Spiritualiteit: Jongeren op zoek naar de geest In liefdevolle herinnering ZEELAND 15 Milou de Moor is 19 jaar geworden. Ze was ziek sinds haar twaalfde. Op het eind hoopte ze op een waardig afscheid. Dnnikenwerk De roes van het ver driet ligt nog over het huis - een boer derijwoning in de polders ten noorden van Zaamslag. Milou overleed ruim een maand geleden op donderdag 30 april, net geen twintig jaar oud, nadat ze acht jaar tevergeefs tegen haar ziekte had gestreden. Op het eind was euthanasie haar groot ste wens. De artsen van het Universi tair Ziekenhuis in Gent, waar ze al ja renlang onder behandeling was, stem den ermee in. Zo leek een waardig af scheid mogelijk. Tot op het laatste moment haar huisarts dwars ging lig gen. Voor Milou - vertellen haar moe der Nicolle en tweelingzus Janiek - was de daaropvolgende onzekerheid niet te verdragen. Ze nam in haar angst en paniek een besluit. 'Ik ga nog even naar de bloesem in de boomgaard kijken', zei ze tegen haar moeder en zus. Ze had - bleek later - onder haar badjas een sjaal verstopt. Na een uur zoeken werd ze gevon den: ze had zich verhangen aan een boom net achter de schuur. Moeder Nicolle de Moor en haar dochter Janiek willen het verhaal van Milou vertellen. Nu al, zo kort na het drama op hun boerenerf. Omdat ze anderen willen waarschuwen voor de problemen die met euthanasie kunnen ontstaan. Hun boodschap: zorg dat je goede afspraken met je huisarts maakt. Ze willen ook vertel len omdat ze de herinnering aan Mi lou willen vastleggen, als een eerbe toon aan een lief, slim en strijdbaar meisje. Het begin was hoopvol en vrolijk. Nicolle en haar man hadden een - zo als dat heet - vurige kinderwens. Toen Nicolle zwanger bleek van een tweeling was dat reden voor blijd schap en dankbaarheid. Omdat de gy naecoloog het steeds over 'de jon gens' had, rekenden ze op de geboor te van twee zonen. Tot het zover was, en eerst Janiek zich aandiende, vrij wel meteen gevolgd door Milou. Een twee-eiige tweeling: de mei den groeiden voorspoedig op. Ze wa ren bijna altijd buiten te vinden, klommen in bomen, waren aan het vissen. 'Het lijkt hier wel de Kame leon', zeiden mensen die hen bezig zagen met een verwijzing naar de Friese tweeling van schrijver Hotze de Roos. Janiek vertelt dat ze altijd de zelfde kleren droegen, op school in Reuzenhoek naast elkaar zaten en thuis samen op één kamer sliepen. Toen ze naar de middelbare school gingen kregen ze ieder een eigen ka mer. Dat wilden ze eigenlijk niet. Mag er een schuifdeur tussen - het was een serieuze vraag. Ook wilden ze voortaan graag bij elkaar 'logeren'. Dat er met Milou iets mis was, werd duidelijk in het laatste jaar van de lagere school. Ze was duidelijk tra ger van begrip dan haar zus, ze kreeg geen groeispurt. Op schoolreis moest Janiek haar in de gaten houden, om dat ze achterbleef en de verkeerde kant opliep: „Ik maakte me zorgen over haar, dat ging automatisch." Milou at normaal, maar ze viel toch af. Mensen in haar omgeving dachten meteen aan annorexia. Dat was het niet, zegt haar moeder. Ze kon niet meer normaal praten, niet langer voor zichzelf zorgen. Toen ze in mei 2010 met spoed in het zieken huis van Gent werd opgenomen, woog ze net dertig kilo. Daar werd ontdekt dat ze aan een zeldzame au- to-immuunziekte aan de hersenen leed. Een stootkuur prednison, che motherapie, uiteindelijk een been mergtransplantatie: niets hielp. Moe der Nicolle vertelde tijdens de af- scheidsdienst op 7 mei in Terneuzen: „Ons Milou ging weer verder achter uit. Er ontstonden verschillende soor- ten aanvallen die door haar hersenen werden aangestuurd. Het begon met woedeaanvallen. Later volgden ook al lerlei andere aanvallen die dagelijks één of meerdere keren voorkwamen. Je moest denken aan plots bewuste loos vallen, spraak die tijdelijk weg viel, totale verkramping van lichaam of luchtpijp De pijn was er ook, hoofdpijn die afschuwelijk was, ze nuwpijn en altijd