Na euforie nu realisme bij de Leeuwinnen Van der Vaart is op weg naar Betis, in de achtertuin van opa en oma met Van Persie, Huntelaar en zichzelf in de basis SPORT 17 'De kans om alles recht te zetten' Natuurlijk werd Robin van Persie gisteravond gevraagd naar zijn ste dentrip naar Rome, afge lopen weekeinde. De aanvoerder Oranje her haalde nog maar eens dat het reisje niets meer betrof dan een korte va kantie en dat hij uiter aard ook een leven naast het voetballen heeft. Van Persie heeft de blik inmiddels weer gericht op het belangrijke duel in Riga tegen Letland. „Ja, de kwalificatie ver loopt moeizaam, eigen lijk voor het eerst in al die jaren dat ik nu bij Oranje zit", zei Van Per- Letland-uit staat bol van spanning sie. „Dat is apart, maar het maakt wel dat er veel spanning zit op de wedstrijd van vrijdag. Ja, er is gesproken over de wedstrijd tegen de Vere nigde Staten. Nu gaat het er echt om, maar we krij gen wel een kans om na de nederlaag alles recht te zetten", aldus de aan voerder. Tegen iedereen die het maar ho ren wil, vertelden coach en speel sters in voorbereiding op dit WK in Canada dat Oranje vooral aanvallend, verzorgd voetbal moet spelen. Zoals wij in Neder land vinden hoe voetbal ge speeld moet worden. Met drie spitsen dus, een aanvallende middenvelder daar vlak achter. Leuk, maar tegen Nieuw-Zee- land lukte dat alleen de eerste helft een beetje. Na rust kwam daar niets van terecht en was het vooral overleven tegen een stel beukende Nieuw-Zeelandse vrouwen. Rondtikken In koor klonk het de afgelopen dagen dat 'het voetballend beter moet.' Lieke Martens zegt het zo: „Wij moeten niet in paniek ra ken als we onder druk worden gezet. Ik weet zeker dat wij de kwaliteiten hebben om ook in zulke situaties rustig kunnen blijven. De bal gewoon rustig rondtikken. Net zoals we in de eerste helft deden", zegt de maakster van de eerste WK-goal ooit voor de Oranjevrouwen. „We hebben in ieder geval ge knokt voor de overwinning. Dat is ook wat waard." Natuurlijk, allemaal waar. Maar Nieuw-Zeeland is geen graadmeter voor de rest van het toernooi. Als de ambities tenmin ste verder reiken dan de eerste ronde. De mondiale nummer ze ventien slechts en een land dat al aan het vierde WK bezig is, maar nog nooit een wedstrijd won. Roger Reijners temperde na een avondje opluchting en ont spanning dan ook de feestvreug de. Zoals bondscoaches tijdens een groot toernooi dat wel vaker doen. Zijn team moet vooral be- ter profiteren van de geboden ruimte, stelt hij. Een kwestie van betere keuzes maken en sneller handelen. Maar ook dat is juist kwaliteit. Spanning Al vindt middenvelder Danielle van de Donk, tegen Nieuw-Zee land de beste Oranjespeelster, dat zij en haar ploeggenoten be ter kunnen en moeten. De span ning speelde wellicht ook een rol. „We moesten bikkelen. Soms moet dat. Maar in balbezit zijn we beter, dus dat moeten we afdwingen. Zeker nu we het vertrouwen na de eerste over winning hebben, moet dat tegen China beter." We moesten bikkelen. Maar in balbezit zijn we beter, dus dat moeten we afdwingen. Toch was het spel van Oranje bijvoorbeeld beter dan wat poule genoten Canada en China lieten zien. Het niveauverschil van de landen tijdens dit toernooi is so wieso schrijnend. De to-o overwinning van favoriet Duits land op Ivoorkust als perfect voorbeeld. Een direct gevolg van de uitbreiding van dit WK, van 16 naar 24 deelnemende landen. Voor de geloofwaardigheid van het vrouwenvoetbal een slechte zaak. Aan de andere kant: met de oude kwalificatie-eisen had Oranje zich niet eens geplaatst. SEVILLA. Rafael van der Vaart lijkt na maanden wikken en wegen dan eindelijk een besluit te heb ben genomen over zijn voetbaltoe komst. Real Betis-trainer Pepe Mei is er haast zeker van, de 109-voudig international tekent zo spoedig mogelijk bij de Spaanse kampioen van de Segunda Division. Zodat Van der Vaart zijn jonge ploeg, die vanwege de niet al te rijkelijk ge vulde clubkas niet op de schop gaat, op het hoogste niveau kan lei den. In januari al spraken de trainer en de 32-jarige speler over een mo gelijke gezamenlijke toekomst. Na dien had de 32-jarige routinier vrijages met Amerikaanse en Turk se clubs en lonkte een mogelijke terugkeer naar zijn eerste liefde, Ajax. Maar nadat hij een ultima tum liet lopen, was het duidelijk dat Van der Vaart niet terug zou keren in eigen land. Kijker Mei zegt in de Spaanse media dat zijn club Van der Vaart een meer dan interessante speler vindt. „Hij wil graag op een hoog niveau spe len om zich zo in de kijker te spe len voor het EK volgende zomer. Bij ons heeft hij die kans." Hoe wel het financieel gezien puzze len wordt - Van der Vaart zal bij zijn terugkeer in Spanje ongetwij feld in moeten leveren in vergelij king met zijn salaris bij HSV - ver wacht de clubleiding van Betis niet dat daar het struikelblok zal liggen. Nee, de beleidsmakers zeggen juist te voelen dat Van der Vaart graag in de achtertuin van opa Rafael Garcia Peci en oma Dolo res, de ouders van moeder Lolita, komt voetballen. Zij wonen in Chiclana de la Frontera, aan de kust van Andalusië. Op honderd kilometer van het Estadio Benito Villamarin in Sevilla, waar een 3-jarige contract voor Van der Vaart klaar ligt. DINSDAG 9 JUNI 2015 door Daniël Dwarswaard één denkwijze' aan het werk bij Oranje: 'Nu gaat niemand achterover leunen.' foto Pim Ras EDMONTON. Nu het Nederlands vrouwenteam tijdens het eerste WK ooit in de spotlights staat, heeft iedereen een mening over het niveau van onze beste voet balsters. Maar wat vindt het team zelf eigenlijk van hun prestatie tij dens de eerste wedstrijd tegen Nieuw-Zeeland? Na de euforie die de 1-0 overwinning met zich meebracht, is er nu plaats voor realisme. Om echt een serieuze rol te spelen op dit toernooi moet het beter, klinkt het. Lieke Martens: 'De bal rustig rond tikken.' foto EPA Daniëlle van de Donk door Ard Schouten Rafael van der Vaart, hier nog in het shirt van HSV, speelt volgend seizoen wellicht voor Betis Sevilla. foto Daniel Naupold/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17