WACHT EENS EVEN. nu [ÏDÊPOfl [zeven] België nam Guantanamo-gevangene op en heeft hier geen spijt van 18 NIEUWS Yves Leterme vindt dat Nederland moet ingaan op verzoek Obama gevangenen van Guantanamo Bay op te nemen. depotzeven.nl ALWEER EEN KOOPj/VAN DEPOT ZEVEN! Hangstoel Vintage Nederland is bang en weinig solidair met de Amerikanen als het blijft aarzelen gevange nen uit Guantanamo Bay op te ne men, vindt toenmalig minister van Buitenlandse Zaken Yves Lete rme. België nam er al in 2009 één op en heeft daar geen moment spijt van gehad. Leterme: „Ik zie dit als een kwestie van solidariteit. Wij zijn solidair. En jullie?" „Dat heb ik pas op de hoogte ge bracht toen de voorbereidingen al waren getroffen. Ik vind: in dit soort dossiers heb je als minister een grote persoonlijke verantwoor delijkheid. Ik heb, toen het mo ment daar was, de politieke lei ders van meerderheid en opposi tie informeel en discreet bijge praat. En dat was het.' „Dat hadden ze kunnen doen, maar ik weet niet of ik daarnaar had geluisterd." „Die heeft er niet zo veel van mee gekregen. Er was op enig moment wel een perslek, in de Gazet van Antwerpen. Dat was vervelend, want het plan was onze man in het Antwerpse onder te brengen." „Met de autoriteiten in de VS had den we vooraf uitgebreid overleg over het profiel. We mochten de processen-verbaal van de verho ren lezen, de evaluatierapporten, alle persoonlijke informatie over de achtergronden van de betrokke ne. Het moest iemand zijn die zo min mogelijk risico zou opleve ren. Met de Amerikanen hadden we ook overleg over de voorwaar den voor opvang in België: geen contact met bepaalde groepen, rei zen alleen met toelating - dit alles om de veiligheid van zowel betrok kene als zijn omgeving maximaal te garanderen." „Dat klopt. Als het onderwerp op Europees niveau ter sprake kwam, was er altijd een grote eensgezind heid dat Guantanamo Bay zo snel mogelijk dicht moest. Collega's konden daar soms bijna emotione le betogen over houden. Als het daarna over de burden sharing ging, werd het opeens heel stil. Ik vind: wie A zegt, moet ook B zeg gen." 'Je moet als minister ook gebruik durven maken van gezag en opgebouwd vertrouwen' „Dat vind ik dus weinig solidair. Wat was de aanleiding voor Gua ntanamo Bay? Dat was 9/11, de aan slag op de Twin Towers. De Ameri kanen zijn toen begonnen men sen zonder fatsoenlijk proces in hechtenis te nemen. Ze hebben la ter ook ingezien dat dit fout was, dat ze daarmee een grens over gin gen. Als ze dan besluiten dat recht te zetten en daar hulp bij te vra gen, dan geef je die. Dat is een kwestie van solidariteit jegens het Amerikaanse volk en leiderschap. Zij waren na de aanslagen ook soli dair met ons." „Een jaar of drie geleden. Het gaat goed met hem, hij heeft de draad van zijn leven weer opgepakt." „Ik weet uit de directe omgeving van Obama dat ons gebaar is ge waardeerd. Het is allemaal zo goed gegaan dat er op een bepaald moment over is gesproken om nóg een of twee gevangenen op te nemen. Ik vond: nu eerst ande ren." „Ik heb hem geen adviezen te ge ven. Ik stel wel vast dat jullie een wat formelere omgang hebben met het parlement. Je moet als mi nister ook gebruik durven maken van gezag en opgebouwd vertrou wen. Maak partijen duidelijk dat wie voor sluiting van de gevange nis is, zijn verantwoordelijkheid moet nemen." frame taupe en zwart. 'Nederland, neem je verantwoordelij kheid' C Een medewerkster van het Amerikaanse leger kijkt naar ge vangenen in gevangenis Guantanamo Bay. foto Reuters door Frans Boogaard Hoe reageerde uw parlement? Zij hadden toch ook 'nee' kunnen zeggen? En de bevolking? Mocht u zelf een gevangene kiezen? Uw voorganger De Gucht wilde twee of drie gevangenen, u hebt gezegd: „We moeten andere landen toelaten ook hun deel van het werk te doen." Bij ons zegt de Tweede Kamer: Laat die Amerikanen het lekker zelf oplos sen! Yves Leterme voormalig minister van Buitenlandse Zaken Hebt u ooit nog iets van uw ex-ge- vangene gehoord? En van Obama? Wat is uw advies aan onze minister Bert Koenders? 80 woonmerken onder één dak rechtstreeks van de fabrikant, 30 tot 70% korting 1 direct meenemen, aanhangwagen beschikbaar gelegen in Hulst, naast Morres elke zondag open Woonoutlet Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19