Roos tevreden, wij tevreden. NIEUWS 19 Bijvangst grenscontroles Tv-zenders gecensureerd Johan Berga uitgeroepen tot hulpverlener van het jaar Sommige WD'ers zaten vorige week op het partijcongres met de oren te klapperen. Rutte kwam op de proppen met een verhaal over waarden en het Grote Dikke Ik. De regen is net op gehouden als Mark Rutte in Vlissingen uit zijn dienstauto stapt. Het is 5 mei, de premier is erom het Be vrijdingsfestival te openen. Een jongen van een jaar of 13 klampt de minister-president aan met de vraag of hij met hem op de foto mag. Natüürlijk. Pas dan ziet Rut te de sigaret tussen de lippen van het jochie. In een reflex haalt de premier die uit zijn mond. Jon gens van 13 horen niet te roken. Het zet Rutte, in de auto te rug, aan het denken: was zijn ac tie niet te betuttelend? Hoe moet het dan wel? Het is de opmaat naar de toespraak over het 'Grote Dikke Ik', vorige week op het WD-congres in Arnhem. Rutte hield in Arnhem een opvallend pleidooi over waarden. En hij veegde de vloer aan met mensen die hun eigenbelang vooropstel len: graaiende bankiers, scheef- wonende D66'ers en uitkerings trekkers. Zijn eigen achterban riep hij op, alle affaires vers in het geheugen, vooral 'normaal' te doen. Waardencrisis Hoe Rutte ook benadrukt dat zijn waarden niet naar spruitjes, maar naar vrijheid ruiken, pu bliek en media denken al snel aan CDA'er Jan Peter Balkenen de. Die zette met zijn 'fatsoen moet je doen' normen en waar den op de politieke agenda. Dat de WD nu diens richting in slaat, is 'uiteraard' ook een plaagstootje naar de concurrent, bevestigen ingewijden. Maar dat is zeker niet de enige reden voor dit beschavingsoffensief. Als premier is Rutte vanaf zijn aantreden noodgedwongen bezig geweest met de economische cri sis. De partij sloeg de achterban en kiezers om de oren met verkie zingsslogans als 'orde op zaken' en 'koers houden'. Nu is na drie verkiezingen in één jaar tijd een lange periode van campagnevoe ren voorbij. Er is veel gedaan, de verzorgingsstaat is flink vertim merd, de economie trekt aan. En na maanden van interne schanda len is er eindelijk weer een beet je rust in de partij. De WD moet op zoek naar een nieuw verhaal. Hoewel, nieuw? Al bij het WD-voorjaarscongres in 2009 stelt Rutte vast dat Nederland kampt met een 'waardencrisis'. Hij houdt daar in Rosmalen voor het eerst in brede kring het ver haal van zijn ouders. Hoe zij tot tweemaal toe, eerst door de oor log, later door president Soekar- no, gedwongen werden hun le ven opnieuw in te richten. Nooit gedroegen zij zich als slachtoffer, ze toonden lef. „Ik ben die men sen intens dankbaar", zegt Rutte. Juist het optimisme van de we- deropbouwgeneratie en hun ma nier van aanpakken is weggezakt, meent hij. Ook dan al haalt hij uit naar graaiende bankiers. En ook dan hekelt hij WD'ers die 'de grenzen van het declaratiere glement hebben opgezocht of overschreden'. Toedeledoki!', roept de premier uit. Het team lacht. Ze besluiten het erin te houden. Na het congres in Rosmalen verdwijnt Ruttes 'waardencrisis' snel van het politieke toneel. Daar win je als WD'er geen ver kiezingen mee, realiseert de WD zich. Rechtse kiezers ma ken zich vooral zorgen over de economische crisis, hun baan, de exploderende staatsschuld. Daar moet de campagne over gaan. Met succes. Na vier jaar in het Torentje is de tijd rijp voor de boodschap die al jaren in het achterhoofd van Rutte sluimert. Met een klein clubje gaat de premier aan de slag. Een vertrouweling duwt Rutte een verhaal onder zijn neus over 'grumpy Dutch voters'; de Nederlandse kiezers die on danks economisch herstel hu meurig blijven. Het is een feest der herkenning. Ander bewijs dat ze op het goede spoor zitten, vindt team-Rutte in het recent verschenen