Costa Cruises Noord-Europa Gosta G7 bereid sancties tegen Rusland te verscherpen Poetin was er niet bij, maar stond wel centraal in discussies. Al besprak de G7 nog veel meer. NIEUWS 3 KRÜN. Als hij niet inbindt in Oekraï ne moet de Russische president Vla dimir Poetin rekening houden met een verlenging van internationale sancties tegen Rusland. „We zijn ook bereid, indien dit noodzakelijk mocht zijn, om de sancties te ver scherpen", dreigde de Duitse bonds kanselier Angela Merkel (CDU). Merkel sprak gistermiddag na af loop van de tweedaagse top van de G7, de zeven belangrijke industrielan den, in Slot Elmau in Beieren. De EU-besluit deze maand over eventue le voortzetting van de strafmaatrege len tegen Rusland. De schaduw van Poetin, die sinds Rusland de Krim annexeerde niet meer welkom is in dit exclusieve ge zelschap, hing over de bijeenkomst. Merkel benadrukte dat zij met haar collega's niet eens zoveel tijd aan de relatie met Rusland had besteed, was duidelijk dat de G7-leiders de bijeen komst aangrepen om eensgezindheid jegens Poetin uit te stralen. In Europa en de Verenigde Staten wordt over de noodzaak en de doel matigheid van sancties tegen Rus land vaak verschillend gedacht. Met de aanwezigheid van drieduizend ge accrediteerde journalisten uit vijftig landen was de G7 voor de Amerikaan se president Obama een uitgelezen mogelijkheid om te benadrukken dat hij zijn Europese partners ervan had weten te overtuigen om de druk op Moskou vast te houden en eventueel zelfs op te voeren. „Ruslands acties in Oekraïne schaden Rusland en ze zijn schadelijk voor het Russische volk", zei Obama. Poetin moet de soe- 'Poetin is als een koppig kind dat de tafelmanieren kent, maar de hele tijd zit te boeren' vereiniteit van Oekraïne respecteren, aldus de president. Voorwaarde voor een versoepeling van de strafmaatregelen is het slagen van de akkoorden van Minsk, die in februari door Merkel en de Franse president Hollande in de hoofdstad van Wit-Rusland met Poetin werden opgesteld en getekend. Die wapenstil stand, Minsk-2 genoemd, is vanaf het eerste moment door de strijdende partijen in Oekraïne geschonden. De laatste weken is het aantal geweldda dige incidenten in de Donbas, het oosten van Oekraïne - waar pro-Rus sische rebellen vechten tegen Oek raïense troepen - nog toegenomen. Met Poetin praten De afwezigheid van Vladimir Poetin op 'haar' top, in het bloeiende land schap van Beieren, werd Merkel door critici aangerekend. Duitse onderne mers, die door de handelsrestricties met Rusland honderden miljoenen euro's mislopen, en de oud- bonds kanseliers Helmut Schmidt en Ger hard Schroder - beiden van de SPD - lijkt het verstandiger om 'mét Poetin te praten, in plaats van óver hem'. Merkel wees er gisteren op dat er voldoende andere fora zijn, waar Rus sische vertegenwoordigers wél aan ta fel zitten. Merkels partijgenoot en voormalig minister van Defensie, Karl-Theodor zu Guttenberg (43), WAAROVER SPREKEN ZIJ? vond de G7-afzegging van Poetin te recht. „Hij gedraagt zich als een kop pig kind dat de tafelmanieren kent, maar de hele tijd zit te boeren", schreef Zu Guttenberg in Bild. Het Kremlin las niets nieuws in de harde slotverklaringen uit Slot El mau. „Dit zijn geen nieuwe opvattin gen", reageerde Poetins woordvoer der Dmitri Peskov. Moskou drong er bij de G7-leiders op aan om ervoor te zorgen dat ook de pro-westerse machthebbers in Kiev hun verplich tingen onder Minsk-2 nakomen. De Oekraïners zouden geen haast maken met de terugtrekking van zware wa pens uit de gevechtszone. Bovendien zou Kiev zich niet houden aan de toe zegging om de oostelijke regio's, waar veel etnische Russen leven, meer autonomie te verlenen. Fossiele brandstoffen Behalve de crisis in Oekraïne stond in Slot Elmau nog een groot aantal onderwerpen op de agenda, van ar moedebestrijding tot de strijd tegen het internationale terrorisme. Opmer kelijk was Merkels aankondiging dat voor het eind van deze eeuw moet worden gestopt met het gebruik van fossiele brandstoffen. Milieuorganisa ties spraken over een 'historische doorbraak'. Met dit besluit lopen de G7-leiders vooruit op de VN-klimaat- conferentie in Parijs in december. De wereld is Kras Zeecruises Ga naar Kras.nl/cc-noordeu of bel0900-969770cPg DINSDAG 9 JUNI 2015 foto EPA Michael Kappeler voor Poetin door Wierd Duk Karl-Theodor zu Guttenberg partijgenoot Merkel Bondskanselier Angela Merkel spreidt de armen vragend voor de Amerikaanse presi dent Back Obama op het terrein van het Beierse slot El mau. Ging het ge sprek over Griek se premier Tsipras, over de Russische presi dent Poetin? Over beiden kun je je wel zo'n gebaar van vertwijfeling voorstellen. Of geldt de geste Obama zelf en maakt Merkel hem nog even heel duidelijk hoe veel politieke pro blemen ze in ei gen land heeft als gevolg van het spioneren van zijn National Security Agency (NSA) in Duitsland? Vertrek vanuit Amsterdam 10 dagen v.a. Prijzen per persoon op basis van 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Nog nooit zo voordelig! Deze 4-sterren cruises per Costa Fortuna vanuit Amsterdam naar Noorwegen, Schotland IJsland. We hebben nog enkele hutten beschikbaar voor speciale lage tarieven. De cruises hebben 100%vertrekgarantieen bovendien betaalt u nu tijdelijk géén reserveringskosten! Noorse Fjorden Naaro.a. Bergen, Hellesylt, Geiranger, Andalsnes, Olden, Flam en Stavanger. Inclusief passage Geirangerfjord Bezoek optioneel het Flardangerfjord Vertrek:juli en aug. Zie: Kras.nl/37285 Schotland IJsland Naar o.a. Invergordon, de Faeroer Eilanden, Reykjavik, Isafjördur, Akureyri en Lerwich. Ruige kustlijnen, vulkanen, groene heuvels Ontdek Schotse Flooglanden Blue Lagoon Vertrek: 20 juni en 22 juli Zie: Kras.nl/37286

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3