Werkstuk Gijs en Emiel is zelfs voor leraren zware kost 'Nieuwe vakantieparken zorgen voor leegstand' ZEELAND 11 De twee vwo'ers krijgen komende dinsdag in Amsterdam de onder wijsprijs van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Weten schappen (KNAW). Gijs en Emiel verdiepten zich maandenlang in het zogeheten Black-Scholes model, dat gebruikt wordt om optieprijzen te bereke nen. „We hebben dit onderwerp gekozen, omdat het maatschappe lijk relevant is. Het model heeft een hele grote invloed gehad op de wereld en de mensen, omdat het een indirecte rol speelde in het ontstaan van de financiële cri sis", legt Gijs uit. Emiel: „En één van de zaken waar je heel rijk mee kan worden, is handel. Het is na tuurlijk leuk als je daar voor school onderzoek naar kan doen." Angst Hoewel de theorieën van Black en Scholes heel belangrijk zijn ge weest, is een tekortkoming van het model dat het niet onderkent dat economie over mensen gaat. Dat proberen ze aan te tonen in hun onderzoek. Gijs: „Beleggers handelen soms ook uit angst, ter wijl de wiskunde uitgaat van abso lute waarheden. Als je die toepast op de economie en erin blijft gelo ven, dan worden risico's verkeerd ingeschat. Je kunt namelijk niet voorspellen hoe mensen zich gaan gedragen." Volgens de docenten van Emiel en Gijs is het werkstuk van een zeer hoog niveau. „Zelfs voor een leraar is het moeilijk bij te be nen", laten ze weten. De leerlin gen hebben hun onderzoek boven dien bijna helemaal zelfstandig uitgevoerd. Ze moesten daarvoor ingewikkelde Engelstalige litera tuur bestuderen. De KNAW reikt elk jaar een on derwijsprijs uit aan de twaalf bes te profielwerkstukken van het land. Ruim vierhonderd scholie ren hadden hun werkstuk inge stuurd. Gijs en Emiel, die allebei aan de TU Delft gaan studeren, winnen een jaar collegegeld. 'We kozen dit onder werp, omdat het maat schappelijk relevant is' 'Het is leuk om voor school onderzoek te doen naar handel' Tempelman wees op de con structie die recreatiebedrijven als Roompot gebruiken bij de aanleg van parken. „Ze verkopen de huis jes aan particulieren. Die willen daar geen vakantie in vieren, maar zien het als vastgoedinvestering. Dat werkt leegstand in de hand." Sterker nog: het remt de vooruit gang aan de kust, vindt Tempel man. „Ondernemers die wél inno vatief denken, worden door die nieuwe parken beconcurreerd, en daarmee geremd in hun ideeën. Want het aantal toeristen in Zee land neemt niet toe." Problemen Bovendien levert de constructie op langere termijn problemen op, meent Tempelman. „Als die huis jes over tien, vijftien jaar aan ver nieuwing toe zijn, hoe ga je dat dan regelen als ze allemaal in han den zijn van particulieren?" Wat dat betreft werd Tempel man door Molecaten-directeur Cees Slager op haar wenken be diend. Hij vertelde nog eens dat Molecaten de huisjes op het toe komstig vakantiepark Waterdu- nen bij Groede in eigen beheer houdt. „Na tien jaar breken we ze af en zetten iets nieuws neer." VRIJDAG 5 JUNI 2015 Gorinchem Bob Pingen Delia Pittura On Painting Über die Malerei 5-delig, hout/linnen/acryl, 50 bij 40 tot 50 bij 50 cm. Kunstrecensent Nico Out schreef over het werk van Pingen: „Schilder in hart en nieren zoekt hij het in het dromen van een wereld waarin vorm en kleur zich steeds opnieuw tot elkaar verhouden en voegt daar een snufje illusionisme aan toe. Puur abstract, ritmisch, soms ingetogen, soms bewegelijk, soms teder van tint, soms diep duister." Marinus van Dijke Vegetatiekaarten van de Theunishil en omgeving, foto's van de zes geobserveerde planten en daar overheen geborduurd hun ligging in het gebied, 6 maal 76 bij 56 cm. Met films over de in de vegetatiekaarten genoemde planten. Marinus van Dijke zegt: „Als kind speelde ik al in de natuur van Schouwen. Als kunstenaar zet ik dat spel voort om een beeld te geven van die natuur en mijn relatie met dat landschap." door Cornelleke Blok MIDDELBURG Fischer Black en My ron Scholes zijn gerenommeerde wetenschappers. Ze wonnen de No belprijs voor de Economie met hun wiskundige formule om optieprij- zen te berekenen. Maar scholieren Gijs de Bruin uit Middelburg en Emiel Hoefkens uit Grijpskerke (beiden 18) stelden de theorieën van de economen aan de kaak in hun profielwerkstuk. Gijs de Bruin, scholier Emiel Hoefkens, scholier door Martijn de Koning GROEDE. De komst van nieuwe va kantieparken aan de kust werkt leegstand en verrommeling in de hand. Eigenaren van de huisjes ko pen die immers als vastgoedbeleg ging, en niet voor de verhuur. Dat zei Margot Tempelman van het Kenniscentrum Kusttoerisme woensdag in Groede tijdens een symposium over duurzame kust- ontwikkeling. verborgen wetmatigheden. Hij zoekt het licht, dat de essentie van de dingen representeert. Giel Louws Object, geen titel, 2014, gemengde techniek op kunststof, papier en hout. Louws zegt over zijn werk: „De combinatie van het ongenadige licht van Vlissingen, de rust van Zeeland en de muziek die ik luister is de basis van mijn werk. Een zoektocht die startte in de figuratie en nu is beland op het punt dat ik het schilderij als gelaagd object onderzoek." Hans Overvliet Papiercollage, zonder titel, 2004, 40 bij 78 cm. Hans Overvliet maakt collages uit bestaand beeldmateriaal uit de massamedia. Hij versnijdt deze beelden en maakt daarmee nieuwe combinaties. Tjeerd Vrielink Trinity, 2015, tl-buizen en plexiglas, 240 bij 240 bij 60 cm. Tjeerd Vrielink zoekt in zijn werk naar hogere waarheden en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 83