Marokko wil onderzoek naar tv-concert Lopez CULTUUR 27 Met zijn optreden op Pinkpop zet rapper Typhoon een kroon op een ongekend jaar. „Ik zeg vooral vaak dankjewel/' Pinkpop is het enige optre den dat nog ontbrak op het lijstje vervulde dro men van Typhoon. „Als je daar als hiphopper staat, weet je zeker dat je boven je genre bent uitgestegen, dan heb je de mainstream bereikt. In 2006 stond ik er samen met de rappers van Opge- zwolle. Nu mag ik met mijn eigen muziek. Superspannend natuurlijk, maar ik voel dat ik er klaar voor ben." „Na het ongelooflijke jaar dat ik heb gehad, ben ik vooral dankbaar. Precies twaalf maanden geleden kwam Lobi da basi uit. Ik had nooit kunnen denken dat die plaat mijn le ven zo zou veranderen. 'Lobi da basi' betekent 'liefde is de baas' in het Suri naams. Voor mij staat dat voor: liefde voor de muziek, liefde voor een an der, maar ook de liefde voor jezelf." „Ik zou die boodschap niet geloof waardig kunnen uitdragen, als ik zelf de betekenis niet had ervaren. Het maken van de plaat is een worsteling geweest. In 2010 begon ik vol goede moed met de eerste ideeën, maar al na een paar maanden kreeg ik licha melijk een harde klap te verwerken. Achteraf gezien was het een burnout, maar dat besefte ik toen niet." „Ik weet nog dat ik na een lange reeks optredens doodmoe in bed ben gevallen. De volgende ochtend kon ik er letterlijk niet meer uit. Mijn li chaam stond op shutdown, mijn lede maten luisterden niet meer. Dikke pa niek natuurlijk. Mijn zus heeft me naar de eerste hulp gereden. Daar kreeg ik spierverslappers en ontspan ningsmiddelen." „De dagen daarna kwam er van al les boven. Met huilbuien. Mijn relatie met zangeres Giovanca was toen een paar maanden uit. Ik had er op gerea geerd door me bijna neurotisch op mijn werk te storten. Maar ik kwam er achter dat ik geen fucking robot ben. Ik was te veel bezig met Typ hoon en te weinig met Glenn." „Ik wilde niet alleen meer werken om mijn hoge huur te betalen, onaf hankelijk zijn. Dus heb ik die huur opgezegd. Vanaf dat moment heb ik 3,5 jaar geen eigen huis meer gehad, woonde steeds ergens anders, bij vrienden bijvoorbeeld. Een soort zi- geunerlifestyle." „Het bracht me uiteindelijk juist 'Geen geld, geen huis, geen vrouw. Ik was letterlijk in een bluessong terechtgekomen' meer onrust. Uiteindelijk heb ik in 2011 maar één fatsoenlijk lied geschre ven. Er kwam niets duurzaams uit mijn handen. Ik was lichtelijk depres sief. Het gevolg van moeheid in com binatie met nog niet verwerkt liefdes verdriet. Dat slechte gevoel wegdruk ken heeft me veel energie gekost." „Dat heb ik nog een jaar volgehou den. De eerste maanden van 2012 heb ik vrijwel helemaal slapend doorge bracht. Lag ik daar op een matrasje op de vloer in de anti-kraakwoning van een goede vriend. Enkel glas over al. Soms blies de wind letterlijk door de kamer." „Ik heb later zelfs nog even bij mijn vader en moeder gewoond, in ons ouderlijk huis in 't Harde. Die twee zijn geweldig, maar er bestaat geen volwassen man die vrijwillig weer bij zijn ouders intrekt. Maar ik dacht: verder terug kan ik toch niet meer, laat ik hier mijn basis van ma ken. Ik zou een maandje blijven, het is een halfjaar geworden." Zware rekening „Financieel moesten de problemen toen nog komen. In september 2013 kwam er een grote reality check in de vorm van een heel zware rekening van de Belastingdienst. Ik had me voor die tijd nooit goed in die zaken verdiept. Stom. Nu kon ik die schuld onmogelijk betalen." „Alles kwam op dat moment tege lijk. Ik zou eigenlijk gaan samenwo nen met mijn nieuwe vriendin, maar wilde haar niet meetrekken in al die ellende. Mijn lief wilde er voor me zijn, maar ik was zo'n sukkel die haar hulp afsloeg en haar van me af duw de. Spijt? Ik had sommige dingen wel anders willen doen, ja. Het slot van onze relatie is pijnlijk geweest." „Eigenlijk heb ik maar één keuze echt goed gemaakt: ik ben al die tijd vol voor de muziek gegaan. Zonder pathetisch te willen klinken: dat al bum was het enige wat ik nog had. Geen geld, geen huis, geen vrouw. Ik was letterlijk in een bluessong te rechtgekomen. Als ik nu terugkijk hoe ik eruit ben gekomen, zie ik dat spiritueel: ik heb gekregen wat ik no dig had. Dat is in mijn leven steeds zo gegaan." „Ik ben juist op de allerzwaarste momenten van alle kanten geholpen. Ook financieel. 