Officier wil cel voor knallend experiment Protesten van bewoners tegen sloop Ravesteijnplein verrassen L'Escaut Raad laat geluidswal Rooseveltlaan met 30 centimeter verhogen Lokale initiatieven voor de slachtoffers van de aardbeving in Nepal WALCHEREN 7 De Vlissingse Marije van Belzen en Ria Lievense zetten een actie op om de mensen in Nepal te helpen na de verwoestende aardbevingen. Ze haalden ruim 5100 euro op, goed voor 40 huizen. We zijn erg verrast over de op brengst en hopen dat we met dit bedrag veel huisjes kunnen bou wen", zei Debendra Pokharel giste ren bij de bekendmaking van het eindbedrag op de Ichtusschool in Vlissingen. Debendra is manager van de kookschool Cocina Mitho Chha in Kathmandu. Hij is samen met zijn vrouw Narbina naar Zee land gekomen op uitnodiging van Marije van Belzen en Ria Lievense uit Vlissingen. De twee dames hebben verschillende initiatieven 'We hebben mensen nodig met een goede expertise die ons vooruit kunnen helpen. Met dit bedrag hebben veel families in Nepal weer een toekomst' Debendra Pokharel, eigenaar kookschool Nepal uitgevoerd om hun Nepalese vrienden te helpen om hun be staan weer op te bouwen. „We hebben een benefietconcert geor ganiseerd in mijn tuin", vertelt Van Belzen. „De Vlissingse band 'El Combo' heeft geheel belangen- loos opgetreden. Dat was nog best een opgave. We hadden twee par tytenten geplaatst, maar een typi sche Zeeuwse storm blies de hele tent weg. Gelukkig kon het con cert alsnog doorgaan toen we de tent deels opnieuw opbouwden." Lievense benadrukt dat er meerdere initiatieven hebben ge leid tot het bedrag. „We hebben samen met een aantal mensen 'Dal Bath' gekookt. Dat Nepalese gerecht bestaat uit linzen aange vuld met diverse groenten. Ik ge loof dat er wel zeventig borden zijn geserveerd. Toen buurtgeno ten van onze actie hoorden, heb ben ze ons spontaan geholpen. Ook heb ik een schilderij ter waar de van honderdvijftig euro ver kocht. Dat bedrag ging volledig naar Debendra Pokharel." Voor Lievense speelde de per soonlijke band met het land en haar Nepalese vrienden Debendra en Narbina Pokharel een grote rol. „We zijn vorig jaar zeifin Ne pal geweest. Toen we logistieke problemen ondervonden tijdens onze reis, boden zij ons de nodige hulp aan. Daarom wilde ik door middel van dit intiatief graag iets terugdoen voor deze mensen. De support die je kan geven aan zo veel families doet ons heel goed." Pokharel kan de inspanningen van zijn Nederlandse vrienden bijna niet geloven. „Het is onvoor stelbaar wat Marije, Ria en al die anderen voor ons hebben gedaan. Met dit geld kunnen we zeker veertig huizen bouwen. Het zal goed worden besteed, maar het duurt nog even voordat alles is op gebouwd. Daarom is het belang rijk dat er vrijwilligers naar Nepal komen. We hebben mensen nodig met een goede expertise die ons land weer vooruit helpen. Met dit bedrag hebben veel families in Ne pal weer een toekomst." Deze Vlissinger (40) woonde twee jaar geleden in de Nassau- laan in Middelburg. Op Eerste Paasdag 2013 was hij aan het ex perimenteren met spullen die hij legaal bij een verfwinkel had gekocht. Hij wilde thermiet ma ken, waarmee gelast kan wor den. Tijdens dat experiment ging er echter iets mis en volgde een ontploffing waarbij de keu ken van A. beschadigd raakte. Toen de brandweer ter plaatse kwam, werd direct de politie in geschakeld, vervolgens de Explo sieven Opruimingsdienst opge roepen en moesten de buren el ders onderdak zoeken. Want er werd gevreesd dat er nog meer kon ontploffen. Officier van justitie Gunnar van der Hofstede stelde gisteren voor de rechtbank dat de man door te experimenteren bewust het risico nam dat het fout zou kunnen gaan. Hij eiste een cel straf van achttien maanden, waarvan acht voorwaardelijk. Hij bekende dat hij oorspronkelijk een zwaardere straf wilde eisen maar dat hij, na het aanhoren van het verhaal van de verdach te, zijn eis minderde. A., zo bleek gisteren tijdens 'Een ongeluk, een vervelend