Natuurlijke dood redt Aziz van executie Blonde, slanke, perfect geklede en schatrijke vrouwen jagen op wife bonus NIEUWS 9 De schatrijke thuisblijfmoeders van de Upper East Side zijn geschokt: hun leven is voer voor antropologe. Peter Langhout Reizen ZATERDAG 6 JUNI 2015 Het werd Wednesday Martin ineens duide lijk toen een dame op een lege stoep in de Upper East Side geen centimer uit week en haar Hermès Birkin bag te gen Martins arm duwde. Dat was geen spontane botsing, concludeerde de schrijfster en antropologe. Het was een machtsspel. Chimpansees la ten hun tanden zien en gooien met dingen om te zeggen: 'Dit is mijn ter ritorium, ik sta boven jou'. De vrou wen in een van de rijkste buurten van Amerika hebben daar hun hand tassen voor. 'Primaten van Park Avenue', noem de ze haar boek daarom. Ze schrijft over het leven van zo'n 150 superrij ke, veelal hoogopgeleide huisvrou wen in New York, die ze ontmoette nadat ze met haar man, professor en investeerder, naar de Upper East Side was verhuisd. De vrouwen zijn vol gens de New York Post pisnijdig, nu details over hun privélevens op straat liggen. Dat ze zoveel drinken bijvoor beeld, of dat ze extreem competitief zijn en allemaal de mooiste, best ge klede en interessantste moeder met het slimste kind proberen te zijn. „Ze zien eruit alsof ze klaar zijn om front row te zitten bij de Fashion Week. Maar ze brengen hun kinderen naar school", schetst Martin. De meeste ophef veroorzaakt de jaarlijkse 'echtgenotebonus' die som mige vrouwen volgens Martin incas seren. Omdat ze niet werken maar het huishouden bestieren, voor de kinderen zorgen en hun man onder steunen, krijgen ze een percentage van de bonus die hij op Wall Street verdient. Zonder dat geld van hun man zijn de dames, die zonder blikken of blo zen 95.000 dollar per jaar uitgeven aan hun uiterlijk, niets. „De vrouwen zijn als minnaressen - afhankelijk en machteloos." In New York is een debat losgebar sten over die wife bonus. Allereerst: be staat die wel echt? De vrouwen uit de Upper East Side die met Vanity Fair spraken, geloven er niets van. „Het klinkt zo nouveau riche", zegt een van hen. „Met wie ging deze vrouw om? De derde echtgenotes van oude vieze mannen? Niemand die ik ken zou zoiets doen." De New York Post gooit olie op het vuur van geschokte feministen en sprak met een vrouw die zo'n wife bonus opstrijkt. Polly Philips (32) krijgt twintig procent van de bonus die haar man in de top van een oliebe- drijf bemachtigt. Dik verdiend, vindt ze, omdat ze haar carrière opgeeft om die van haar man mogelijk te maken. „Er is niets feministischer dan het idee dat thuisblijven met onze doch ter - net als wassen, strijken, koken en schoonmaken - evenveel salaris waard is als een baan buiten de deur." Voor de Nederlands-New Yorkse psychologe en blogger Ingeborg Jan sen zijn veel verhalen uit het boek herkenbaar. Jansen woont met man en drie zoons in een chique voorstad van New York. „Even rijk als de Up per East Side. Hier zie je ook sport scholen vol superstrakke vrouwen." Maar die bonus, daar heeft ze nooit van gehoord. „Misschien komt het voor, maar het is niet gewoon." Ze wil aantekenen dat de vrou wen vaak wel veel aan liefdadig heidswerk en hulp op school doen. „Maar ze zijn superafhan- kelijk van hun man. Eng vind ik dat. Die Birkin bag is ook een appeltje voor de dorst. Je kunt hem altijd nog verkopen." Jansen wijst erop dat in de we reld die Martin beschrijft veel drank en anti-depressiva doodnormaal zijn. „Je moet er steeds perfect uit zien en kunt altijd aan de kant geschoven worden door je man. Dus je loopt continu op je tenen. Er is natuurlijk altijd iemand mooier of rijker. Ik denk dat het heel eenzaam is." Wednesday Martin 'Ze gaan naar schoolplein alsof het een