120 Barcelona is torenhoge favoriet voor winnen 6 SPORT Catalanen kunnen fraaie route vanavond met zege voltooien De laatste van Xavi bij Bar^a Juventus-coach Massimiliano Allegri hoopt dat zijn ploeg vanavond in Berlijn hetzelfde doet voor Italië als wat de nationale ploeg in de WK-finale van 2006 deed. Barcelona kan vanavond de eer ste Champions League-winnaar sinds 1996 worden die op weg naar de eindzege alleen maar landskampioenen is tegengeko men, zo zocht NU.nl uit. De Ca talanen stuiten vanavond op Ju- ventus, de kampioen van Italië. Eerder dit jaar nam Barcelona het op tegen Apoel Nicosia, Ajax, Paris Saint-Germain, Manches ter City, opnieuw Paris Saint- Germain en Bayern München, die zich vorig seizoen allemaal tot landskampioen kroonden. Juventus was negentien jaar gele den de laatste winnaar die alleen maar landskampioenen tegen kwam. Destijds namen nog al leen titelhouders deel aan de Champions League. Sinds 1997 mogen ook niet-kampioenen meedoen aan het toernooi. In 1997 won Borussia Dortmund in de finale van niet-kampioen Ju ventus, dat als eindwinnaar van 1996 deel mocht nemen aan de Champions League. sport kort Juve mist Chiellini, het slot op de deur Juventus moet het vanavond in de finale van de Champions Lea gue in Berlijn stellen zonder Giorgio Chiellini. De verdediger, een vaste waarde achterin bij de 'Oude Dame', liep afgelopen week een scheurtje op in zijn lin kerkuit. De spijkerharde Chielli ni (30) geldt als het slot op de deur in de defensie van Juve. Trainer Massimiliano Allegri kan waarschijnlijk wel beschikken over Andrea Barzagli, die met een hamstringblessure kampte. De voetbalwereld maakt zich op voor de confronta tie tussen de straatvoetballers uit Rosario, Salto en Mogi da Cruzes en de nietsont ziende slopers uit Italië. Messi, Suarez en Neymar lijken van avond in de finale van de Cham pions League simpelweg niet te stoppen. Of toch? „Barcelona heeft dit seizoen nog niet eenmaal tegenover een elftal gestaan dat zo compact kan spelen als Juventus", weet Marcel lo Lippi. Het is september 2014 en het toonaangevende Duitse voetbal tijdschrift vindt het tijd voor een enquête. De vraag is welke clubs op 6 juni in het Berliner Olympia- stadion tegenover elkaar zullen staan in de finale van de Cham pions League. De lezers van het tijdschrift zijn er snel uit. Real Ma drid (42,1 procent) en Bayern Mün chen (29,4) worden als onaantast baar gezien. Borussia Dortmund (9,7), FC Barcelona (5,0) en Man chester City (4,2) zijn nog enigs zins in beeld, maar volgens de Duitsers toch zo goed als kans loos. En Juventus? Niet één van de ondervraagden geeft de Italianen een kans: 0,0 procent. Toch is de Oude Dame er van avond gewoon weer bij op het al lerhoogste podium van Europa. „En ook nog eens met een finale in Berlijn, negen jaar nadat ik daar de wereldtitel veroverde", zegt keeper Gianluigi Buffon (37). „Ik ben benieuwd of de emoties van 2006 weer terugkeren als ik het veld van het Olympisch Stadion betreed." Tweemaal eerder regeerde Ju ventus over Europa. En beide ke ren kunnen we in Nederland de fi nales nog helder voor de geest ha len. In 1985 rende Michel Platini zonder gêne juichend door het Heizelstadion in Brussel nadat hij een door de Poolse spits Zbigniew Boniek verdiende strafschop ach ter Bruce Grobbelaar van Liver pool had gemikt. Dat liefst 39 sup porters hun bezoek aan de finale nooit meer konden navertellen, leek voor de Franse topspeler even bijzaak. In 1996 sloeg Juventus weder om toe, dit keer tegen Ajax. Na de 1-1 (Ravanelli 1-0, Litmanen 1-1) volgde een strafschoppenserie waarin de Ajacieden Edgar Davids en Sonny Silooy hun zenuwen niet in bedwang hielden. En nu is er een kans om voor de derde keer de Champions Lea gue te winnen. „Voor de wedstrij den tegen Real Madrid heb ik ge zegd dat wij iets meer kans dan dertig procent hadden om de fina le te bereiken", zegt Buffon, die in BERLIJN Xavi Hernandez vecht tegen de tranen tijdens een voor hem georga niseerd eerbetoon bij Barcelona. De finale van de Champions Lea gue is vanavond zijn laatste wedstrijd voor Barqa, de club waar hij ze ventien seizoenen in de hoofdmacht voetbalde. Xavi, die volgend sei zoen voor Al-Sadd in Qatar speelt, hoopt in Berlijn zijn 25e trofee te winnen met Barcelona. Het zou een fraaie afsluiting zijn van een im posante loopbaan bij de Spaanse topclub, foto Josep Lago/ANP Lionel Messi, Neymar en Luis Suarez vormen een gevreesd aanvalstrio. Van de 172 goals die Barcelona dit seizoen scoorde, nam het trio er liefst 120 voor haar rekening. Ze verbraken daarmee het record van de Real Madrid-spelers Cristiano Ronaldo, Karim Benzema en Gonzalo Higuain uit 2011-2012. Zij maakten er destijds 118. BERLIJN BERLIJN Scheidsrechter De finale van de Champions League staat vanavond on der leiding van Cüneyt C^akir. De 38-jarige Turk floot vorig jaar op het WK voetbal in Brazilië de halve finale tussen Nederland en Argen tinië (0-0). Oranje verloor na strafschop pen. Vorig jaar werd de finale van de Champions League tussen Real Madrid en Atlético Madrid (4-1, na verlenging) gefloten door Björn Kuipers. Topscorer Lionel Messi heeft vanavond aan één doelpunt genoeg om weer alleen all-time topscorer in de Champions League te worden. De Argen tijn staat nu, net als Cristiano Ronaldo, op 77 goals. Messi had daar 98 wedstrij den op het kampioe nenbal voor nodig, Ronaldo speelde er tot op heden 115. Raül staat met zijn 71 treffers derde op de ranglijst, Ruud van Nistelrooij is de nummer vier met 56 goals. Roy Makaay en Patrick Kluivert val len met 29 goals net buiten de top twin tig- Nummer dertien De finale van van avond is voor zowel Barcelona als Juven tus het dertiende Champions League duel van dit seizoen. Bij Bar<;a speelden al leen doelman Marc- André ter Stegen (fo to) en Lionel Messi in alle twaalf voor gaande duels. Bij Ju ventus zijn dat vijf spelers: keeper Gian- luigi Buffon, de verde digers Giorgio Chielli ni, Leonardo Bonucci en Stephan Lichtstei- ner en aanvaller en topscorer Carlos Te- vez (7 goals). door Mikos Gouka

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59