NIEUWS 21 lengroep in Midden-Zeeland, als politicus voor de PvdA in de ge meente Middelburg en aan tafel bij CTV Voetbal als de Zeeuwse Wilfred Genee. Ben je altijd zo'n frontsoldaat ge weest? „Aandacht is leuk, maar tot zo'n ze ven, acht jaar geleden was ik niet zo van het presenteren hoor. Ik was meer van het organiseren. Al tijd geweest. In Oostburg, waar ik ben geboren, regelde ik al een jeugdsoos in een oud schoolge- bouwtje. Een plaats waar we lek ker konden chillen, naar Deep Purple luisteren en naar The Who." „We hebben zelfs een keer Her man Brood geregeld om te komen optreden. Vergeet ik nooit meer. We hadden hem tussen acht uur en twaalf uur geboekt. Om kwart voor tien was hij er nog niet. Wij in de rats. Wat bleek, die leipo zat nog lekker in een restaurant bier te drinken en mossels te eten." „Wisten wij veel dat hij zo was. Toen hij uiteindelijk kwam, trok hij zijn T-shirt uit, ging in z'n blo te bast achter de piano zitten en speelde tot half één de pannen van het dak. Je had er wat geduld voor nodig, maar het was fantastisch!" En school had daar natuurlijk niet onder te leiden. „Nou ja, ik was ook politiek nogal actief. Mijn vader was een echte li beraal, maar ik was flink links, PSP. Daar werd ik vrij in gelaten door mijn ouders. Ken je dat affi che van de PSP met die koe en die blote vrouw? Oooh, de mooiste po litieke poster ooit. Symboliseerde vrijheid. Die hing voor mijn raam. Dat mocht van mijn vader, als ik op zijn raam een VVD-poster zou plakken. Dat heb ik gedaan. Mooi hè, één huis met een PSP-poster én een WD-poster. Mijn sympa thie voor de PSP heeft me wel een jaar gekost." Hoezo, een jaar gekost? „Op school organiseerde ik van al les: feesten, forums en bijeenkom sten met politici. Ik had een le raar die in zijn hele lokaal stickers van de WD had geplakt. Ik zei tegen hem: 'Dat mag niet'. Hij: 'Dat maak ik zelf wel uit'. Op een ochtend ben ik heel vroeg het lokaal ingegaan en heb overal PSP- en PvdA-stickers geplakt. Dat heb ik geweten. Hij heeft me het hele jaar tegengewerkt, onvol doendes gegeven en ik ben blij ven zitten." „Ik heb zeven jaar over de havo gedaan. Ik was met heel andere dingen bezig, joh. Dat heeft me wat gekost, maar het heeft me ook veel opgeleverd. Toen ik later leraar werd op een VSO-LOM-school kwam ik alle maal leerlingen tegen die liepen te klooien. Dat voelde ik perfect aan, want ik was zelf precies zo'n jongetje geweest die iets anders deed dan de meester zei." Het onderwijs past Van Kam pen als een gekleurde blouse. De Pabo rondde hij in vier jaar cum laude af en sinds 1984 zit hij in het Zeeuwse onderwijs. Het grootste gedeelte op de Toorenvliedtschool in Middel burg, een school voor leerlingen met een specifieke hulpvraag zo als dat netjes heet. Sinds vorig jaar is hij de anchorman van de Stich ting Nobego, waarin tien basis scholen op Noord-Beveland en Goes zitten. „Loop 's mee", zegt hij. Net bui ten zijn kantoor hangt een grote kaart van midden-Zeeland. Tien tallen gekleurde dopjes zijn erop gespeld. „Dat zijn alle basisscho len in het gebied", zegt hij met de van hem bekende weidse armgeba ren. „Kijk bijvoorbeeld naar Ril land en Krabbendijke: drie scho len, Hansweert: twee scholen. Dat is toch gekkenwerk?" Deze versnippering is hem een doorn in het oog. Ouders kiezen niet alleen meer op basis van le vensovertuiging, ze kijken naar na bijheid, kwaliteit, sfeer, „en vaak op de vierde plaats pas naar deno minatie, dus of een school open baar, christelijk of katholiek is. Al die kleine scholen instandhou den, is in de toekomst de dood steek voor het onderwijs." „Drie speldjes in één dorp... Waarom kan dat niet één grote speld worden? Eén school die voor elke identiteit toegankelijk is. In Nederland is er geld genoeg voor het onderwijs. Er is uitgere kend dat als je de krachten bun delt dat je dan klassen van twintig leerlingen kunt formeren met een leerkracht plüs nog een onderwijs assistent op elke twee klassen. Dat moeten we toch willen?" Maar kun jij dat bewerkstelligen als radertje in die grote machi ne? „Ik wil in elk geval proberen scho len en besturen van een concurre rende positie naar een collega-po sitie te krijgen. Samen kunnen we kinderen nog beter onderwijs aan bieden. Zo zoek ik ook in de poli tiek naar samenwerking. Wat me in de politiek vooral opvalt, is dat er naar verschillen wordt gekeken. Ik zoek juist naar overeenkom sten." „Wat ik wel 's zou willen probe ren, is politici vooraf in het ge heim ergens over laten stemmen, vervolgens gaan we drie uur verga