F Wim van Sparrentak verteert nieuwe Lepraloop als snelste De Pélissiers zorgden altijd voor deining r<HHHHH>j leTd^ W*ct 30dage Jiujitsuka Verberkmoes heeft op het vorige WK geleerd van haar fouten SPORT 15 Bondscoach Giovanni Franken stelt reis naar Aruba uit vo hè. Dat we nu in de finale staan komt door een sterk samen spel tussen de technische commis sie, de staf en de spelers. Er is nie mand die naar links of naar rechts kijkt. Wij kijken allemaal voor uit." Opvallend is wel dat Benjamin Martha in beide duels met ACV een klein kwartier voor het einde werd gewisseld. „Dat deden we uit voorzorg. Zaterdag gaf ik zelf aan dat ik er wel uit wilde. De buit was binnen, het voelde goed. Ik wilde mijn krachten sparen voor de finale. Voor RWH is dit de belangrijkste wedstrijd van het jaar. En daarin wil ik nog één keer vlammen." RIDDERKERK. Naast trainer van RWH, waar hij een trio vormt met Cor Lems en Yurtcan Kayis, is Giovanni Franken ook bondscoach van Aruba. Het land speelt aanstaande woensdag in het ka der van de WK-kwali- ficatie de heenwed strijd tegen Barbados en dus had Franken al op het eiland moe ten zijn. Vanwege de goede prestatie van RWH heeft hij zijn reis ech ter uitgesteld. „Gio vanni zou eigenlijk woensdag naar Aruba vliegen", vertelt Ben jamin Martha, die zeifin het verleden international was voor de Nederlandse Antillen. „Hij heeft zijn reis uitgesteld omdat hij natuurlijk bij de finale tegen Hoek wilde zijn. Nu vliegt Giovanni zon dag naar Aruba." Matthew Lentink, doelman van Kloetin- ge en het Arubaans elftal, is al wel op het eiland om zich voor te bereiden op de dubbele ontmoeting met Barbados. Na de start van organisator Hans Corbijn gingen de lopers na vijftig meter de helling van de Lage Duintjes op om vervolgens een gevarieerd en zwaar parkoers door bos, duinen en strand voor de kiezen te krijgen. Wim van Sparrentak en Arjo Verhage (Aagtekerke) kwamen na de eerste ronde van vijf kilo meter al door met een flinke voor sprong op Kees Louws (Middel burg) en Jeroen de Nood (Middel burg). Marius Besuijen (Sint Lau rens) was al kansloos voor een ereplaats en nam Carolien van de Kreeke op sleeptouw. In de laatste vijf kilometer nam Van Sparrentak een beslis sende voorspong om na 36 minu ten en 28 seconden te finishen naast strandpaviljoen De Lage Duintjes. Arjo Verhage kreeg een minuut aan de broek op de twee de stek, maar bleef Kees Louws ruimschoots voor. Carolien van de Kreeke won vrijdag de Schel- lachloop al en boekte nu in de Le praloop een overwinning in 41 minuten en 51 seconden, op de zesde plaats overall. Ada Geuze (Middelburg) leverde vijf minu ten in op de winnende tijd van Van de Kreeke. Pieter Wisse (Big- gekerke) en Ella Neufeglise (Grijpskerke) waren de snelste op de vijf kilometer. Het idee van de Lepraloop ont stond op de veertigste verjaardag van Hans Corbijn, de dag waarop het Wereld Lepradag was. „Toen dacht ik: daar moet ik iets aan doen met een sponsoractie." Na tegenvallende aantallen deelne mers is het roer omgegooid met een aantrekkelijk parcours, waar door Corbijn nu 550 euro aan de Leprastichting kon overmaken. ielrennen lijkt een genetische compo nent te bevatten. Tegenwoordig heb je de broers Schlecks, de Vanend- erts en de Vanmarckes. Vroeger was het nog gekker met bijvoor beeld de vier Belgische broers Planckaert en de vier Spaanse broers Rodriquez. En behalve de familie Simon, eveneens met vier broers, had Frankrijk ook het be ruchte geslacht Pélissier. In de Tour van 1930 zorgde de jongste van het stel, Charles, voor een ongekende prestatie. Hij won maar liefst acht etappes in de ron de; de negende werd hem afge pakt omdat hij in de eindsprint aan het shirt van de Italiaan Alfre do Binda sjorde. Zijn veelvraterij werd later alleen geëvenaard door Eddy Merckx (1970 en 1974) en Freddy Maertens (1976). Wat deze Belgen niet flikten en Pélissier wel: hij finishte in die Tour van 1930 ook nog zeven keer als tweede.Met zo'n scorings drift zou je zeggen dat hij de Tour-winst voor het oprapen had, maar in drie etappes verloor hij kostbare tijd op de uiteindelijke winnaar Andre Leducq. Dat wa ren uiteindelijk de enige drie etap pes waarin hij niet in de top tien eindigde... In het eindklassement werd hij negende. Vóór Charles hadden zijn broers Henri en Francis het ge slacht al op de kaart gezet. En vooral Henri deed dat niet stille tjes. Hij had de controverse aan zijn kont hangen. Tour-organisa tor Henri Desgrange was zijn aartsvijand. Henri klaagde bijvoor beeld steen en been over de om standigheden in de Tour. Desgran ge was het zo beu, dat hij in een opiniestuk beloofde Henri nooit meer op de voorpagina van zijn nog n TOURHISTORIE krant L'Auto te noemen. Maar ja, wat doe je als de broers Henri en Francis een paar dagen later in een perfecte combine één en twee worden in Parijs-Rou- baix? Inderdaad, groot uitpakken op de voorpagina. Henri was de Pélissier met het meeste talent. Hij won klassiekers bij de vleet en in 1923 was hij de beste in de Tour de France. In een geruchtmakend interview vertel den hij en broer Francis een jaar la ter dat hij de ronde in de apotheek had gewonnen. Strychnine, cocaï ne, chloroform, allerlei pillen en zalfjes waren zijn benzine. „Kort gezegd, we reden op dynamiet." Later vertelden ze dat ze hier mee een grap met de journalist hadden uitgehaald. Hoe het ook zij: als de broers Pélissier in de buurt waren, gebeurde er altijd wat. Zowel in de koers als erbui ten. Charles Pélissier won acht etappes in de Tour van 1930 en eindigde in zeven etappes op de tweede plaats „Ik heb aan mijn zwak ke punten gewerkt", ver telt Verberkmoes, die uitkomt in de klasse -62 kilo van de discipli ne newaza (grondge- vecht). „Ik kan nu sneller scha kelen dan tijdens het WK. Toen was ik te veel gefocust op één techniek. Hoewel ik daar mee geen succes had, bleef ik 'm proberen. Dat kostte veel kracht en het leverde me niks op. In de af gelopen maanden heb ik gezorgd voor alternatieven. Ik kan nu met andere oplossingen komen in een partij." „Ik ben nu ook wat sneller dan in Parijs, merk ik", vervolgt de Walcherse, die samen met haar coach Peter Smid eigenaar is van sportschool Happyfitness. „Ik vond dat ik tijdens het wereldkam pioenschap soms wat te traag was. Vooral de laatste weken ben ik be zig geweest om vlugger te kunnen handelen." In de klasse van Verberkmoes doen er zondag twaalf jiujitsuka's mee. Ze rekent op een podium plaats. „Misschien zit er ook wel goud in", zegt ze optimistisch. „Dan zal ik drie of vier keer op rij - dat is afhankelijk van mijn loting - moeten winnen." Dat het toernooi in Almere is, vindt de Zeeuwse wel zo prettig. „Dan ben je tenminste niet zo ver moeid van het reizen", zegt ze. Bo vendien vermoedt ze dat de tribu nes vol zitten. „Mijn vriendin kan nu een keer komen kijken en nog meer fami lieleden. En ik mag toch hopen dat er heel veel jiujitsuka's uit ei gen land komen, nu er een keer een EK hier is. Zo vaak gebeurt dat niet." VRIJDAG 5 JUNI 2015 Hoek pijn doen door Sjaak Sinke OOSTKAPELLE. Wim van Sparren- tak uit Sint Laurens en Carolien van de Kreeke uit Serooskerke hebben in Oostkapelle de ver nieuwde Lepraloop over tien kilo meter op hun naam geschreven. door Rudy Boogert w door Roeland van Vliet VLISSINGEN. Andrea Verberkmoes heeft geleerd van het wereldkampi oenschap jiujitsu in Parijs, waarop de Vlissingse eind 2014 al in de tweede ronde werd uitgeschakeld. Ze is er daarom van overtuigd dat ze zondag, tijdens het Europees kampioenschap in Almere, beter voor de dag zal komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 97