Opluchting bij veel lUrken na verlies Erdogan 13 Rijn en Moezel f', effeweg.nl Grootscheepse zoektocht levert nog niets op In de 170-jarige historie wist er nooit iemand uit te ontsnappen uit het streng beveiligde 'Klein Siberië'. Het lukte twee doorgewinterde criminelen wel. t= 14 NIEUWS Hoe nu verder in Turkije? De Koerdische krantenverko per Nimet Ge^gel (40) staat in zijn kiosk te glunderen. „Dit was mijn droom", zegt hij. „Ik wist dat onze leider Demirtas het in zich had om onze partij over de kiesdrempel van ro procent te til len, maar dat de HDP 13 procent zouden halen en 80 zetels is een totale verrassing." Hij laat zijn favoriete Koerdi sche krant Özgür Gündem zien die met een dikke kop triomfan telijk de 'Overwinning van de bevolkingsgroepen' meldt. Hij verklaart de kop door te onder strepen dat de zege van de partij niet alleen goed is voor de Koer den maar voor alle groepen in de samenleving die door Erdogan worden geminacht of gediscrimi neerd. „Armeniërs, feministen, milieu-activisten, homo's." Even verderop komen twee oude vrienden elkaar tegen, Ay- vaz en Hasan. Ze besluiten ter plekke een glaasje thee te drin ken op het terras van het culture le centrum Baris Mango. „In het verleden stemde ik net als mijn vriend Hasan op de nationalisti sche MHP (Grijze Wolven). Uit patriottisme. Het was vooral een stem tegen de terroristische Koerden van de PKK die zonen van mijn vrienden, familie en ke- nissen hebben vermoord", zegt Ayvaz Acilan (66), een gepensio neerde computerprogrammeur. „Deze keer heb ik op de so ciaal-democratische Republikein se Volkspartij CHP gestemd, in de hoop de AKP te verzwakken. Ik ben blij dat dat gelukt is." Volgens hem hebben veel van zijn linkse partijgenoten op de nieuwe pro-Koerdische Demo cratische Volkspartij gestemd. Ze hoopten zo te voorkomen dat de AKP nog meer macht zou krij- 'De Koerdische leider Demirtas realiseert zich na deze uitslag dat al die extra stemmen 'geleend' zijn' gen en Turkije in een autoritair regime zou veranderen. „De Koerdische leider Demirtas reali seert zich dat al die extra stem men (traditioneel krijgen linkse Koerden niet meer dan 6 pro cent van de stemmen) 'geleend' zijn. Hij zal de belofte dat de HDP een echte brede partij is, die heel Turkije omarmt, nog moeten waarmaken. Slaagt hij daar niet in dan zal hij de helft van de stemmen weer verlie zen." Nu de al bijna 13 jaar alleen regeren de AK-partij haar comfortabele meer derheid van 326 ze tels in het 550 ze tels tellende parle ment kwijt is, zit de partij opgeza deld met het pro bleem. Hoe nu ver der? Alle partijen, inclu sief de AKP, heb ben in de verkie zingscampagne luid en duidelijk, en keer op keer her haald dat ze geen coalitieregering willen. Het woord coalitie heeft in Turkije een zeer negatieve beteke nis. Het staat voor een zwakke, insta biele en corrupte regering. Gespeculeerd wordt er ook over het scenario dat Er dogan coalitievor ming - waarvoor een maximum pe riode van 45 dagen staat - gaat blokke ren of traineren om zo te zorgen dat er snel nieuwe verkiezingen moe ten komen. DANNEMORA. Amerikaanse autoriteiten in de staat New York worden met de dag wanhopiger nu een klopjacht op twee ontsnapte, levensgevaarlijke moor denaars maar niets oplevert. De specta culaire uitbraak uit de extra beveiligde gevangenis, die bekendstaat als Klein Si berië, leest als het onwaarschijnlijke script van een thriller. „Omdat het koelbloedige moorde naars zijn, mag je aannemen dat ze voor niets terugdeinzen om uit de gevange nis te blijven", aldus oud-FBI-baas Tom Fuentes. „Het zou kunnen zijn dat ze een huis zijn binnengedrongen, de be woners hebben gedood, hun auto heb ben gestolen en dat ze inmiddels het halve land zijn doorgereden. De politie zal dus alle bewoners en alle huizen moeten gaan controleren." Dat laatste doen de autoriteiten in de Amerikaanse staat New York dan ook volop in hun niet aflatende klopjacht op twee even bloeddorstige als koelbloe dige moordenaars