rapport Burgerper spectieven van het Sociaal en Cul tureel Planbureau. Daaruit blijkt dat de zorgen van Nederlanders over de samenleving terug zijn van weggeweest. Dat gevoel wil Rutte op het komende congres in Arnhem benoemen, zonder daar direct beleid aan te koppelen. In 2009 zag hij meer blauw op straat nog als een oplossing voor de 'waardencrisis'. Nu heet het: geen beleid maar mentaliteit. Bankiers In ad hoc-overlegjes werkt het team aan de speech. Iedereen somt op waar hij zich aan ergert. Rutte komt zelf met een verhaal uit de koffiekamer van de school waar hij elke donderdag lesgeeft. Hoofdschuddend heeft hij daar gehoord hoe ouders leraren de les denken te kunnen lezen. Ook windt hij zich op over bankiers die nog altijd recht menen te heb ben op een flinke loonsverho ging terwijl lager bankpersoneel eruit vliegt. Die moeten maar naar het buitenland. „Toedeledo ki!", roept de premier uit. Het is een naaste medewerker die ver telt over een werkloos familielid. Rutte, oud-staatssecretaris van Sociale Zaken, herkent maar al te goed dat mensen wel erg makke lijk het UWV weten te vinden voor een uitkering. Ook dat gaat mee in de speech. Uitgerekend deze passage wekt woede in het hele land. Weet hij dan niet dat je bij ontslag meteen naar het UWV móet? Betrokkenen erken nen achteraf dat Rutte hiermee de mist in is gegaan. Niettemin is de missie geslaagd: de waarden discussie is losgebarsten. Op ver zoek van de oppositie is er zelfs binnenkort een Kamerdebat. De grenscontroles die Duitsland houdt vanwege de top van de G7 in Beieren heeft interessante bij vangst opgeleverd. De controles zijn dinsdag vooral ingevoerd om mensen tegen te houden die aan slagen willen plegen. Maar de poli tie ontdekte duizenden andere ver grijpen, zoals mensen die geen juiste papieren hadden. Ook vonden de controleurs bij 118 mensen hoeveelheden drugs in de bagage. Verder wilden 59 mensen het land in tegen wie een arresta tiebevel liep. Bij elkaar waren er 679 mensen die op een of andere opsporingslijst stonden. Volgens de cijfers van de politie zijn 62 mensen aangehouden. Koeweit heeft de vergunningen van drie televisiezenders ingetrok ken. Het gaat om zenders die ei gendom zijn van een mediagroep die ook eigenaar is van een krant die kritisch is over de regering, al dus het staatspersbureau KUNA gisteren. De zenders gingen uit de lucht, nadat de minister van Infor matie de televisievergunningen van de Kuwait Media Group had ingetrokken. De groep exploiteert de zenders al-Watan, al-Watan Plus en al-Watan Ghanawi. De ver gunningen werden ingetrokken, nadat het ministerie van Handel de groep er eerder al van had be schuldigd dat deze de regels voor het bedrijfsleven schond. Ambulancebroeder Jo han Berga is uitgeroe pen tot hulpverlener van het jaar. Hij redde het leven van mara thonschaatser Martin van de Pol die in Hee renveen ernstig ge wond was geraakt bij een valpartij. Berga was vorig jaar in het Thialfstadion toen Van de Pol viel en een schaats van een collega in zijn been kreeg. Hij liep een slagaderlij ke bloeding op. „Jo han heeft direct ge reageerd door het ijs op te lopen en het slachtoffer te helpen", aldus de stichting Hulp voor Hulpverleners. Ber ga maakte een nood verband van zijn riem en deed deze strak om het been zodat het bloeden stopte. ZATERDAG 6 JUNI 2015 Moraal uit de mottenballen door Hanneke Keultjes en Laurens Kok Premier Mark Rutte houdt een toespraak tijdens het voorjaarscongres van de VVD. foto Martijn Beekman/ANP POTSDAM ENKHUIZEN KOEWEIT Schaatser Martin van de Pol werd door Berga gered, foto SBS Waarom Roos zo tevreden is over onze autoverzekering? Lees haar verhaal op zlm.nl of vraag het uw ZLM adviseur. verzekeringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20