'Het ligt niet aan de sport, Jordy was beschermd' ZEELAND 5 Motorcoureur wil weten wat er precies is gebeurd De gecrashte motorcoureur Jordy de Jonge en zijn ouders zijn na een ingrijpende tijd in Londen weer thuis. O OV Avx Kunst Files Hypotheek "W" ordy de Jonge wil graag een 9 keer - als de tijd daar rijp I voor is - de beelden terug- I zien van zijn eigen ongeluk. W „Ik wil weten wat er precies gebeurd is", zegt de zeven tienjarige motorcoureur uit Hein- kenszand. „Misschien komen er dan ook weer herinneringen te rug." Jordy weet namelijk helemaal niets meer van het moment waar op hij op ïg april crashte bij een wedstrijd in Engeland. „Het is al lemaal weg", zegt hij. „Afgelopen vrijdag waren we nog even op Brands Hatch, voordat we naar huis gingen. Het oogde voor mij als een compleet nieuw circuit. En dat terwijl ik er ook getraind heb en kwalificaties heb gereden. Ik weet alleen wat anderen mij verteld hebben." En dat is dat hij in de eerste ronde van zijn allereerste Superbi- ke-wedstrijd ongenadig hard on deruit ging. Het was niet zijn fout, hij kon een motor van een 'We komen in Zeeland al vijftien jaar niet meer in de kerk. Daar gingen we wel, om een kaarsje te branden' eerder gevallen coureur onmoge lijk meer ontwijken. Hij liep zwaar hoofdletsel op en werd door de artsen meteen in een co ma gebracht. Na vijftien dagen ontwaakte hij en na nog eens 32 dagen revalidatie werd hij ontsla gen uit Royal London Hospital. „Heel veel van wat er in het ziekenhuis met me gedaan is, weet ik niet meer", vertelt Jordy, die er in totaal drie keer geope reerd is en vele tests onderging. „Mijn kortetermijngeheugen is nog altijd niet goed." De jonge, talentvolle wegracer, die fysiek verder in orde is, doet zijn verhaal aan de keukentafel. Hij wordt geflankeerd door zijn ouders Peter en Sylvia, die con stant bij hem waren in Londen, en zijn vriendin Chayenne. Het M/ '-%■ tA; r,N v L - v--- A .VvwrCVV "'"AA" Y •- LL-'V'ï v'w'L. iwcf La-VS aa;. L .-:L- .YiVA.-.t A A. huis is van buiten versierd. Er hangen vlaggen met de tekst 'Welkom thuis'. Binnen staan tal van bossen bloemen en hangen kaarten met steunbetuigingen. Het doet de familie allemaal goed. Hartverwarmend „We willen iedereen die aan ons gedacht heeft bedanken", zegt Peter. „We hebben reacties gehad van mensen die we hele maal niet kennen. Het is allemaal heel hartverwarmend." Sylvia: „Wij zijn heel bescheiden men sen, maar nu staan we opeens vol in de belangstelling. Dat is wel heel apart." Allen hebben een zware tijd achter de rug. Vol onzekerheid. Sylvia: „Op een gegeven moment ging Jordy een operatie in. Vijf uur lang hoorden we niks. Nie mand die tussendoor vertelde hoe het ervoor stond." En tijdens de coma speelden continu de vra gen: komt Jordy eruit en hoe komt hij er dan uit? Sylvia: „Met elk klein dingetje ben je blij. Met zijn oogleden die bewegen, met zijn handen die weer iets doen. Alles is in zo'n situatie winst." Het moment waarop Jordy ont waakte, zal beiden altijd bijblij ven. Peter: „We komen in Zee land al vijftien jaar niet meer in de kerk. Daar gingen we wel naar HEINKENSZAND. Jordy de Jonge wil graag dit seizoen nog de TT in Assen bezoeken. Waarschijn lijk gaat hij met zijn ouders later in het jaar ook nog naar races in Engeland. Ze zijn niet afkerig ge worden van de wegracerij. „Het ligt niet aan de sport", zegt moeder Sylvia. „Jordy was goed beschermd. Wij hebben nooit beknibbeld op zijn kleding en zijn helm, want dat moet je nooit doen. Jordy heeft ook heel bewust gekozen voor het rijden in Engeland, waar heel veel aan dacht is voor verantwoord racen en veiligheid." Jordy: „Er lag iemand bij mij in het ziekenhuis die op het ze brapad geschept was door een fietser. Die had ook zwaar hoofd letsel. Het kan je overal overko men." De ouders zijn overigens 'blij' dat