8? 3 DIEKSTRA HELDER PRAKTISCH 4 MOTIVEREND ONTSPANNEND PRIJS KWALITEIT EIND OORDEEL Als je zelf crème fraiche maakt, wil je geen supermarktversie meer aL Zonen willen zich hun vaders dromen herinneren, niet zijn rijkdom of intelligentie Fermentatiewetenschapper Bart Smit van NIZO Food Research geeft het antwoord: „Als je gezond bent, valt daar weinig aan te verbeteren. Als je ziek bent, biedt gefermen teerd voedsel geen garantie op ge nezing, maar het kan er wel toe bijdragen. Bacteriën vormen vita mines zoals foliumzuur in yoghurt en zuurkool, vitamine B12 in gaten kaas en K2 in gefermenteerde soja bonen, wat in het oog springt bij hart- en vaatziekten. Je immuun systeem blijft fit door de diversiteit aan bacteriën waarmee het te maken krijgt." Vuistregels Op naar de keuken dus om groen ten te pekelen; dat is ook voor be ginners goed te doen. Maar eerst nog Bart Smit en Christian Weij ge vraagd of fermenteren fout kan lopen, en erger: kun je er ziek van worden? „Goede en slechte micro ben zijn overal, in de lucht, op je handen," aldus Bart. „Het gaat erom de goede te stimuleren en de slechte geen ruimte te geven. De voedselindustrie heeft dat onder controle, maar maakt wat saaiere producten dan wij met fermenteren doen. Werk met schoon keukenge rei en neem deze vuistregels in acht: 1. zorg dat er weinig of geen zuurstof bij kan komen want dat remt schimmelvorming. 2. zorg dat de melkzuurbacteriën binnen vijf uur een goede verzuring op gang brengen." Christian heeft wel eens een kaasje zien mislukken, maar groente en fruit doen het altijd goed. „Omdat je met zout werkt en je groente in pekelvocht afdekt zodat er geen zuurstof bijkomt, creëren de ge- wenste bacteriën het buffet voor zichzelf. Met vlees en vis is het an ders. Als je niet weet watje doet en niet hygiënisch werkt, is de kans groter dat een ziekmakende bacte rie uitgroeit." Met enig geduld maak je je eigen buffet. Een pickle van wortel, gem ber en pekelwater is een kwestie van uren of dagen, maar fermente ren kan ook weken tot maanden duren. „Dan heb je ook wat," zegt Christian. „In 36 uur tijd kun je je eigen crème fraiche maken. Als je dat proeft, wil je geen supermarkt versie meer. Je eigen zuurkool is ook zó gemaakt. Mijn vader maakte vroeger kilo's die hij in een emmer onder het luik achter de voordeur zette. Nu maken mijn vader, broer en ik 30 kilo op één avond." René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Volgens rabbijn Soloveitchik beeft God Adam niet één keer maar twee keer geschapen. De egocentrische Adam in ons en de goedgevige botsen ons hele leven. Sommige boeken openen je ogen. Lonely man of faith (Eenzame mens van geloof) van rabbijn Joseph Soloveitchik is zo'n boek. Volgens de rabbijn schept god in Genesis de mens, Adam, twee keer. Eerst naar zijn beeld en gelijkenis. Met als op dracht zich te vermenigvuldigen en de aarde, en al wat daarin is aan zich te on derwerpen. De tweede keer schept God hem uit het stof van de aarde, blaast er een ziel in en geeft hem opdracht voor de tuin van Eden te zorgen, en zich in dienst te stellen van de natuur. Soloveitchik spreekt daarom van Adam 1 en Adam 2. Adam 1 is de uitwen dige mens, hij wil scheppen, produceren, ontdekken. Hij wil de wereld veroveren,in druk maken, carrière, succes en bezit. Adam 2 is de innerlijke Adam die zijn eigen zwakheden onder ogen wil zien en beheersen. Hij streeft naar een solide gevoel van goed en kwaad, en wil goed zijn. Adam 2 wil liefhebben, zichzelf opofferen ten behoeve van anderen en leven in on derworpenheid aan hogere waarden. Adam 1 daarentegen is egocentrisch, narcistisch, streberig. De logica van Adam 1 is die van nemen, van de econo mie. De logica van Adam 2 is de logica van geven. Zijn valkuil is dat het succes van Adam 1 gemakkelijk tot arrogantie leidt. Terwijl mislukking en falen tot het grootste succes leiden: nederigheid. Voor Adam 1 zijn prestaties het sum mum. Voor Adam 2 is dat zijn persoon. Het is voldoende als mensen hem kennen als de persoon die hij is. Hij heeft niet de behoefte om voortdurend hints te geven over zijn prestaties. Volgens Solo veitchik is ons leven een constante con frontatie tussen de twee Adams. Wil je vooral succesvol zijn of vooral een goed mens? Wat geef je op als beide onver enigbaar zijn? De keuze die je dan maakt, daar gaat het om. Zo blijkt uit een prachtig onderzoek dat voor zover zonen goede herinneringen hebben aan hun overleden vader dat weinig of niets heeft te maken met diens intelligentie, prestaties en rijkdom, maar alles met waar hun vader voor stond. Wat waren zijn waarden en dromen? In hoeverre heeft hij zich ervoor ingespannen die waar te maken? En: heeft hij kans ge zien ze over te brengen op zijn kinderen. dinsdag 9 juni 2015 GO Zeker, maar haal op tijd je vinger van de spuitbusknop. Het is gauw te veel. Jammer dat het etiket Franstalig is. Geen idee wat er op staat. En om hier nu een woordenboek bij te halen... Ja, het werkt, mits je met mate spuit. Je slapie komt graag met zijn/haar hoofd op jouw kussen liggen. 's Avonds geurt het heerlijk, maar als je wakker wordt wil je echt liever een frisser luchtje ruiken. Goed gezond? Dan val je toch wel binnen vijf minuten in slaap. Met de spray val je snuffelend in slaap. Het is niet gelukt om te timen of je met spray sneller dan binnen vijf minuten in slaap valt. Waarschijnlijk wel dus. Dit is geen dure uitvoering. Aan een spray van 8,95 euro kan een mens zich geen buil vallen. Rest de vraag: waar is toch in hemelsnaam die aangekondigde olijfgeur te vinden? Lekker, weer eens wat anders 44 Festival Food Unplugged, 27juni, Ede. Kijk voor een workshop fermenteren bijvoorbeeld op: puur-e.nl, keukenboeren.nl, oostwestcentrum.nl, groenekookacademie.nl Verrot Lekker, uitgeverij Bertram De Leeuw, €22,50 Adam I en 2 44 Reageren? René.Diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47