Tentoonstelling om zin te krijgen in een bezoek aan Het Zwin Zeeuwse economie komt meer op stoom Rechtbank Middelburg 4 ZEELAND Door smalle eilandenstructuur Zeeland moeten mensen met enkelband soms omrijden, anders gaat het alarm af MIDDELBURG, Een enkelband zorgt ervoor dat Zeeuwen extra gestraft worden. Dat bleek gisteren tijdens een tussentijdse zitting van de rechtbank. Door de smalle eilandenstruc tuur moeten ze namelijk vaak om rijden omdat ze, als ze een enkel band dragen, niet in een straal van vijf kilometer van de plaats van het misdrijf mogen komen. Maar de Zeeuwse 'eilanden' zijn zo smal dat door die verbodsstraal normaal reizen vaak niet mogelijk is. Zo moeten twee Goesenaren, verdacht van het plegen van een misdrijf in Heinkenszand, via Noord-Beveland rijden als ze bij de reclassering in Middelburg moet zijn, anders gaat de enkel band piepen. Jafar D. (21) en Ransford Y. (20) hadden de afgelopen maanden met dat probleem te maken. Ook gisteren moesten ze omrijden om bij de rechtbank in Middelburg te komen. Hun advocaten Cindy Koole en Mark Dunsbergen we zen de rechters op het 'Zeeuwse probleem'. Koole zei dat ze in het recente verleden daar al eerder mee te ma ken kreeg toen een cliënt, na zijn vervroegde vrijlating, van zijn huis in Wolphaartsdijk via Noord-Beveland moest rijden, om Dat blijkt uit de Conjunctuur En quête Nederland, een gezamenlijk onderzoek van onder andere de Kamer van Koophandel en het CBS. Drie op de tien ondernemers in Zeeland verwacht in het twee de kwartaal een toename van de omzet. Het zijn de consumenten die voor de duw in de rug zorgen, aldus de onderzoekers. Bedrijven die zich op de binnenlandse (con sumenten) markt richten, veren het meest op, zoals de detailhan del, horeca, toerisme en persoonlij ke en zakelijke diensten. Tegelijkertijd groeit ook de ex port gestaag verder, waardoor het fundament onder de economische te kunnen werken in Middelburg. D. en Y. worden verdacht van het plegen van een overval in Heinkenszand. Drie maanden geleden besliste de rechtbank dat hun voorarrest beëindigd kon worden maar dat ze wel een enkelband om moes ten en dat ze niet in Heinkens zand mogen komen. Officier van justitie Gunnar van der Hofstede zei dat er bij de enkelband gekozen is voor een ge- biedsverbod met een ruime straal. „Dan heeft de politie de tijd om te reageren als iemand in de verbo den zone komt." De rechtbank besliste dat de twee, tot aan hun daadwerkelijke berechting in juli, niet langer een enkelband moeten dragen. Maar als ze zich misdragen gaan ze di rect weer de cel in. 'Er is gekozen voor een ruime zone rondom het verboden gebied zodat de politie de tijd heeft om te reageren' groei sterker wordt. Kanttekening is dat de groei in de bouw en het vervoer in Zeeland vooralsnog uit blijft. Hoewel de omzetten aantrek ken, groeit de winst niet mee. Daardoor wordt nog beperkt geïn vesteerd. Gunstig is dat Zeeuwse ondernemers na jarenlange krimp weer personeel aantrekken. Twee op de tien Zeeuwse ondernemers verwacht een toename van de per soneelssterkte. Het economisch herstel in Zeeuws-Vlaanderen komt minder goed op gang. Daar is het aandeel bedrijven met een omzetdaling hoger dan met een omzetgroei. In de rest van Zeeland is dit omge keerd. Vooral het exportresultaat, en dan met name van de indus trie, laat in Zeeuws-Vlaanderen te wensen over. De werkgelegenheid ontwikkelt zich wel gunstig. Dit zal ook te maken hebben met het begin van het toeristische sei zoen, denken de onderzoekers. Maar de makers van de tentoon stelling zijn er ondanks beperkte middelen toch in geslaagd om geïnteresseerden in een half uur tje bij te brengen wat er de afgelo pen jaren in het Zwin al is gereali seerd en welke ontwikkelingen er het komende jaar nog volgen. Ook zijn foto's te zien van het nieuwe bezoekerscentrum in aan bouw. Sinds het besluit viel om het oude ooievaarscentrum - com pleet met kooien, wandelpaden, vijvers én de geasfalteerde par keerplaats - af te breken, promo ten de Belgen het Zwin als 'dé in ternationale luchthaven voor vo gels' in Europa. Vogels landen in Het Zwin om te rusten, te foura- geren (voedsel te zoeken) en/of te broeden. De meesten gaan na die bezigheden weer op de wie ken, op naar de volgende luchtha ven. De metafoor van het vliegveld is in het bezoekerscentrum an nex museum consequent doorge trokken, laat de tentoonstelling zien. De expositieruimten zijn bij voorbeeld ingericht als aan komst- en vertrekhal en een luchthavenrestaurant. Ook komt er een apart 'kijkcentrum' als spottersplek: een zaal, die in een laagte tussen een duinenrij recht op de vogeleilanden uitkijkt. Door het bezoekers- en kijkcen trum in het landschap 'te verpak ken', komen bezoekers dicht bij de vogels zónder ze in hun vrij heid te beperken, werven de in formatieborden. De bezoeker kan zich daar door (bijna) zelf een vogel wa nen, hopen de plannenmakers. Ze doen er alles aan om mensen zich te laten inleven. Dat begint direct bij binnenkomst in het mu seum. Het ticket is 'een persoonlijke instapkaart, die je linkt aan één van de Zwinvogels'. De vogel is bij de tocht door het museum de begeleider naar een verre bestem ming. Ook de mascotte van het bezoekerscentrum is, hoe kan het anders, een vogel: Zeno, een kleine zilverreiger in een open sportvliegtuigje. De zilverreiger, die ook in de Braakman terug is, wordt de laatste jaren weer vaker 'Het bezoekerscen trum Het Zwin is straks nog meer dé plek om streekeigen vogels van dichtbij te zien' broedend gesignaleerd in de Zwinbosjes. Hoe mooi het museum en het kijkcentrum ook worden, ze zijn vooral bedoeld als entree tot het natuurpark zelf. De expositie heeft niet voor niets de titel 'Zin in Zwin? Het nieuwe Zwin in vo gelvlucht' meegekregen. Mensen moeten zin krijgen om zelf het in ere herstelde getijdengebied in te trekken. Nu al zijn de vogelei landen en de door afplagging her stelde schorren en slikken te zien voor wandelaars die door de dui nen van Het Zoute richting Cad- zand lopen. Over een klein jaar kunnen mensen Het Zwin ook betreden vanuit het nieuwe bezoekerscen trum, dat de voornaamste 'toe gangspoort' tot het totaal ver nieuwde natuurgebied wordt. De effecten van het getij moeten te gen die tijd nog beter te zien zijn. De Zwingeul op de grens van Nederland en België wordt dit najaar een stuk breder ge maakt. Dat houdt de verzanding niet helemaal tegen, nemen de deskundigen criticasters de wind uit de zeilen, maar het zal veel langer duren voor de geul weer dichtslibt. Want de grotere hoe veelheid water die bij vloed het gebied binnenstroomt, brengt tij dens het terugtrekken bij eb ook meer zand terug naar de Noord zee, is de verwachting. Enkelband zorgt voor omrijden De tentoonstelling 'Zin in Zwin? Het nieuwe Zwin in vogelvlucht' in het gebouw van Dienst Toerisme Knokke. door Emile Calon door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN. De Zeeuwse economie komt steeds meer op stoom. Moest de economie het de afgelo pen jaren vooral hebben van de ex port, nu is de binnenlandse vraag de stuwende kracht. Gunnar van der Hofstede, officier van justitie door René Hoonhorst KNOKKE. Een tentoonstelling over het Zwin haalt het natuurlijk nooit bij een bezoek aan het natuurge bied op de westelijke grens van België en Nederland. Dat de expo sitie bij de Dienst Toerisme in Knokke uit een dozijn informatie borden bestaat, maakt het er ook niet aantrekkelijker op. Guido Decorte, gedeputeerde West-Vlaanderen Zin in Zwin? Het nieuwe Zwin in vo gelvlucht' is tot en met 31 augustus dagelijks te bezoeken tussen 8.30 en 18.00 uur. Daarna gaat de expositie naar het Sluise belfort. Het kijkcentrum in een 'gat' in de duinenrij is net een hele luxe vogelkijkhut. foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32