John Degenkolb start in Tour én Vuelta Renner van Giant-Alpecin wil de Tour alleen rijden als hij in topconditie is 18 SPORT Duitse sprinter werd in februari ziek en maakte pas in mei zijn rentree. Deelname aan de Tour is vanwege zijn gebrekkige conditie onzeker. Hij won de laatste twee jaar acht etappes en droeg twee keer de gele trui, maar nu dreigt Giant-Alpecin het straks in de Tour de France te moeten doen zonder Marcel Kittel. De Duitser twijfelt en de ploegleiding twijfelt. „Het is allemaal wel broos." Officieel luidt het dat pas na de Ster ZLM Toer (17-21 juni) definitief een beslis sing valt over wél of geen Tour de France voor Marcel Kittel. Maar wie zijn oor te luis ter legt bij de Duitser en de ploegleiding van Giant-Alpecin hoort een krappe maand voor het Grand Départ in Utrecht alleen maar twijfels, twijfels en nog meer twijfels. Ja, Kittel is goed bezig op hoogtestage in de Spaanse Sierra Nevada. „Hij werkt daar hard en z'n sprintwaardes verbeteren," merkt ploegleider Rudi Kemna. „In die zin blijf ik ook positief. Maar het is allemaal wel broos bij Marcel. Er moet meer basis on der zitten. Basis om ook na 200 kilometer nog een sprint te kunnen rijden." Die basis, het fundament onder zijn twee goede Tours, werd weggeslagen door een mysterieus virus. De 27-jarige Duitser werd in februari ziek in de Ronde van Qa tar en stapte pas in mei weer op voor de Ronde van Yorkshire en de World Ports Classic. Wedstrijdjes die het niveau van de Tour nog niet eens benaderen, zoals ook de Ster ZLM Toer dat niet doet. „Als ik daar straks elke dag uit de wielen wordt gere den, heeft de Tour helemaal geen zin," be seft Kittel zelf. Hij kan zich de maand juli zonder Tour maar moeilijk voorstellen. „Maar als ik voel dat ik niet goed genoeg ben, moet ik mijn plaats afstaan aan iemand die het team be ter van dienst kan zijn," aldus Kittel, die voor het scenario past om bijvoorbeeld al leen de eerste week (met daarin drie van de hooguit vijf sprintkansen) te rijden. „Met die instelling ga je niet naar de Tour. Start ik, dan wil ik ook Parijs kunnen halen." Alles of niets In die zin is zijn Tourmissie alles of niets. Maar de vraag is hoe realistisch dat 'alles' is na een compleet mislukte voorbereiding waarin hij hooguit 23 koersdagen op de tel ler krijgt. „Om nu te zeggen dat Marcel straks minstens weer in staat moet zijn om vier ritten te winnen, dat gaat me wat ver," verduidelijkt ploegleider Kemna. „Maar hij moet wel in staat worden geacht mee te doen in de finales." En daarbij luidt het plan niet dat de grote afmaker sprints aan gaat trekken voor die andere afmaker John Degenkolb. Kemna: „Nee, want als Marcel straks daadwerkelijk zo goed is om in de Tour de France de sprint aan te trekken voor een ander, dan heeft hij zelf dus ook het niveau om een sprint te winnen." Met klimmer Warren Barguil, tijdrijder Tom Du- moulin en de klassieke puncher Degenkolb heeft Giant-Alpecin deze Tour duidelijk meer pijlen op de boog. Veelzeggend is ook dat met Ramon Sinkeldam, Koen de Kort en Simon Geschke drie belangrijke helpers van Degenkolb opgenomen zijn in de der tien man sterke voorselectie. „Ook zonder Marcel staat er sowieso een kwalitatief sterk team," benadrukt Kemna. „Waar Marcel absoluut in thuishoort, qua kwaliteiten. Maar dan moet hij die wel kun nen leveren." Deels om commerciële rede nen liet Giant vorig jaar de Chinees Cheng Ji opdraven in Frankrijk. Ook een super sprinter als Kittel levert extreem veel publi citeit op voor de ploeg. „Maar of Marcel wel of niet start, wordt puur een sportieve kwestie," benadrukt Kemna nu. „Het zal al leen maar een nadeel zijn als je die jongen alleen maar meeneemt omdat hij de laatste twee jaar het geel heeft gedragen en acht rit ten heeft gewonnen. Je bent namelijk altijd zo goed als je laatste wedstrijd." SIERRA NEVADA. Onzeker voor de Tour is Marcel Kittel, maar na een topvoorjaar is landge noot John Degenkolb er sowie so bij in Frankrijk. Met grootse ambities boven dien, want de winnaar van de grote voorjaarsklassiekers Mi- laan-Sanremo en Parijs-Rou- baix won nog nooit een etappe in de grootste wielerronde ter wereld. „Ik heb negen etappes gepakt in de Ronde van Spanje en eentje in de Ronde van Ita lië. Dan wil je het lijstje ook compleet hebben. Die triple is tof. Ik zou behoorlijk stom zijn als ik daar geen doel van zou maken." Voor een puncher als Degen kolb dienen zich in de eerste week met lastige finishes in Le Havre en op de Mur de Bretag- ne mogelijk al twee kansen op een ritzege aan. Maar de slok op van het voorjaar wil meer. Zo is er ook nog een klassiek wereldkampioenschap in Ame rika in oktober. „Dat zou mij moeten liggen," aldus Degenkolb, die tussen de Tour en het WK ook weer in de Vuelta start. Marcel Kittel: 'Start ik in de Tour de France, dan wil ik ook Parijs kunnen halen.' foto Bas Czerwinski/ANP Twij fels over Tourstart Kittel: 'Het is allemaal wel broos' door Arjan Schouten door Arjan Schouten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18