Drinkwater na verblijf op zee Schimmel sloopt planten in hoog tempo 6 NIEUWS De banaan wordt bedreigd door een hardnekkige schimmel. Expert Gert Kema zoekt naarstig naar een resistente variant. Het is alarmfase één voor de ba naan: een nauwelijks uit te roeien schimmel raast de wereld over en sloopt bananenplanten in hoog tempo. De ziekmaker werd on langs ontdekt in Australië, na Azië en Afrika al te hebben be smet. Het is een kwestie van tijd voordat de schimmel ook in Equa- dor, 's werelds belangrijkste bana- nenproducent, toeslaat. Bananen- expert Kema van de Universiteit Wageningen zoekt alternatieven. „Ik zou niet kunnen zeggen dat de wereldwijde bananenteelt op omvallen staat, maar de Panama ziekte die de schimmel veroor zaakt, vormt absoluut een groot probleem. Er zijn gebieden waar geen redden meer aan is, zoals de len van de Filippijnen en China. Maar er zijn ook landen waar de ziekte nog in een beginstadium zit. Ik denk dat we dicht tegen het omslagpunt aan zitten: als we niks doen, valt deze bananensoort niet meer te redden." „Lang niet alle bananen zijn ge schikt voor de export. In de vorige eeuw was Gros Michel het meeste geteelde ras, maar de bodem schimmel zorgde voor een epide mie die de hele soort om zeep heeft geholpen. Per toeval is de Ca vendish ontdekt, die resistent was tegen de Panamaziekte. Totdat in de jaren negentig een andere stam van de schimmel opdook waar ook deze bananensoort niet tegen bestand was." „Hij komt via de wortel binnen en knijpt zo het hele vaatsysteem van de plant af. Die verwelkt en gaat dood. De schimmel leeft in de bodem waar zijn sporen tiental len jaren kunnen overleven. Als je over een plantage loopt, krijg je heel makkelijk verontreinigde grond aan je schoenen. Stap je daarmee het vliegtuig, dan kun je De sporen van de schimmel kunnen in de bodem tientallen jaren overleven en dan weer opflakkeren de bananenziekte al verspreiden." „Ten eerste moet je proberen de schimmel buiten te sluiten met preventieve maatregelen. Je kunt bijvoorbeeld regelen dat nie mand zomaar een plantage op en afkan lopen. Ook bewustwording is belangrijk. Als boeren geen weet hebben van de omvang van het probleem, blijft de ziekte tel kens opduiken. Maar het beste is een resistente banaan. Die hoefje ook niet of nauwelijks te spuiten." „We zijn goed bezig, ook met genetische modificatie - wat wel op enig verzet stuit. Er bestaan al wilde bananen die heel resistent zijn, maar die komen dan weer niet in aanmerking voor wereld consumptie. Hét alternatief voor de Cavendish hebben we nog niet. Het is heel lastig om een nieuwe banaan te kweken en het duurt ja ren, maar het is niet onmogelijk." Bootvluchtelingen vangen regenwater op nadat zij gered zijn uit de Andaman Zee. Zij zijn onderge bracht in een vluchtelingenkamp in het noorden van Myanmar. Myanmar haalde de boot met 727 migranten binnen nadat deze dagenlang op zee had rondgedobberd. De boot maakte inmiddels water. Myanmar beloofde onlangs zijn buurlanden tijdens een conferentie over de bootvluchtelingen om meer te doen aan dit probleem in de regio. Le den van de zogeheten Rohingya-minderheid pro beren het land massaal te ontvluchten in gamme le boten. Myanmar zal de mensenrechten beter na komen en investeren in economische ontwikke ling van de Rohingya-gebieden. foto Soe Zeya Tun/Reuters De bananen dreigen de pisang te worden door Heieen Boex Moeten we nu bananen gaan hamste ren? Waarom wordt vrijwel overal ter we reld maar één soort banaan geteeld? Hoe verspreidt de schimmel zich? Wat valt er tegen die ziekte te doen? Wanneer ligt die resistente variant in de supermarkt? -v W"- iw. Professor Kema toont een zieke ba- nanenplant foto Koen Verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6