die in de nacht van vrijdag op zaterdag ontsnapten uit een extra beveiligde gevangenis nabij het plaatsje Dannemor. De gevangenis, op 30 kilometer van de grens met Canada en volgestouwd met 3.000 van New York's gevaarlijkste criminelen, staat on der de lokale bevolking bekend als Klein Siberië. Die bijnaam dankt het aan zijn geïsoleerde ligging en het kou de klimaat. In de 170-jarige historie wist er nooit iemand uit te ontsnappen. Tot afgelopen weekend. Het beeld beklijft: tientallen tot de tanden toe bewapende agenten die gis termorgen de ene school na de andere, van klaslokaal tot klaslokaal, volledig uitkammen. Cipiers in lange, oranje re genjassen, hun geweren in de aanslag, die alle voertuigen op uitgaande wegen controleren, de politie die in omringen de dorpen van deur tot deur gaat in de hoop op ook maar iets van een spoortje. Maar tevergeefs. Hoe langer de zoektocht duurt, hoe wanhopiger de autoriteiten worden. „Ze kunnen inmiddels overal zijn", ver zucht Charles Guess van de New York State Police. In de VS, Canada, of mis schien wel Mexico. De ontsnapte moordenaars zijn Ri chard Matt (48) en David Sweat (34). De eerste werd veroordeeld tot mini maal 25 jaar onvoorwaardelijke celstraf vanwege de martelmoord op zijn baas in 1997, die hij verbolgens in stukken sneed. „Hij is de wreedste, kwaadaar digste man die ik in 38 jaar als politie man heb meegemaakt", zegt de inmid dels gepensioneerde politiechef Ga briel DiBernardo, die indertijd de moord onderzocht. Beroepscrimineel Matt wist in de jaren tachtig overigens ook al eens te ontsnappen uit een ge vangenis. „Omdat het koelbloedige moordenaars zijn, mag je aannemen dat ze voor niets terugdeinzen om uit de gevangenis te blijven" Sweat, de buurman van Matt in de gevangenis, werd veroordeeld tot le venslang vanwege het doden van een hulpsheriff. Hij bracht hem in 2002 in koelen bloede om het leven, toen poli tieman Sweat en twee kompanen be trapte bij het verdelen van de buit van een inbraak. Nadat Matt en Sweat met kleren pop pen van zichzelf hadden gemaakt, ver lieten ze vrijdagnacht door een ventila- tierooster hun cellen en zaagden zij zich een weg door dikke stalen platen en buizen, beklommen ze een loop brug, wurmden zich door een smalle tunnel, daarna door een buis van 60 centimeter doorsnee, braken door een bakstenen muur van meer dan een hal ve meter dik en wisten vervolgens, zo'n anderhalve kilometer verderop, een putdeksel dat van buiten met een ketting en slot dicht zat open te krij gen om vervolgens hun vrijheid tege moet te rennen. Halverwege hun vluchtroute lieten I I 1 effeweg.nl AANBIEDING DUITSLAND! www.effeweg.nl/weg of bel 0529 - 46 96 67 door onze correspondent door Mare Guillet ISTANBUL. De 'morning after' heerst er een onwerkelijke sfeer op straat in Turkije. Is het echt waar? Is de AK-partij van presi dent Erdogan na 13 jaar alleen heerschappij echt de meerder heid in het parlement kwijt? Over al wordt er over de sensationele uitslag nagepraat. Koortsige jacht door onze correspondent Stijn Hustinx David Sweat (boven) en Richard Matt. De twee veroordeelde moordenaars waren buren in de gevange nis. foto Getty Images 5 daagse busreis - Vertrek: 6 juli, 14 sept, 26 okt f I Ontdek met Effeweg.nl het Duitse Eifellandschap en het prachtige Moezellandschap! Een heerlijke reis vol H cultuur, landschap en Duitse'Gemütlichkeit'! a Inch Verblijf in gezellig familiehotel o.b.v. halfpension Gebruik sauna, solarium en fitnessruimte - Vervoer per luxe touringcar Highlights Bezoek Monschau Wijnstadje Boppard Vierseenblick over de Rijn Moezeldal Bezoek Cochem Rüdesheim Loreley Kennismaking Koblenz vraag oruze gratis broc.kiu.re aarv! .2, 1 CU O) I I U-I O 3 X U O cc cc O 1 Jaarlijks meer dan 1 1 tevreden 1 1 vakantiegangers! 1 Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting geldig op nieuwe boekingen gemaakt van 09-06-2015 t/m 16-06-2015 met actiecode 2124.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14