Rijksmuseum pakt flink uit voor Chinese toeristen Paul McCartney geeft twee concerten in Nederland 30 CULTUUR SHOW Boyband One Direction ontkent geruchten over pauze na tour Exportprijs voor Epica De bijna 73-jarige Paul McCartney staat morgen drie uur te spelen en te zingen in de Ziggo Dome in Amsterdam. Waar haalt hij de energie vandaan? Geruchten dat One Direction een pauze inlast na de lopende wereldtournee zijn pure specula tie, zegt hun woordvoerder te gen de BBC. Meerdere Engelse kranten suggereerden gisteren dat de boyband een adempauze zou inlassen na de tweede etap pe van hun tournee On the road again en het opnemen van hun vijfde studioalbum. De woordvoerder van de band zegt dat de verhalen niet waar zijn en dat de groep juist nieuwe plannen maakt. „De band gaat de studio in", meldt hij. „Ieder een is enthousiast over het gloed nieuwe album." Dat album, het eerste zonder Zayn Malik, die eerder dit jaar uit de band stapte, komt uit in november. Zanger Harry Styles zei donder dag in een interview met een Amerikaans radiostation dat hij nog weinig nadenkt over een toe komst na One Direction. „We werken allemaal hard. Ik ver moed niet dat we veel denken aan wat daarna komt", aldus Sty les. Chef Special brengt EP uit in de VS De Verenigde Staten lonken voor popgroep ChefSpecial. De Haar lemse band heeft een contract ge tekend met het in de VS invloed rijke platenlabel Atlantic. Dat brengt nog deze maand een zoge heten EP met vier songs uit in Amerika. De eerste single wordt het in Nederland al succesvolle In your arms. Deze zomer gaat de groep vermoedelijk naar de VS voor enkele concerten. Op de EP staan verder drie liedjes van het album Passing through. VIPS Grote expositie Keith Haring De Kunsthal in Rotterdam houdt vanaf 20 september een grote tentoonstelling rond het le ven en werk van de Amerikaan se kunstenaar Keith Haring (1958-1990). Zo'n 120 kunstwer ken 'laten een onderbelichte kant van de wereldberoemde kunstenaar zien', liet de Kunst hal gisteren weten. De expositie heeft de titel The political line ge kregen. Haring had in 1982 in Rotterdam zijn eerste expositie buiten de Verenigde Staten. Veertig liedjes. De setlijst van een gemiddel de wereldster komt niet tot de helft, maar Paul McCartney speelt ze nog met gemak tijdens één con cert. Duurden de concerten van de Beatles in de jaren '6o hooguit 40 minuten, McCart ney treedt tegenwoordig min stens twee uur en drie kwar tier op. In uitzonderlijke ge vallen haalt hij de drie uur. Dan voegt hij nog wat extra Beatles-liedjes toe aan de toe gift. Slotstuk is steevast The end van het legendarische al bum Abbey Road. Over twee weken wordt hij 73 jaar. Een leeftijd die vol gens zijn eigen pensioens hymne When I'm 64 ruim schoots genoeg was voor een geriatrisch ritme van truien breien bij het haardvuur, het aanharken van het bloem perk en pleziertochtjes op de zondagochtend. Maar McCartney, de suc cesvolste liedjesschrijver aller- tijden (en dientengevolge de rijkste popster op aarde) lijkt gretiger dan ooit. Hij bracht de afgelopen tien jaar liefst acht albums uit. Klassieke muziek (Ecce cox meum), dan- ce-experimenten Electric Argu ments), jazzstandards Kisses on the bottom) of puntgave poplied jes (New); McCartney is met de jaren allerminst zijn veelzijdig heid verloren. Hij keerde zelfs terug in de hitparades. Met zijn samenwer kingen met Rihanna en, twee maal, Kanye West bivakkeerde McCartney naast artiesten die met gemak zijn kleinkinderen hadden kunnen zijn. De songs Only you en FourFiveSeconds vormden deze winter, dankzij 'Ik had zelf ook verwacht dat ik op deze leeftijd uitgeblust zou zijn' een hevige discussie op Twitter, het ultieme bewijs van een gene ratiekloof. Nadat enkele tieners zich verbaasden over die totaal onbekende, nieuwe artiest met wie hun held Kanye West nu sa menwerkte was de hashtag 'whoispaulmccartney' geboren. De voormalige Beatle haalde zijn schouders erover op. Hij toonde zich verheugd met het nieuwe publiek en richtte zich verder op zijn concerten. Want toeren is momenteel zijn voor naamste bezigheid. Voor de derde keer in zes jaar speelt 'Macca' in ons land. In 2009 trad hij op in Gelredome, drie jaar later volgde Ahoy en morgen en overmorgen is voor het eerst Ziggo Dome aan de beurt voor de reizende jukebox, die vooral draait op evergreens van de Beatles. McCartney schreef de soundtrack bij de sleutelmomenten van miljoe nen mensenlevens en plukt daarvan nu op het podium de vruchten. Zo