het in Engeland gebeurde. Peter: „Daar hebben ze zo veel er varing met zulke moeilijke opera ties. Wij zijn heel dankbaar voor hoe Jordy daar behandeld is en hoeveel hulp wij er ook kregen." een katholieke kerk, om een kaars je te branden. En bij de mis zaten we de hele tijd te snotteren. De pastoor kwam na afloop nog naar ons toe om te vragen wat er aan de hand was." Sylvia: „Dan grijp je toch terug op waarmee je opge groeid bent." Peter: „En het bij zondere was dat toen we terug kwamen in het ziekenhuis, Jordy voor het eerst zijn ogen open deed. Ik weet niet of ik een ver band tussen het ene en het ande re moet zien, maar toch..." Waardevol De familie De Jonge ziet - hoe ingrijpend het ook was - de perio de in Londen ook als waardevol. „We zijn er veel closer gewor den", zegt Peter. „Ik heb een ei gen bedrijf en was altijd veel aan het werk. Jordy had zijn sport en zijn vriendin Chayenne. In Enge land zaten we heel dicht op el kaar de hele tijd en hebben we veel gepraat." Sylvia: „En gela chen. Het was de laatste weken, nadat Jordy weer wakker was, niet alleen maar treurnis." Jordy gaat vanaf vrijdag verder aan zijn herstel werken in revali datiecentrum Lindenhof in Goes. Hij verwacht daar vooral zijn ge heugen te gaan trainen. Thuis wandelt en fietst hij al. „Ik voel me ook verder goed", zegt hij. Even daarvoor heeft hij nog een lange wandeling gemaakt met Chayenne. Peter: „De buitenlucht doet hem goed. Hij moet ook weer even op krachten komen." Brieven In de rubriek 'Mijn Zeeland' (28 mei) betreurt Jack van As- pert het feit 'dat er geen aan bod van hedendaagse kunst in Zeeland is.' Er is op dat ge bied juist veel te beleven. Al leen al in Middelburg. In de Vleeshal op de markt was vo rig jaar nog Mark Manders te zien, de Nederlandse verte genwoordiging van de biënna le in Venetië! En begin dit jaar maakte Liesbeth Labeur een installatie die landelijk zeer gewaardeerd werd. Dan zijn er nog de Kabinetten in de Zusterstraat, Caesuur in de Lange Noordstraat, Mon Capitaine op de Kinderdijk het CBK op de Balans. Allen plekken waar hedendaagse kunst te zien is. De nieuwe website Actuele kunst in Zee land, www.akiz.nlontsluit overige locaties in Zeeland. Afgelopen zondag was het weer raak. Wegwerkzaamhe den uitvoeren zonder reke ning te houden met de Duit se kalender van feestdagen. Het blijkt steeds weer dat Rijkswaterstaat zich niet ver diept in de verkeerstromen op bepaalde cruciale datums. Hypoheken waren vroeger maximaal zeventig procent. Banken verkopen al sinds 25 jaar hogere hypotheken, zelfs vandaag nog steeds standaard onderwaterhypotheken van t03 procent. Huizen staan zo bij aankoop al onder water. De toename van het aantal echtscheidingen zorgde voor meer financiële problemen. Dit zijn hoofdoorzaken van onze huizencrisis. Het IMF gaf in 2007 aan dat onze hui zenprijzen 25 procent overge waardeerd waren. Deze zeep bel is uiteengespat. Huizen en kantoren vormen als bedrijfshuisvesting voor de BV-Nederland een kosten post. Dure huizen en kanto ren zijn in tegenstelling tot wat de bouwwereld beweert, minder goed voor de BV Ne derland, de koopkracht en groei. Vrije markten vragen om flexibele arbeidskrachten, en niet om medewerkers die niet kunnen verhuizen om dat al hun geld in stenen zit. We moeten fouten niet herha len. Er zijn meer betaalbare huurwoningen en koopwo ningen met hypotheken van maximaal tachtig procent no dig. DINSDAG 9 JUNI 2015 'Periode na ongeluk Jordy is waardevol' door Roeland van Vliet Peter de Jonge, vader Jordy werd met onder meer een groot spandoek door velen welkom thuis geheten, foto Johan van der Heijden Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Simon Blaas Kuipers Rietbergkwartier 22, Middelburg Jaap den Hollander Deltaweg 17, Renesse H. Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33