4.000 Jeb Bush gaat voor Zelfs de presidentschap enquête is te laat De Slegte keert terug, eerst in Leiden NIEUWS 7 'Screening halveert de sterftekans bij borstkanker' 7,95 Vrouwen tussen de 50 en 74 jaar die geregeld worden gescreend op borstkanker, hebben een veel kleinere kans om aan de ziekte te overlijden wanneer ze die blij ken te hebben. Het gaat interna tionaal om een 40 procent lagere kans, in Nederland zou het zelfs om 50 procent gaan. Dat blijkt uit een groot onderzoek van 29 experts uit 16 landen. Zij hebben meerdere studies naast elkaar ge legd. Vanuit Nederland deed Harry de Koning, arts-epidemioloog en hoogleraar Maatschappelijke Ge zondheidszorg en Screening Eva luatie aan het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam mee aan het onderzoek. In Nederland worden vrouwen tussen de 50 en 74 jaar om de twee jaar opgeroepen voor het bevolkingsonderzoek naar borst- Kinderen vinden botten in zandbak Leerlingen van een school in Amersfoort hebben gisteren menselijke botten gevonden in een zandbak. Dat meldde RTV Utrecht. De politie heeft vastge steld dat het gaat om heel oude menselijke botten. De botten la gen diep, dus de kinderen uit groep zes van de Sint Joris- school moeten flink hebben ge graven. De zandbak was even afgezet, maar er mag weer in worden gespeeld. kanker. Ongeveer 80 procent van hen doet mee. „De onderzoeken hebben een overduidelijk posi tief effect", aldus De Koning. „Borstkanker wordt eerder ont dekt en is dus beter te behande len." Of screening van vrouwen tussen de 45 en 49 jaar zin heeft, is onduidelijk. De meningen van experts zijn daar verdeeld over. De borstkankerscreening is niet onomstreden. Vorig jaar stelden onderzoekers van het Leids Uni versitair Medisch Centrum dat het onderzoek bij vrouwen bo ven de 70 meer kwaad dan goed doet. Bij deze onderzoeken wor den vooral kleine, niet-kwaadaar- dige tumoren ontdekt. Maar om dat pas achteraf duidelijk is dat het om onschadelijke tumoren gaat, ondergaan patiëntes ingrij pende behandelingen als opera ties, bestraling en chemo. Rampschip was gewaarschuwd De kapitein van het Chinese rampschip Eastern Star voer door op de Yangtse, hoewel een lokaal maritiem kantoor had ge waarschuwd voor harde wind en onweer. Dat meldt de New York Times. Die beslissing is nu een belangrijk deel van het onder zoek naar de ramp, waarbij ver moedelijk meer dan vierhonderd mensen verdronken. Andere schepen gooiden wel ankers uit om het noodweer af te wachten. Familiedrama in Vlaams dorp In het Vlaamse dorp Ertvelde, net ten zuiden van Sas van Gent, zijn donderdag de lichamen ge vonden van een 77-jarige man en zijn kleinzoon van 28. Ze zijn beiden door messteken om het leven gekomen. De 79-jarige grootmoeder is zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht en verkeert in levensgevaar. De poli tie houdt rekening met een ge- zinsmoord. Wie heeft gestoken, is nog niet duidelijk. POLITIEK Zijn woordvoerster heeft dat ge zegd, melden twee grote kranten in Florida. Binnen de Republikeinse Partij hebben zich al veel kandidaten aangemeld. De voormalige gouver neur van Texas, Rick Perry, presen teerde zich gisteren. Daarmee zijn al negen mannen en een vrouw in de race bij de Republikeinen. In juni volgen er naar verwachting nog zeker drie: naast Bush ook za- kenmagnaat Donald Trump en ex-gouverneur van Louisiana Bob by Jindal. De partij kiest op een congres van 18 tot 21 juli 2016 in Cleveland wie van hen uiteindelijk een gooi kan doen naar het Witte Huis. De 62-jarige Bush is een zoon van de 41e president van de Vere nigde Staten, George Herbert Wal ker Bush (90), en een broer van de 43e president van het land, Ge orge Walker Bush (68). Zijn kandi datuur wordt al lange tijd ver wacht. Hij is sinds begin dit jaar bezig met het inzamelen van geld voor zijn campagne. Bush wordt gezien als een van de grotere kans hebbers. De politicus maakt vanaf maandag eerst nog een reis van een week naar Europa. Bij de democraten maakte de voormalige gouveneur van de staat Rhode Island, Lincoln Cha- fee bekend mee te willen dingen naar de nominatie. Hij is de vierde kandidaat aan Democratische zij de. Eerder was hij, tussen 1999 en 2007, senator voor de Republikei nen. DEN HAAG Geheel in stijl met het onderwerp liepen de verhoren van de Fyra-enquête gisteren flin ke vertraging op. Door technische problemen begonnen de verhoren liefst een uur later dan gepland. ProRail-manager Bas Oosthoek, een van de getuigen die aan het woord kwamen, zag er de humor wel van in. „Dit gebeurt wel vaker bij het spoor." Toen de verhoren eenmaal be gonnen, bleek eens te meer dat al le betrokkenen al lang voor de start