4 I ZO DOEN Gezond zijn, gezond blijven, opvoeden; we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde u van het leven en zon u aan anderen willen overdragen? Vandaag al lie en Esmeralda de Groote uit Schapenbout en hun drie kinderen, ^door marjan de kort Doe wat je leuk vindt Laat elkaar vrij Wees vriendelijk en help andere mensen Onze ouders zijn niet al te streng, we worden aardig vrijgelaten en dat vind ik fijn Sporten zorgt voor saamhorigheid Esmeralda: „Ik vind geluk en een leuke baan belangrijk, en sportief en gezond bezig zijn. En ik hoop dat de kinderen gelukkig zijn en op het rechte spoor blijven." Wallie: „Dat mijn kinderen gezond oud worden, dat vind ik wel pret tig, voor mezelf trouwens ook." Isa: „Ik wil later graag doen wat ik leuk vind, daarom ga ik na mijn middelbare school de dansoplei ding doen." Youri: „Van mijn hobby mijn werk maken en mijn dromen nastreven, dat wil ik. En of dat nu veel of wei nig geld kost, dat maakt me niet uit, als ik aan het eind van mijn leven maar kan zeggen dat het een mooi leven was." Youp: „Ik werk graag met mijn han den, dus daarom houd ik heel erg van techniek. Maar ook van uit eten gaan met de familie en leuke dingen doen met mijn vrienden." Esmeralda: „We leren de kinderen respect voor elkaar en voor andere mensen te hebben. En ik wil dat we gezond leven door goed te eten, te sporten en allemaal ons steentje bij te dragen in huis. Verder hebben we de afspraak dat we altijd van el- DE FAMILIE kaar weten waar we zijn. Daarom hebben we ook een gezinsapp." Isa: „Alleen ik moet nog voor het donker thuis zijn. Maar dat begrijp ik wel, want ik ben 14 en we wonen afgelegen." Wallie: „Mijn vrouw en ik hebben dezelfde regels, daar zit niet veel tussen." Youri: „Onze ouders zijn heus niet al te streng, we worden aardig vrij gelaten en dat vind ik fijn. We weten wat de grenzen zijn en als er iets is kunnen we altijd op hen te rugvallen. Ze doen het best goed!" Youp: „Van mij mogen we wel weer elke zondag samen ontbijten, net als vroeger, dat mis ik. Door het uitslapen en het sporten gebeurt dat bijna nooit meer." Wallie: „Ik wil de kinderen normen en waarden meegeven. Mensen hel pen en vriendelijk zijn bijvoor beeld. Groeten en dankjewel zeggen, is een kleine moeite en je komt er al best ver mee." Esmeralda: „De kinderen alles leren eten, dat was een doel van mij, maar dat is mislukt. Af en toe was het zo'n strijd, dat ik het maar heb losgelaten. Ze moesten wel al vroeg op zwemles en een sport kiezen; een die ze zelf leuk vonden. En ik wil dat ze dingen vragen, overleg- gen en eerlijk zijn." Youp: „Ik vraag niet om een snoepje, maar ik overleg wel met mijn ouders over een nieuwe hockeystick, ook al betaal ik 'm van mijn zelf verdiende geld. Tot een paar jaar geleden was ik best een rotkind, maar de laatste driejaar gaat het stukken beter. Ik doe meer aan school en meer in huis. Ik had last van ADHD. Nu ben ik veel rus tiger en heb ik ook geen medicijnen meer." Youri: „Ik ben blij dat we zelf een sport kunnen kiezen. Papa en mama zijn gek van wielrennen, wij niet." Isa: „En ik heb geleerd om geen dingen meer te verbergen. Zoals die 'eentjes' op mijn schoolrapport. Dat heb ik één keer gedaan, maar doe ik nooit meer." Wallie: „Tijdens de ouderavond kre gen we haar cijferlijst te zien en eerst dacht ik nog, goh, een tien. Maar toen bleek het dus een 1.0 te zijn." Esmeralda: „Na de schrik word je boos en dan stormt het wel even, maar straffen doen we niet. We leg gen uit dat we boos zijn om wat ze verkeerd heeft gedaan. Ze heeft er met haar pet naar gegooid en dan moet ze ook zelf haar fout goedma ken." Isa: „Na de preek van papa en mama wist ik wel dat ik beter mijn best moest doen. En dat ben ik toen ook gaan doen." Esmeralda: „Ik ben mijn hele leven al sportgek en net als Youri zat ik ook op het CIOS. Ik fiets al vijftien jaar en ging met mijn eigen fietsclubje overal heen, naar de Alpen, naar Ita lië. Wallie paste op toen de kinderen nog klein waren. Maar sinds drie jaar fietsen we allebei, in de week ends en de vakanties. Binnenkort rij den we zelfs samen de vierdaagse Koesterchallenge, van Reims naar Terneuzen. Ik ben echt fietsgek. Dol op fietskleding, want het oog wil ook wat, en wanneer ik zelf niet fiets kijk ik het op tv. Ik wil alles zien." Youp: „Ja, da's wel een nadeel" Youri: „Ze is fietsgestoord kun je beter zeggen. Voor mij geen fietsen, wel kitesurfen. Onlangs haalde ik mijn internationaal gecertificeerd diploma kitesurfinstructeur en nu mag ik zelfs les geven, overal ter wereld. Ik denk dat ik dat van m'n moeder heb, zij wil ook andere mensen leren sporten. Daarnaast hockey ik nog." Wallie: „Ik deed eerst aan voetbal, later aan rugby. Toen een poosje dinsdag 9 juni 2015 'We zijn aardig aan elkaar Wallie de Groote (42), conciërge en tevens ballonartiest en goochelaar Esmeralda de Groote (42), sportinstructeur Youri (18) Youp (16) 44 Isa (14)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48