Modeltekenen Zorgsector heeft vet op botten 1 KUSTMARATHON ZEELAND8 PZC ZEELAND 11 ides www.kustmarathon.nl Na het natekenen van koffiepotten, flessen en lelij ke vazen kregen we modeltekenen. Een naakte vrouw kwam van achter een scherm vandaan en ging bij de kachel staan, hetgeen me erg verstandig leek. We tekenden op krantenpapier dat van grote rollen werd gesneden. Zulke rollen papier hadden ze vroeger ook bij de Provinciale Zeeuwse Courant. De vellen papier waren met kopspijkertjes en stuk jes ribkarton op houten boorden vastgemaakt en werden dan op onze ezels geplaatst. We tekenden met houtskool. Af en toe riep iemand tegen de vrouw: „Heb je nog iets anders?" Ze nam dan een andere houding aan, ging op een ander been staan of ze ging op een krukje zitten. Ik vond dat verve lend, want ik had mijn tekening nog lang niet af. „Je moet vlugger schetsen!", zei de leraar. De ande re cursisten tekenden als gekken, scheurden regel matig een vel papier af en begonnen dan weer een schouder of een rug-en bilpartij te tekenen. De vloer lag na een tijdje vol afgescheurde houtskool- schetsen. Op een andere keer had de vrouw een lap gebloem de stof bij zich die ze over haar heen drapeerde. Het tekenen van de bloemen vond ik wel een boeiend werkje, al viel dat niet mee, want het model zat niet steeds stil. En ook dat deed ik niet snel genoeg. Weer een andere keer kregen we een mannelijk model. Cursisten noemden hem Lange Jan, al kwam hij niet uit Middelburg. Hij had een lange pe nis. Misschien wel veertig centimeter lang of meer. Ik had nog nooit zo'n lange penis gezien, maar de andere cursisten deden net of zo'n penis de ge woonste zaak van de wereld was, al zag ik wel dat ze het lichaamsdeel nogal vaag of oppervlakkig schetsten. Dat kan ook wel met houtskool. Je tekent de penis en dan veeg je er wat met de muis van je hand over. Naar verhouding het rijkst is Stich ting WVO Zorg in Vlissingen, die eind vorig jaar over een eigen ver mogen beschikte van bijna 50 mil joen euro, bijna net zoveel als de jaaromzet. In totaal had de organi satie 37 miljoen euro op de bank plus 15 miljoen euro aan deposi to's, zo blijkt uit de net gepubli ceerde jaarrekening 2014. Ook de Walcherse thuiszorgor ganisatie Zorgstroom, waar een grote reorganisatie gaande is, zit goed in de slappe was. Het eigen vermogen bedraagt ruim 32 mil joen euro, op een jaaromzet van bijna 61 miljoen euro. Op de bank stond eind vorig jaar 15,5 miljoen euro. „We hebben altijd goed op de centjes gelet", zegt Léon Pher- nambucq, voorzitter van de raad van bestuur bij Zorgstroom. Het is, zeker in deze tijd, prettig om geld achter de hand te hebben. „Door de ontwikkelingen in de zorg verwachten we dit jaar een verlies van 2 tot 3 miljoen euro. We kunnen het ons permitteren daar niet heel onrustig van te wor den." Net als Phernambucq wijst zijn collega Jan de Graaf van WVO Zorg erop dat het voor zorginstel lingen ook steeds noodzakelijker wordt een stevige reserve achter de hand te hebben. „We hebben nog veel nieuwe plannen die we willen realiseren, maar banken worden steeds voorzichtiger in het lenen van geld. Dan is het ab soluut prettig als je wat weer standsvermogen hebt." De 21 Zeeuwse zorgorganisaties van eni ge omvang die hun jaarrrekening hebben ingediend beschikken over een eigen vermogen van geza menlijk 292 miljoen euro. Dat is 'Banken worden steeds voorzichtiger in lenen van geld. Dan is het absoluut prettig als je wat weerstand hebt' ruim 17 miljoen euro meer dan een jaar geleden. Bij achttien orga nisaties groeide het eigen vermo gen. Alleen Eilandzorg Schou- wen-Duiveland, Ter Weel en Ou derenzorg Noord-Beveland teer den iets in, door een negatief resul taat in 2014. SVRZ, veruit de grootste orga nisatie (jaaromzet: 126 miljoen eu ro), heeft het meeste eigen vermo gen: 69 miljoen. Relatief weinig weerstand hebben onder meer Tragel Zorg en Arduin. ADRZ, ZorgSaam en Emergis hebben nog geen jaarrekening ingediend. Start: Centrum Burgh (Haamstede) Starttijd12.00 uur ■athon ZATERDAG 6 JUNI 2015 door Rolf Bosboom VLISSINGEN. De meeste Zeeuwse zorginstellingen hebben miljoe nen euro's achter de hand. In het afgelopen jaar zagen zij hun ver mogen alleen maar toenemen, met gemiddeld zes procent. Jan de Graaf, directeur WVO Zorg Ladies Run I MTB Tour I Light Kustrun I MiniMarathon I Wandelmarathon waterbedrijf Rabobank waterschapScheldestromen Provincie Zeeland verbindt omroep zeeland live te volgen vanaf 12.00 uur bij omroep zeeland op 87.9 FM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44