het ziek zijn." Na de beenmergtransplantatie was Milou even de oude. Tot kerst 2013. Janiek: „Ik weet nog precies hoe ze toen een woedeaanval kreeg. Daar na was ze in paniek, ze voelde zelf dat de ziekte terugkwam." Het laatste jaar was een nachtmerrie voor het he le gezin. Milou kon geen licht verdra gen, had last van geluiden en geuren, ze kon geen minuut alleen worden gelaten. Hulp was er niet, Milou was onbenaderbaar voor mensen buiten het gezin. Hoe de zo gewenste euthanasie mislukte, is al verteld. Milou werd thuis opgebaard. Op 2 mei, een dag voor haar verjaardag kreeg Janiek een hele grote ballon in de vorm van een hart thuisbezorgd. Die had Milou kort daarvoor nog via internet be steld. Op haar kamer had ze ook een verjaardagskaart voor haar zus achter gelaten. Muziek en teksten voor de begrafenis, alles was met Milou door genomen. Tijdens haar vele ritjes naar Gent zag ze vaak zwarte begrafe nisauto's rijden. Daar gruwde ze van. Ze wilde een witte. Met hulp van de begrafenisondernemer is dat gelukt. En haar kist was roze, knalroze. De afterparty van 'Op wekking' was nauwe lijks voorbij of'Zeeuw se Spirit' en 'Char lie-Charlie' dienden zich aan. Wie vorige week in Goes de kerkendag 'Zeeuwse Spirit' bezocht, moet het zijn opgevallen dat er bijna meer workshops over jongeren gingen dan er jongeren waren. Zijn kerken van vroeger en van 'jammer, maar het is voorbij'? Waar zijn de geestdriftige jonge mensen met de ambitie om 'alles beter' of in ieder geval 'veel an ders' te willen doen? Waar is de passie, waar de pit? Wie trapt er desnoods tegen heilige huisjes? Jongeren zijn er wel, maar niet altijd waar er over hen wordt ge praat. Zo waren er met Pinksteren flink wat scholieren en studenten te vinden bij 'Opwekking', de Pinksterconferentie in de Flevopol- der, die jaarlijks dik 50.000 bezoe kers trekt. Alleen al van de Middel burgse Gasthuiskerk togen zo'n honderdvijftig jongeren tussen de 17 en 25 jaar naar Biddinghuizen om zich te laven. Waaraan? De één ging voor ontmoeting met vrienden naar het festivalachtige familie-event. De ander was voor al zingend te vinden bij 'prees je hees'. Voor wie aan kerkplanting wil doen was er een workshop leider schap en bezoekers konden met acteurs als tegenspelers oefenen in het aangaan van gesprekken over geestelijke zaken. Dat belooft wat voor de 'werving' van men sen voor kerk en geloof. De jonge Zeeuwse Spirit ging dus even uit logeren en vandaag, 6 juni, gaan begeesterde jongeren naar het Gel- redome in Arnhem, voor het be zoeken van de 41ste EO Jongeren dag. Er worden in totaal 25.000 jongeren verwacht die willen we ten wie 'Jezus is'. Jonge mensen hebben wel degelijk iets met wat godsdienstsociologen in één adem noemen: goden, geesten, machten en krachten. Oerdegelijk en geba seerd op de waarheid van heilige boeken of experimenteel op zoek naar de Latijns-Amerikaanse geest 'Charlie', die door het laten bewe gen van potloden vragen met 'ja' of'nee' kan beantwoorden. Een stagiaire bij een basisschool vertel de dat kinderen op het school plein zelfs met potloden en het aanroepen van Charlie in de weer zijn. En waar de wind waait en het potlood draait wordt de geest ge prikkeld. Geest, Spirit, spirituali teit. Het zijn woorden waar jong en oud iets bij beleven, dat blijk baar bijster boeiend is. ZATERDAG 6 JUNI 2015 Milou zocht de bloesem In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Jan van Damme Milou de Moor, kort voor ze in het Universitair Ziekenhuis in Gent een beenmergtransplantatie onderging. Milou de Moor 3 mei 1995 30 april 2015 Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in on ze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 - 434003, chefnieuws@pzc.nl door José Baars De column op Monnikenwerk is de ze week van Jan Zwemer: 'Het Stads- klooster in Middelburg als vindplaats van ontmoeting, stilte en zin'. www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48