Twijfel over verklaring dat stemmen Admilson dwongen tot de moorden in Drenthe 16 NIEUWS De Nederlandse militair Admilson vocht voor de vrede in Uruzgan. Terug in Nederland pleegde hij drie moorden. Hoe kon het zo ver komen? Appie, wat w ben je aan het doen?' Korporaal Ad- flj I milson kijkt JL. .JL. verschrikt op. Minutenlang heeft hij met zijn vinger geprikt in het levenloze bo venlichaam, dat hij en zijn colle ga-militairen net hebben aange troffen op een markt in Uruzgan. Het is de romp van een Afghaanse zelfmoordterrorist. Admilson, 'Ap pie' voor vrienden, heeft het ge voel dat de terrorist hem aan staart. „Ik geloofde het niet", zegt Ad milson vier jaar later, als hij wordt ondervraagd door twee Drentse re chercheurs. „Ik heb aan hem geze ten, aan zijn mond, ogen, lippen, haar. Voor mijn realiteit. Om er achter te komen dat het een echt mens was. Dat had ik niet moeten doen. Ik heb het idee dat ik daar om nog steeds last van hem heb." Admilson R. (30) zit op dit mo ment in de gevangenis - en dat zou best eens de rest van zijn le ven zo kunnen blijven. De ex-mili- tair uit Hoogeveen heeft drie gru welijke moorden gepleegd. Eerst op Berend Smit, een 55-jarige man uit Dwingeloo die zijn hond je uitliet in het bos toen hij in no vember 2012 werd doodgeschoten. Een halfjaar later op echtpaar Jan en Greet Veenendaal. De zeventi gers werden gedood in hun huis in Exloo. R. bleek de moorden te hebben gepleegd, met hulp van zijn broertje. Hij heeft bekend. Hoe kon een succesvol militair, die twee keer naar Uruzgan werd uitgezonden, in ruim een jaar tijd veranderen in een moordmachi ne? Wat maakte hij mee in Afgha nistan? En hebben die ervaringen hem tot waanzin gebracht? Uruzgan 23 jaar is Admilson als hij voor het eerst naar Uruzgan mag. Hij werkt dan een paar jaar op de ka zerne in Havelte. „Een heel aardi ge, gewone jongen", zegt collega Erik Groenendijk, met wie hij veel samenwerkt. „Appie was heel humoristisch. Gedisciplineerd." In Uruzgan trekt hij vanuit Kamp Holland dagelijks het omlig gende gebied in. Al snel ontstaat een bijzondere vriendschap, ver telt Admilson later: elke dag ont moet hij bij de ingang een Af- ghaans meisje van een jaar of 10, dat hem vrolijk toezwaait. Op een dag schenkt hij haar, ondanks waarschuwingen, een knuffelbeer. Een dag later staat het meisje er niet meer. Admilson vreest dat de Taliban haar hebben gedood, om dat ze een cadeau had aangepakt van westerse militairen. Terug in Nederland blijft hij ermee worste len. Hij begint stevig te blowen. Toch stemt Admilson toe als de fensie hem twee jaar later op nieuw vraagt naar Uruzgan te gaan. Ditmaal komt hij terecht bij de 'schoonmaakploeg': militairen die onderzoek doen na zelfmoord aanslagen en andere incidenten. Admilson maak schokkende ge beurtenissen mee, vertelt hij later. Een bevriende collega komt om 'Het is een bevel, een dwang. Ik wil het niet maar ik moet het doen' het leven. Zelf ontsnapt hij aan de dood als zijn voertuig over een bermbom rijdt, die niet ontploft. Op 7 maart 2010 gebeurt er nog iets opmerkelijks: als Admilson met collega Erik Groenendijk in een pantservoertuig zit, ontploft een granaat in het voertuig. Ze ko men met de schrik vrij. De marechaussee onderzoekt de aanslag en merkt Admilson en Groenendijk als verdachten aan. Ze reageren geschokt en ontken nen: waarom zouden ze een aan slag op zichzelf plegen? Het Open baar Ministerie besluit de zaak te seponeren. Admilson mag bij de fensie blijven werken, maar een jaar na zijn terugkeer uit Uruzgan dient de korporaal zijn ontslag in. Het gaat snel bergafwaarts. Ad milson vindt geen werk, gaat steeds meer blowen. Hij begint stemmen te horen, verklaart hij la ter. Van het