Sportieve tachtiger De baasjes zwemmen, de Zwemmen in zee, zolang het maar kan 12 NIEUWS Zeezwemmers... De één zwemt het hele jaar door, de ander wacht tot de watertemperatuur vijftien graden is. Zeezwemmers, wat drijft hen? "X o Tholenaar (87) uit Eindewe- I ge heeft zich dit jaar nog niet I aan een duik gewaagd. „Ik wacht tot het buitenwater mi nimaal veertien graden is", vertelt hij. „Tot die tijd is het nog een beetje te koud voor mij." Nu die grens is gepasseerd en ook de temperatuur van de lucht aangenaam is, zou dit weekend een mooi moment zijn voor een eerste tochtje. „Maar ik zit ook nog met andere bezigheden, ik doe mee aan schaak- en biljart wedstrijden en in de tussentijd moet ik ook nog een warme maal tijd klaarmaken." Daarbij komt dat niet elk moment van de dag geschikt is voor Tholenaar. „Van wege mijn leeftijd heb ik een dun ne huid. Dan moet je of's och tends of's middags na vijf uur gaan zwemmen. Anders ben je veel te kwetsbaar om huidkanker op te lopen", legt hij uit. Tholenaar heeft twee vaste zwemstekken: het strand bij Oost- kapelle of in de Oosterschelde bij het Goese Sas. „Maar daar moet het wel hoog water zijn, anders is het niks." De 87-jarige zwemt niet prestatiegericht. „Ik tel wel mijn slagen, twintig op je rug, twintig andersom... Zo ben ik een beetje speels bezig." Het zwemmen is vooral een 'aardige bezigheid om fit te blijven'. Een hele dag niks doen is hem een gruwel, ,,'s Ochtends begin ik met Nederland in beweging, 's avonds doe ik altijd wat yoga-oefe- ningen." Tussendoor sport hij ook nog in groepsverband. Zwemmen doet hij echter alleen. „Zolang het kan, probeer ik dat vol te hou den." Als het echtpaar Davidse uit Renesse 's ochtends vroeg het strand op loopt, komen hordes meeuwen hen verwachtingsvol te gemoet. Want vóór opa Lou (85) en oma Jopie (79) een duik in zee nemen, worden de vogels gevoe derd. „Er is er één met één poot, één met anderhalve poot en één met een horlepoot. Die krijgen al tijd wat meer." Gisterochtend dook het tweetal voor het eerst dit jaar de Noordzee in. Vanaf dat de watertemperatuur 15 graden is, doen ze dat dagelijks. Tot aan okto ber aan toe. Het was een beetje smokkelen voor de krant gisteren. Het kwik gaf 14,7 aan. Maar opa Lou en oma Jopie vertrekken geen spier. „Lek ker", genieten ze na - na een flin ke tijd dobberen in zee. „En we douchen daarna nooit, want dan droog je uit", demonstreert oma Jopie haar nagenoeg rimpelloze huid. Koningspoedel Asha houdt trouw de wacht bij het stapeltje kleren op strand. De hond verliest zijn baasjes geen seconde uit het oog. „Maar van water houdt ie niet zo." Vijfentwintig jaar geleden be gonnen opa Lou en oma Jopie met hun ochtendritueel. Lou ging bij de Shell met pensioen en wilde te rug naar zijn Zeeuwse roots. De twee verhuisden naar Renesse, waar het strand hun achtertuin werd. Oma Jopie, geboren in de Amsterdamse Jordaan, is min stens zo gek op water als haar man. „Hij ging al dagelijks zwem men toen hij uit het Jappenkamp kwam. Veertien was hij toen en hij woonde in Den Helder. Zelf was ik zestien, toen ging ik altijd zwemmen in de Waal. Ik trok op de wc bij mijn werk mijn zwem pak aan en dan zocht ik een rustig haventje op". 'Zolang ons lieve Heertj e mij gezond laat zijn' Leo de Koster zwemt ieder dag in zee, weer of geen weer. foto Ronald den Dekker foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13