Havenplan Breskens stuit op weerstand Voor de camera uit het ei Jan Janssen diept 9 anekdotes op tijdens Tour Qui; Resultaat naar 9,8 miljoen euro Die trend heeft zich de eerste vijf maanden van dit jaar voortgezet. De oplevende economie, de ope ning van de A4 in West-Brabant en toenemend fileleed op de Ant werpse ring zijn mogelijke facto ren die aan de groeiende populari teit van de Westerscheldetunnel hebben bijgedragen. De onlangs geopende Sluiskiltunnel maakt de route Rotterdam-Gent via de Wes terscheldetunnel nog aantrekkelij ker. De toename van het aantal pas sages zorgde dat 1,1 miljoen euro meer tolgeld in het laatje kwam. De onderhoudskosten daalden vo rig jaar met 2,4 miljoen dankzij een nieuw, gunstiger, langlopend BRESKENS. Een nieuw viscentrum, uitbreiding van de jachthaven en honderden appartementen moe ten de haven van Breskens weer op de kaart zetten. Al is niet ieder een het daarmee eens. Voor de ap partementen moeten bedrijven wijken. „Verhuizen? Daar is nog niets definitiefs over gezegd", rea geert de eigenaresse van Erasmus Viscenter aan de Kaai in Breskens fel. „Wij zitten hier al veertig jaar en iedereen weet ons te vinden. Het pand is van mij, de zaak draait goed, dus waarom zou ik verhui zen?" Dirk van Reijendam van DC contract. De NV Westerschelde tunnel, 100 procent eigendom van de provincie, zag het bedrijfsresul taat groeien met 3 miljoen euro: van 6,8 miljoen in 2023 naar 9,8 miljoen in 2014. Dat geld gaat naar de provincie Zeeland. Daar staat te genover dat de provincie jaarlijks 23,3 miljoen euro bijdraagt aan de afschrijving van de tunnel. In 2014 reden 6,1 miljoen voer tuigen door de Westerscheldetun- nel; dat is 4 procent meer dan in 2023. Drukste maand was oktober, toen 564.000 voertuigen door de tunnel gingen. Drukste dag was de 6 juni, de vrijdag voor Pinksteren, met 23.730 passages, 7013 meer dan op een gemiddelde dag. Personenauto's vormden de grootste categorie voertuigen: ruim 5 miljoen, een groei van 2,5 procent. Dredging deelt die mening. „Over leg is er niet echt en we weten niets." Visbedrijf De Dukdalf zit aan de andere kant van de Kaai en mag daar blijven. „Ik verwacht dat het wel mooier zal worden en ho pelijk ook drukker." 'Wij zitten hier al veertig jaar en iedereen weet ons te vinden. Waarom zou ik verhuizen?' En uitgerekend twee maanden nadat Stadler er met camera's voor zorgde dat bezoekers kun nen meekijken in de broedkast, is het zo ver. Gisterochtend kroop het eerste uiltje uit het ei. Het koppeltje kerkuilen is al ja renlang gevestigd op de kinder boerderij, vertelt Stadler. „Het ging zo goed, dat we dachten: 'als we een broedkast plaatsen, gaan ze misschien wel eieren leggen'." Het paartje nam de kast dank baar in gebruik, maar meer dan flinke porties braakballen vond Stadler er twee jaar lang niet in terug. Tot afgelopen april. Er lag een stel eieren, maar ze kwamen niet uit. Kort erop legde mevrouw uil warempel nóg vijf exemplaren, en dit keer was het wel raak. „Ik heb het kleintje vanoch tend voor het eerst gezien", ver telde Stadler gisteren opgetogen. „Hij zat nog voor de helft in z'n schaal." Natuurlijk kan niemand zo maar in de broedkast kijken, maar het schouwspel is wél te volgen op een scherm in de bene denverdieping van de schuur. „Dat hangt daar nu twee maan den", vertelt Stadler. „Het was be doeld om de volwassen uilen te zien, maar dat er nu eieren én kleine uiltjes zijn, maakt het wel extra bijzonder." De komende dagen worden spannend. „Het is allereerst de vraag hoeveel van de vijf eieren bevrucht zijn", geeft Stadler aan. „Een nest met drie jonge uiltjes, dat zou heel mooi zijn." Voor wie wil gaan kijken: de kinderboerderij in park De Hol- landsche Hoeve is dagelijks open tussen 23.00 en 16.30 uur. Bij de kinderboerde rij in Goes zijn jonge kerkuiltjes geboren. De dieren zijn op camerabeelden via een beeldscherm te bekijken. 'Het scherm was bedoeld om de volwassen uilen te zien, maar dat er nu eieren en kleine uiltjes zijn, maakt het wel extra bijzonder' www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DINSDAG 9 juni 2015 Zeeland PAGINA 13 Meer zwaar verkeer door tunnel door Theo Giele BORSSELE. Zwaar vrachtverkeer maakt steeds vaker gebruik van de Westerscheldetunnel. Vorig jaar passeerden 464.866 vrachtwagen combinaties de tolpoortjes, een toename van 7 procent ten opzich te van 2013. Dit blijkt uit het jaar verslag van de NV Westerschelde tunnel over 2014. 6 2014 was het eerste jaar sinds de opening dat meer dan 6 miljoen voertuigen door de tunnel reden Eigenaresse van Erasmus Viscenter door Martijn de Koning GOES Al heel lang hoopte beheer der Istvan Stadler erop: dat de kerkuilen die al jaren 'wonen' op de hooizolder van de grote schuur op de Goese kinderboerderij, voor nageslacht zouden zorgen. Istvan Stadler, beheerder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29