derde van de Nederlanders tussen de 30 en 70 jaar heeft - zonder het te weten - 'verhoogd cholesterol' en loopt meer risico op hart- en vaatziekten. Als bouwsteen is het nodig, maar te veel van het slechte cholesterol (ldl) in verhou ding tot het goede choleste rol (hdl) tast de wanden van je bloedvaten aan. Als die dichtslibben, kunnen hart en hersenen minder zuurstof krijgen. Deze aan bevelingen geven lucht. IMaak vooral gebruik van de onverzadigde vetten die op kamertemperatuur vloeibaar zijn en niet van transvetten, (ge)harde en gehydroge- neerde vetten. Schrik gerust eens van een gemiddeld voedseletiket in de winkel. 2 Doe mee aan de haver- mouthype. Dit soort trage koolhydraten geven verspreid over de dag ener gie af. Bovendien bevatten ze vezels die je spijsverte ringskanaal vegen. Hallo stoelgang! niet bent. Het werkt ontste- kingsremmend en dat helpt de wanden van je bloedva ten sterk te houden. Eet aardbeien, kersen, abri kozen, blauwe bessen, fram bozen, peren en pruimen. Die zorgen er ook voor dat je bloedsuikerspiegel min der piekt dan andere fruit- suikerbommen. (Maar wel één van de grootste cadeaus die jij je zelf kunt geven.) 6 Verzet alcohol naar je weekeinde, dat is ook de trend. Lekker uitkijken naar de vrijdag, zaterdag en zondag. Je conditie vaart er wel bij, je nachtrust ook. verhoogt je slechte cho lesterol. Wandel voor het slapengaan en schaf een verduisterend gordijn aan. 8 Bewegen, Koot Bie zei den het al, maar dan grappiger: hoe meer huis houdelijke apparaten, hoe meer we zitten. Keer terug naar stoffer en blik of sluit je aan bij het gilde van trap- penlopers. Het draagt bij aan dat minimale halve uurtje dagelijkse, matig in tensieve beweging en houdt de bloedvaten soepel. 9 Stress, er valt niet altijd aan te ontkomen. Kijk naar het TEDx-filmpje van Kelly McGonigal hoe zij dit oplost of doe eens gek en werk geen 70 uur per week. Wat kunnen we aan onszelf verande ren en wat staat al vast? Deze drie auteurs schreven er een boek over, waardoor er weer wat (voor)oordelen overboord kunnen. GENEN EN IK dinsdag 9 juni 2015 De familie De Groote. FOTO'S RONALD DEN DEKKER -. J-. t-i K31 3 Gebruik in de keuken cho lesterolverlagende ingre diënten, zoals gember. Word dol op knoflook als je dat al 4 Houd oog voor je vitamine E en C en ijzer, zodat vita mine C goed is op te nemen. 5 Stop met roken, jahaaa. 44 Cholesterol of bloedvet tast je vaten aan. foto dreamstime 7 Minder dan 7 uur slapen MET DANK AAN JACK BOEKHORST BETER, SLANKER, STERKER Marjolijn de Cocq stelt in een hu moristische zoektocht naar de zin en onzin van sport, diëten en detox de gezondheidsindustrie aan de kaak en de mythe van de maak bare mens. Lev., €17,95 MIJN GENEN EN IK Onze genen veranderen ons leven en ons leven verandert onze genen, schrijft arts Sharon Moa- lem. Hoe genetische aandoeningen onze gezondheid en welzijn vor men. De Bezige Bij, €24,90 DE KRACHT VAN STILLE MENSEN Over de voordelen van introvert zijn. Introverte mensen zijn niet verlegen, asociaal of onvriendelijk. Ze genieten van stilte, laden in hun eentje op en prefereren een-op- eengesprekken. Lev., €17,95 «ftBJWIJN Dl -COC5 SHIICN MQALCH □a krach.; ixLii sdUe mwwn Hoe meer verkeersherrie in je wijk, hoe groter de kans datje dikker bent dan mensen in een rustige buurt. Want verkeerslawaai maakt dik. In een onderzoek, gepubliceerd in Oc cupational Enviromental Medicine, zijn ruim vijfduizend inwoners van Stockholm en omstreken gevraagd naar het dagelijkse lawaai van auto's, treinen of vliegtuigen. Daarbij is hun buikomvang gemeten. Hoe meer her rie, des te groter bleek de kans dat be woners een forse buikomvang hadden (0,2 centimeter meer per 5 decibel extra lawaai). Herrie geeft stress en dat verstoort allerlei hormonen zodat mensen dikker worden. martendooper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49