deren en daarna weer stemmen. Ik denk dat in 99 van de 100 geval len de stemming achteraf niet zal afwijken van die van vooraf. Dan hebben we dus drie uur onze tijd zitten verdoen. Niet echt effec tief." Wat is jouw oplossing daarvoor? „Ik weet ook niet precies in welke PIM VAN KAMPEN 'Ken je dat affiche van de PSP met die koe en die blote vrouw? Oooh de mooiste politieke poster ooit' vorm we dat moeten gieten, maar daar wil ik met alle partijen over praten. Laten we maar 's experi menteren met vergaderen aan sta- tafels zoals in Goes gebeurt. We moeten in elk geval naar nieuwe wegen zoeken." In de werkkamer hangt een fo to van een stoempende Van Kam pen op de racefiets. In een kleurrij ke wieleroutfit neemt hij zwetend en grimassend een bocht op een groenloze, rotsrijke berg. „De Col de la Barcelonnette", verheldert Van Kampen. „Een col in de Fran se Alpen. Die heb ik vorig jaar be klommen. Fietsen is mijn uitlaat klep." „Het is de sport om boven te ko men zonder een voet aan de grond te zetten. Dit jaar reed ik La Redoute op, die heuvel uit Luik-Bastenaken-Luik, en potver dorie, ik moest een keer stoppen. Ik kon conditioneel gewoon niet verder. Ja, je wordt ouder vader, dacht ik toen. Maar dat accepteer ik en dan ga ik verder. Nee, ik geef nooit op." „Elke zondag fiets ik met een groep van acht man, zomer en winter. Heerlijk. Zeker op zo'n berg, in de natuur. Het geluid van de trappers, van de wind, het ge zucht van mannen die boven pro beren te komen. De stilte van de natuur, dat is genieten, dat is puur geluk. Laatst was ik met mijn vrouw op wandelvakantie in Tur kije, ook zó mooi." Jullie zijn reislustige types. „Mijn vrouw is stewardess bij de KLM. Dat maakt het makkelijker. IPB, Indien Plaats Beschikbaar. Voor weinig geld kan ik dan met haar mee. Dat doen we al 25 jaar, samen of met de kinderen. We hebben alle continenten gezien, behalve Australië. We zijn zeven weken in India geweest, naar Indo nesië, veel landen in Afrika ge zien, drie weken Brazilië, noem maar op." „Uit die reizen heb ik ook een belangrijke waarde gehaald. Ik pro beer in elk land een school te be zoeken en dan besef je hoe anders het daar is. Ik ben ervoor dat elke leerling een sociale dienstplicht vervult. Het liefst in een niet-wes- terse omgeving. Zo krijgen we meer waardering voor ons eigen leven en zullen we minder zeuren en klagen." Jullie kinderen hebben dat ook gedaan? „Absoluut, Joost en Luuk zijn alle bei gegaan, de één acht weken op een school in Cambodja, de ander naar de VS." „Moet je kijken." De iPhone wordt getrokken als een pistool. Een afbeelding van de wereld kaart verschijnt op het scherm. „Die hangt thuis, ook met speld jes. Daarop kunnen we zien waar we zijn geweest. Die speldjes heb ben ook verschillende kleuren om aan te geven of mijn vrouw er al leen is geweest, samen met mij of met het hele gezin." Je kan overkomen als een chaoti sche man, maar de kaarten met speldjes geven een heel andere indruk. „Ik ben een multitasker. Ik kan heel veel dingen tegelijk, maar dat is tegelijkertijd ook mijn valkuil. Als ik te veel wil, moet ik opletten dat ik andere mensen meekrijg. In mijn hoofd ga ik soms sneller dan goed is. Ik heb geleerd dat als het over moeilijke dingen gaat, dat ik er even een nachtje over moet sla pen. Eigenlijk heb ik de oplossing dan al lang in mijn hoofd zitten, maar het is goed om te kijken of anderen ook met de oplossing ko men." Pim van Kampen is meer dan een gekleurde blouse aan een voetbaltafel. „Ik weet niet alles over voetbal en ik maak wel 's fouten met namen, maar ik ben wel authentiek. Men sen vinden me leuk of ze vinden me niet leuk. Prima, maar ik ben mezelf, ik speel geen toneel en daar draait het om." Kleuren in het huis en in de tuin van Van Kampen. Kleuren maken vrolijk, is zijn overtuiging. ZATERDAG 6 JUNI 2015 Pim van Kampen is ge boren op 4 september 1960 in Oostburg. Hij kon de schoenenwinkel keten van zijn ouders in, maar het onderwijs trok harder. Tussen 1986 en 2014 werkte hij bij de Toorenvliedtschool/ OPDC Griffioen in Mid delburg. Hij werkte zich op van leerkracht tot ad junct-directeur. Sinds 1 april 2014 is hij voorzit ter van het College van Bestuur van Stichting Nobego voor onderwijs in Goes en Noord-Beve land. Hij was zeventien jaar actief in verschillen de functies bij de voet balclub (Zeelandia) Mid delburg, presenteert sinds twee jaar het tv-programma CTV Voet bal en is lid van de Mid delburgse gemeenteraad voor de PvdA. Pim van Kampen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22