'Als de hemel valt/Zullen we het samen moeten dragen', zing ik in het lied Hemel valt, dat op de plaat is gekomen. Dat is let terlijk wat ik heb ervaren. Voor het eerst voelde ik dat ik niet alles in mijn eentje hoefde op te lossen." „Die boodschap mocht ik ook uit dragen toen ik voor Willem-Alexan- der en Maxima mocht optreden in de Ridderzaal. Ik zong het lied Van de re gen naar de zon. Dat gaat ook over on derling respect. De koning en konin gin waren gegrepen door het num mer, zeiden ze na afloop." „Ik ben maatschappelijk betrokken en daarom blij dat ik ook de regel 'Zonder donker kan het licht zichzelf niet kennen/Vandaar de onwetend heid rond 5 december' toen heb kun nen zingen, want ik heb wel iets over onze maatschappij te zeggen. Met het sinterklaasfeest is niets mis, maar wel met de achterhaalde raciale invul ling van het begrip knecht. Dat mag Nederland, met zijn summiere ken nis over het eigen slavernijverleden, zich aantrekken. We hebben ons mond vol over mensenrechten. 'Dit nooit meer', zeggen we terecht vaak. Maar tegelijk gaat onder het mom van een zogenaamd onschuldige tra ditie het kwetsen gewoon door." „Tuurlijk heb ik reacties gekregen op dat lied. Ze vaak dezelfde bood schap: 'Rot op naar je eigen land.' Maar dit is mijn land. Kijk, je hoeft het niet met elkaar eens te zijn, maar wederzijds begrip moet wel de basis zijn. Dat laatste is ook de boodschap van mijn album. Dat die door zoveel mensen wordt omarmd, doet me heel veel. En ja, het heeft ook aan veel problemen een einde gemaakt." „Mijn persoonlijke ellende is ach ter de rug. Ik speel veel, dus ik ver dien weer geld. Ik woon op een ont zettend fijne plek, een boerderijtje aan de rand van Zwolle. Zoiets wilde ik al tien jaar. Er is ook weer ruimte voor liefde. Vooral liefde voor mezelf; voor een relatie ben ik nog klaar. Dat past nu niet. Ik overdrijf niet als ze ker 80 procent van mijn leven tegen woordig om Typhoon draait." „En dan nog heb ik moeite alle in drukken te verwerken. Want zo'n concert als op Pinkpop is krankzin nig: al die duizenden mensen die hun energie jouw kant op zenden. Daarom zit ik na optredens vaak in mijn eentje op het gras van mijn tuin. Mediteren, tot rust komen voor ik ga slapen. Als ik om uur of een thuis kom, blijf ik rustig tot vier uur zitten. Heerlijk in de donkere nacht onder de sterren. Eigenlijk zeg ik dan vooral vaak 'dankjewel'. Tegen wie? Laat ik het 'aan boven' noemen, maar vooral de liefde." Ivy, plaatsen beledigde fans plaat jes van hamburgers en pizza's. Haar grote nieuws blijkt ook nog enorm commercieel. Ze pro moot het boek The 22 day revolu tion van haar personal trainer Mar co Borges waar ze zelf aan mee werkte. Dat boek belooft in 22 da gen een nieuwe lifestyle geba seerd op planten én een lijf zoals Beyoncé. Want, zo zegt de zange res zelf: „Als een voedselliefheb- ber als ik het kan, dan kan ieder een het." De zangeres wordt ook hypo criet gevonden. In haar onlangs uitgebrachte clip Feeling Myself eet ze samen met Nicki Minaj nog smakelijk een hamburger. RABAT. De Marokkaanse premier Abdelilah Benkirane heeft een on derzoek gelast naar een tv-registra- tie van een concert dat Jennifer Lo pez eind mei in de Marokkaanse hoofdstad Rabat heeft gegeven. Dit meldt de BBC. Het optreden van de zangeres op het festival Mawazine werd uit gezonden door de publieke om roep 2M. De Marokkaanse premier spreekt van 'een ernstige overtre ding' en is van oordeel dat de con certregistratie schandelijke scènes bevat. De premier oordeelt dat de seksueel suggestieve uitzending in strijd is met de Marokkaanse mediawet. Afgelopen week lag de Marok kaanse minister van Communica tie Mustapha Al-Khalfi al onder vuur vanwege de de tv-uitzen- ding. Benkirane eist volgens de BBC juridische maatregelen tegen de personen die verantwoordelijk zijn voor de omstreden uitzen ding. Hij vindt dat de uitzending deels onfatsoenlijk was en provo cerend met scènes die indruisen tegen religieuze en morele waar den. Lopez heeft overigens al eerder in Marokko opgetreden. Destijds kreeg zij daar geen problemen mee, maar die shows werden dan ook niet uitgezonden op televisie. DINSDAG 9 JUNI 2015 'Eén keuze was écht goed: ik ging vol voor de muziek' door Stefan Raatgever foto Ferdy Damman/ANP Typhoon staat zondag 14 juni op Pinkpop. Info: www.pinkpop.nl Beyoncé haalde gisteren de woede van haar fans op de hals met zoge naamd belangrijk nieuws, foto Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27