wisten dat de Fyra grote pro blemen had. Maar er was simpel weg te veel tijdsdruk, en geen plan B. „Ik had meerdere keren willen adviseren om niet te gaan rijden", zei Oosthoek. „Er waren zoveel bezwaren en er was veel te weinig getest. Maar ik had geen keus. Er was geen alternatief." Oosthoek zei nog precies te we ten hoe hij zich voelde op de dag waarop de snelle trein van start ging. „Ik was heel vroeg wakker. Ik belde mijn collega's om te vra gen of-ie wel reed. Want daar twij felde ik aan. Het voelde absoluut niet als een feestdag." Voor Oosthoek is het de belang rijkste les uit het debacle: zorg dat je altijd een plan B hebt. „En be gin zoiets de volgende keer niet in december", voegde hij er aan toe. „Dan stel je de winter nog een poosje uit." LEIDEN. Tweedehands boeken zijn weer online verkrijgbaar bij www.deslegte.nl en in Leiden lig gen ze binnenkort ook weer in een winkel. Ramsj-boekhandel De Slegte hoopt spoedig te hero penen in een deel van het pand waar de zaak vroeger ook al zat. De keten, bekend om zijn assorti ment zeer diverse restanten en een uitgebreide collectie tweede hands boeken, verdween in 2013 uit het straatbeeld. De Slegte ging toen op in boeken- concern Polare. Na het faillisse ment van Polare nam oud-eige naar Jan Bernard de Slegte de han delsnaam over om door te gaan in België. Van daaruit keert hij nu weer terug naar het noorden. Het personeel in de Leidse boek handel heeft De Slegte-ervaring. Net als voorheen kunnen klanten er ook boeken aanbieden ter ver koop. De Slegte heeft momenteel zes vestigingen in België. Mogelijk keert de keten in Nederland op termijn in meerdere steden terug. Op de wensenlijst van Jan Ber nard de Slegte staat in elk geval Amsterdam, waar het kroonju weel van de keten jaren in de Kal- verstraat was gevestigd. Oprichter Jan de Slegte begon in Rotterdam rond 1908. Hij deed dat naast zijn baan als lantaarnop steker. Overdag handelde hij in tweedehands boeken en dreef daarbij een uitleenbibliotheek. De eerste vestiging in België dateert van eind jaren vijftig. AANBIEDING ALLEEN VANDAAG GELDIG 16-pack Opzetborstels voor Oral-B/Braun en Philips Vanaf slechts VRIJDAG 5 JUNI 2015 ROTTERDAM Meer dan 4.000 kinderen in Praag (Tsjechië) moeten uit voorzorg worden ingeënt tegen hepatitis A. Ze hebben vervuild water gedronken dat in de waterleiding was terechtgekomen. Meer dan 2.600 mensen meldden zich bij een arts met klachten. AMERSFOORT PEKING ERTVELDE ARNHEM VVD heeft spijt De VVD in Gelder land betreurt de uit spraak dat Statenle den van die partij al leen eerste klas wil len reizen. „Ik ben enorm geschrokken van de reacties", al dus fractievoorzitter Hans de Haan tegen Omroep Gelderland. „Als ik me had gerea liseerd dat het zo'n ophef zou veroorza ken, had ik de opmer king niet gemaakt." Hij zegt 'als het no dig is' tweede klas te zullen reizen, maar De Haan onthult ook 'eigenlijk nooit met de trein te reizen'. Landelijk VVD-partij- voorzitter Henry Kei zer noemt de uit spraak over de eer ste klas 'een VVD'er onwaardig'. „Provinciale Staten fractie gaat over het eigen beleid, maar niet in de tweede klasse willen reizen is absoluut niet waar de WD voor staat", laat de partijvoorzit ter weten. Andere liberalen we zen hun Gelderse col lega's op de recente speech van partijlei der Mark Rutte. Daar in zei hij dat 'mensen die met belasting geld betaald worden, goed moeten besef fen dat we dat met z'n allen moeten op brengen'. Statenleden, gedepu teerden en provincie ambtenaren in Gel derland hadden een ov-jaarkaart voor de eerste klas. Die is on langs omgezet in een reispas eerste klas waarmee alleen ritjes voor het Statenwerk gemaakt kunnen wor den. SP, GroenLinks en de PvdD vonden dat het nog wel een stukje goedkoper kon en pleitten suc cesvol voor een twee- deklaskaart. Dit was aanleiding voor De Haan om zijn ge wraakte uispraak ('onze mensen willen niet tweede klas rei zen') te doen. MIAMI. Jeb Bush gaat meedoen aan de race om het Amerikaanse presi dentschap. De oud-gouverneur van de staat Florida kondigt op 15 juni aan dat hij namens de Republikein se Partij wil meedoen aan de ver kiezingen op 8 november 2016. door Peter Groenendijk Jeb Bush: een van de nu tien Republikeinse kandidaten foto Joe Readle/AFP •y Geschikt voor Oral-B en Philips elektrische tanden borstels •y Slechts €0,50 per stuk - poetsen wordt weer leuk! ■y Tip: altijd handig om extra borstels in huis te hebben •y Groot ingekocht dus FLINKE korting Adviesprijs 59,95 Korting 87% U bespaart 52,- f N BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen IlSSD ^15) NIET TEVREDEN? GELD TERUGl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7