ongeluk, maar beslist geen misdrijf de rechtszaak, zat 99 dagen in voorarrest en mocht daarna niet meer in Middelburg wonen. Hij vertelde de rechters dat hij een fascinatie heeft voor chemie en natuurkunde en dat hij het des tijds een uitdaging vond om ther miet te maken. „Niet om er ver volgens iets mee te doen. Maar gewoon om het te maken." Van der Hofstede wees erop dat thermiet ook gebruikt wordt in brandbommen en dat er ex treem voorzichtig mee moet wor den omgesprongen. De recht bank bracht ook in herinnering dat A. eind vorige eeuw zelf zwaargewond raakte toen hij ex perimenteerde met vuurwerk en dat hij in 2009 nog is bekeurd voor bezit van illegaal vuurwerk. Uitspraak 22 juni. Een petitie op internet leverde in een paar dagen ruim 180 hand tekeningen op. Donderdag wil een groep protesteerders de ge meenteraadsvergadering bezoe ken in het stadhuis. Van Beekhuizen is ook ver baasd dat de protesten zich rich ten op de gemeente. „Terwijl wij besluiten over de woningvoor raad. Als de verontwaardiging heel hoog oploopt, zullen wij naar de mensen luisteren. Is het een eerste emotionele reactie, dan is er tijd om te praten. Als we in 2017 tot sloop besluiten, duurt het nog tot 2019 eer het zover is." In de laatste raadsvergadering liet wethouder John de Jonge we ten dat sloop en herbouw van het Ravesteijnplein en omgeving be paald geen hamerstuk zal zijn, daar zou de aantekening 'van cul- tureel-historische waarde' garant voor staan. Volgens Van Beekhui zen is van die waarde geen sprake. „Die is er bij de renovatie in de ja ren tachtig al afgesloopt. De origi nele betonnen goten, de kozijnin deling is weg. Het is allemaal kunststof. Vooral voor de huizen aan de buitenrand van de wijk is vernieuwing de enig overgebleven optie. Maar we hoeven de wegens tructuur niet te veranderen." Een amendement van LPM, SP en GroenLinks, om te kiezen voor een extra verhoging met tachtig centimeter tot een hoogte van drie meter, haalde het niet. Het amendement kreeg naast de on dertekenaars alleen de steun van de fractie van D66. Dankzij een motie van het CDA wordt er bij de drie wonin gen die het dichtst bij de rotonde met de M.H. Boassonlaan liggen, gekeken of zij isolerende maatrege len nodig hebben. Volgens Krijnie Hoek (CDA) hebben die bewo ners extra overlast door het afrem men en optrekken van auto's. VVD, D66, GroenLinks en SP steunden de CDA-motie niet. Ben- no Nieuwenhuis (VVD) vroeg waarom de bewoners van de vier de en vijfde woning buiten die steun vallen. Bewoners die achter de geluids wal wonen, pleitten vorige week voor extra ophogen in verband met de overlast die zij ervaren. Tijdens de discussie liet Piet Kraan (LPM) horen dat het college bewust nagelaten heeft om de raad een maand geleden te infor meren over de gevolgen van het vaststellen van het nieuwe ver keersmodel. Volgens het oude mo del moest de geluidswal met tach tig centimeter verhoogd worden. Op basis van de nieuwe volstaat een beperkte verhoging. Kraan zei dat hij 'kwade opzet vermoedde' door niet te waarschuwen voor de gevolgen voor de Rooseveltlaan. DINSDAG 9 JUNI 2015 40 huizen voor 5100 euro door Kees Rijborz Op de Ichtusschool in Vlissingen werd het bedrag voor het Nepalese project bekendgemaakt, foto Lex de Meester door Emile Calon MIDDELBURG. Een ongeluk, een vervelend ongeluk, maar beslist geen misdrijf. Raadsman Martijn van der Want zei dat gisteren ter verdediging van Kornelis A. Martijn van der Want, raadsman door Claudia Sondervan VLISSINGEN. Woningbouwvereni ging l'Escaut wil in gesprek met de bewoners en sympathisanten van het Ravesteijnplein en omgeving. Directeur Jan van Beekhuizen is verrast door de oproer die de aan kondiging van sloop in 2017 gaf. www.petities24.com/ schuitvaart- klacht MIDDELBURG. De Middelburgse ge meenteraad stemde gisteren in meerderheid in met het beperkt ophogen van de geluidswal langs de President Rooseveltlaan met dertig centimeter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35