lijkt er, nu ook de Rolling Stones weer volop optreden, nog steeds een wedloop langs de klassieke lijnen van de pop bezig. Met daarin als centrale vraag: wie van de popbrontosau russen Mick Jagger (71) en Mc Cartney (72) is het fitste en staat straks als laatste nog overeind? Als Charles Aznavour tot zijn 90e kan zingen, kunnen de kop mannen van de rock-'n-roll dit dan ook? McCartney, die niet alleen zingt, maar ook bas en gitaar speelt op de bühne, zal de laat ste zijn die dat voor onmogelijk houdt. „Ik verbaas mezelf', zei hij begin dit jaar tegen de Daily Mirror. „Ik had zelf ook ver wacht dat ik op deze leeftijd uit geblust en opgebrand zou zijn. Maar het gebeurt gewoon niet. Ik heb het ook makkelijk: het pu- Dat blijkt uit een interview dat het Chinese staatspersbureau Xin hua had met museumdirecteur Wim Pijbes. Daarin wordt opge somd wat het Rijksmuseum in middels is gaan aanbieden: Chi- neestalige gidsen, Chineestalige boeken over de meesters, Chinees- talige audiotours en de Rijksmu- seumapp in het Chinees. Ook wordt de Chinese bankkaart Unionpay geaccepteerd. In 2014 bezochten 15.305 Chine zen het Rijksmuseum. Dit is wei nig in vergelijking met de half mil joen bezoekers aan Late Rem brandt, maar het aantal Chinese toeristen groeit sterk. In 2014 be zochten volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme Congres sen (NBTC) ruim 250.000 Chine- Het Rijks onderhandelt met musea in China om in de toekomst meer exposities te mogen organiseren zen Nederland. Dat is 18 procent meer dan in 2013. Dit jaar wordt een vergelijkbare stijging ver wacht, naar tegen de 300.000. In de nieuwe aanpak past de ex positie Vroege fotografie uit keizer lijk China. Die toont foto's van Chi- nakenner Ferry Bertholet en -foto graaf John Thompsom. Ook is er nog nooit in Nederland vertoond werk te zien van Chinese fotogra fen Afong, Lan Wah en Sze Yuen Ming. De expositie moet de Rijks museumbezoeker bekendmaken met de havens, kades, riksja's en theehuizen uit het negentien- de-eeuwse China, de periode van de laatste keizers. „Deze expositie belicht belang rijke onderdelen van de ruilhan del tussen Aziatische landen en Europa aan het begin van de Gou den Eeuw", zegt Pijbes. Volgens hem onderhandelt het Rijks met musea in China om in de toe komst meer exposities te organise ren." Vroege fotografie uit keizerlijk China is vanaf vandaag in het Rijksmuseum te zien. POP NIJMEGEN. De buitenlandse successen van de Nederlandse symfoni sche metalband Epica zijn gisteren bekroond met de Buma Rocks ex portprijs. De groep haalde vorig jaar de hitlijsten in onder andere Zuid- en Midden-Amerika en Europa met het album The quantum enigma. In september geeft Epica negentien concerten in Amerika en Canada, foto Tim Tronkoe POP MUSEUM FILM De kleine prins Bram van der Vlugt (81, foto) leent voor het eerst in lange tijd weer zijn stem aan een tekenfilm. De ac teur, die ook bekend is van zijn jarenlange medewerking aan de intocht van Sinter klaas, is binnenkort te horen in de anima tiefilm De kleine prins, naar het beroemde boek van de Franse piloot en schrijver Antoine de Saint- Exupéry. Dat heeft distribu teur Independent Films gisteren be kendgemaakt. Andere acteurs die hun medewerking aan de film verlenen zijn Jada Borsato, Lo- retta Schrijver en Ru ben Nicolai. De kleine prins vertelt over een klein meisje van wie het leven door haar moeder al helemaal is uitgestip peld. Elke dag moet zij alles in het werk stellen om te slagen in het leven. Maar op een dag komt ze in contact met haar oude buurman, een piloot, die haar zijn levensverhaal vertelt en dat er meer in het leven is dan alleen maar werken en le ren. Bram van der Vlugt spreekt de rol van de piloot in, Jada Borsa to leent haar stem aan het meisje. Loret- ta Schrijver en Ruben Nicolai verzorgen de stemmen van de roos en de vos, twee andere belangrijke personages in de film. De kleine prins ver scheen voor het eerst in 1943. Er zijn wereldwijd meer dan 145 miljoen exempla ren in 160 verschil lende talen van ver kocht. Daarmee is het een van de best verkochte fictiewer ken ooit geschreven. De film draait vanaf 29 juli in de Neder landse bioscopen. Mark Osbourne te kent voor de regie. Nieuw publiek door Stefan Raatgever Paul McCartney AMSTERDAM. Het Rijksmuseum krijgt de komende jaren meer en meer een Chinees tintje. Het is ac tief de Chinese markt aan het be werken om nog meer Chinese be zoekers te trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31