modeshow is' zelf probeerde ook uit alle macht bij de groep te horen, in de hoop vrienden te maken. Nu ze verhuisd is, mist ze aspecten van de Upper East Side. „Ik mis de zelfbewuste elegantie. Ik mis het onbeschaam de optutten, het hyper- vrouwelijke. Ik vond dat leuk, en ik vind het nog steeds leuk", zei ze in een interview met het feministi sche blog Jezebel. Hysterisch Ook Ingeborg Jansen wordt meege zogen in de glamour om haar heen, erkent ze. „Je gaat dingen normaler vinden. Een tuinman zou ik in Ne derland nooit hebben. Mijn nagels, mijn haar, dat laat ik hier veel va ker doen." Maar als het om de opvoeding van de kinderen gaat, houdt ze naar eigen zeggen stevig vast aan Hollandse nuchterheid. „Vorige week stond ik bij een lacrossewed- strijd van mijn zoon en viel het op dat er zo'n groot verschil in lengte was tussen de spelers. Een moeder vertelde me dat ouders het liefst hebben dat hun kind in oktober ge boren wordt, omdat ze dan op school altijd de oudste zijn, en dus de slimste en de sterkste. Je ziet dus in een bepaalde periode veel zwangerschappen. Dat is toch hys terisch?" BAGDAD De Iraakse oud-minis ter van Buitenlandse Zaken en oud-vicepremier Tareq Aziz is in een Iraakse gevangenis overle den. Aziz (79) was een trouwe va zal van de Iraakse dictator Sad dam Hussein. Hij werd in 2010 ter dood veroordeeld, maar het vonnis is nooit voltrokken. Zijn advocaat zei twee jaar geleden dat hij aan depressies leed en graag zou zien dat de executie snel zou plaatsvinden. Aziz was jarenlang het ge zicht van het regime van de Iraakse dictator Saddam Hus sein. Hij sprak vloeiend Engels, droeg altijd een bril met grote donkere glazen en rookte Cu baanse sigaren. Aziz was chris ten en heette eigenlijk Michail Yuhanna, maar veranderde die naam om vijandige gevoelens van moslims zo veel mogelijk te beperken. Hij wist alle politieke zuiveringen onder de dictator te overleven. Na een studie Engels werkte Aziz als leraar, journalist en hoofdredacteur van het partij or gaan van de Ba'athpartij. Eind ja ren '70 trad hij toe tot de Revolu tionaire Commando Raad. Hij was van 1983 tot 1991 minister van Buitenlandse Zaken. Aziz gaf zich in april 2003 vrijwillig over aan de Amerikaanse strijd krachten in Irak. 5-daagse busreis All inclusive Limburg-Valkenburg 10-daagse busreis Pyreneeën en Lourdes Betaalbaar genieten! Boek nu voordelig de mooiste excursiereizen incl. vele extra's 10-daagse Operareis Verona en Gardameer Inclusief t De wereld die Wednesday Martin beschrijft is een soort apenrots. Territoriumconflicten worden uitgevochten met de handtas, foto A.J.Wilhelm Getty Images/National Geographic De aapjes van New York Wednesday Martin antropologe iKKvsv compleet v.a. compleet v Inclusief Inclusief Verblijf in Eurotel Atlas op basis van all inclusive 4x ontbijt, lunch, diner, gratis drankjes in hotel (tussen 18.00 en 22.00 uur), Excursiepakket t.w.v. 40,- o.a. naar Maastricht o.l.v. een gids, Roermond, Thorn, de steenkolenmijn in Valkenburg, het drielandenpunt, een glasblazerij Reiscode: Vertrek van juli t/m okt. BE41735 Verblijf in Hotel de Nevers op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Excursiepakket t.w.v. 45,- o.a. naar Biarritz, St. Jean de Luz, Pau, Lourdes o.l.v. een gids, het klooster van Nevers, de waterval Pont d' Espagne Reiscode: Vertrek van juli t/m okt. BE39273 mpleet Verblijf in Mod05 Living Hotel op basis van halfpension Welkomstdrankje 1 Bezoek aan2 operavoorstellingen Excursiepakket t.w.v. 110,- o.a. naar Sirmione, Verona o.l.v. een gids, Venetië incl. boottochtje, Riva en Malcesine Reiscode: BE40830 Vertrek 3 juli, 28 aug. Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 advertentiecode: WEGENER23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10