Afghaanse meisje dat verdween en van de zelfmoordter rorist die hij in de ogen keek. Ad milson heeft steeds meer hasj no dig en begint te stelen. Exloo Op 28 juli 2013 worden in een bun galow in het Drentse dorpje Exloo twee levenloze lichamen gevon den. Het zijn de bewoners, Jan en Greet Veenendaal. De politie denkt eerst aan een dubbele zelf moord, maar ontdekt later dat er spullen zijn verdwenen. Een brief je bij de buren, met de medede ling dat de twee op vakantie zijn, hebben ze waarschijnlijk van hun moordenaar moeten schrijven. In maart 2014 worden Ad milson en zijn broertje Marcos op gepakt. Ze hebben de tablet van Jan nog in huis. DNA-materiaal linkt de arrestanten meteen aan een derde moord, die op Berend Smit. Al snel bekennen de twee en wordt duidelijk dat Admilson de hoofdrol speelde. Wat had hem bezield? Een paar weken na zijn aanhouding begint de ex-militair te verklaren. De stemmen, zegt Admilson, hadden hem verteld dat hij de moorden moest plegen. „Het is een bevel, een dwang. Ik wil het niet maar ik moet het doen." Tijdens een ver hoor vraagt hij plotseling of hij handboeien om mag. Begint onsa menhangende dingen te schreeu wen: „Pak hem, pak hem!" En over zijn broer. „Ik heb mijn broer tje wijsgemaakt dat het voor het geld was." Hij bonkt met zijn hoofd op tafel. Voor de advocaten van Ad milson, Noortje Lut en Michael Ruperti, is het duidelijk: de erva ringen in Uruzgan hebben hem getraumatiseerd en in de war ge bracht. „De moorden lijken met militaire precisie voorbereid", zegt Ruperti. „Dat proces, het te rugvallen op zijn skills, gaf hem waarschijnlijk rust." Ruperti wil de voormalige colle ga's van zijn cliënt oproepen als getuige, om uit te zoeken wat er precies is gebeurd in Uruzgan. Het Openbaar Ministerie zegt dat het niet nodig is: de gruwelijke feiten die Admilson in Uruzgan zegt te hebben beleefd, staan niet ter dis cussie. Dat is vreemd. Want het ver haal van het meisje is nergens ge registreerd. Ook het verhaal van de niet-ontplofte bermbom roept vragen op. Dan is er nog de gra naat in het pantservoertuig. Kom paan Groenendijk denkt niet meer aan een ongeluk. „Nu ik terugkijk, kan het niet anders dan dat Appie dat heeft ge daan", zegt Groenen dijk. Het Pieter Baan Centrum, dat hem on derzocht, denkt niet dat Admilson is doorgedraaid als gevolg van traumatische ervaringen. De mo menten waarop hij tijdens verho ren begint te schreeuwen komen 'geënsceneerd' over, zeggen zijn behandelaars. Tot de verhoren, we ken na zijn aanhouding, was er 'geen enkele aanleiding' te den ken aan een posttraumatisch stresssyndroom. Over de stem men in zijn hoofd begint Ad milson pas na het eerste onder houd met zijn advocaat, merken de onderzoekers fijntjes op. Het is een schandelijke insinuatie, vindt Ruperti. Heidens karwei De rechtszaak tegen Admilson gaat dinsdag verder. Een militair psycholoog heeft hem onder zocht. Het wordt een heidens kar wei te bepalen wat de invloed van Uruzgan is geweest. Oud-collega Groenendijk twij felt. Natuurlijk, we hebben vrese lijke dingen meegemaakt in Uruz gan. Maar defensie heeft ons heel vaak psychologische hulp aangebo den toen we daar zaten en ook toen we weer thuis waren. Toen is Appie nooit over die stemmen be gonnen. Waarom dan niet?" Ad milson zegt niet te snappen hoe het zo ver heeft kunnen komen. „Ik heb drie mensen vermoord", zegt hij in een verhoor. „Zo ben ik niet... Ik snap het niet." door Peter Groenendijk Admilson 'Appie' R. Foto boven: een Nederlandse eenheid op patrouil le in Uruzgan in 2008. foto Rick Nederstigt/ANP Foto's rechts, van boven naar beneden: de drie slachtoffers Berend Smit, Jan en Veenendaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17