Social sofa: bank om elkaar te ontmoeten Interior Geschenk Jachtheren van Haamstede aan toenmalig gemeentebestuur ZEELAND 9 Bewoonster oude raadhuis Haamstede verrast door ontdekking glas-in-loodraam uit 1923. mÊ f |U 20 JAAR WOONINSPIRATIE Best wel bijzonder", vindt Willie Kort uit Burgh-Haamstede wat zij vorige week meemaak te. Zij kreeg bericht van een echt paar uit Koudekerke. „Ze wilden weten of ik interesse had in een glas-in-loodraam dat ooit in de voorgevel van het voormalig raad huis van Haamstede heeft ge staan. Ze vertelden dat het raam was voorzien van de spreuk: 'Het genot van Haamstede jacht, heeft deze ruit gebracht'." In het mid den staat het wapen van Haamste de. Het raam blijkt te zijn geschon ken door de 'Jachtheren van Haamstede' tijdens de bouw van het raadhuis in 1923. Kort: „Ik was stomverbaasd, want sinds 1998 woon ik in dat voormalige raad huis aan de Ring. Samen met mijn partner Joop van Nugteren heb ik er een winkel en eerder een galerie. Al sinds die tijd was ik op zoek naar dat raam, dat ik op oude foto's had gezien." Kort heeft aan verschillende dorpsgenoten gevraagd of zij wis ten waar het geschenk van de jachtheren was gebleven. „Maar niemand wist er het fijne van. Ik had wel eens gehoord dat het in 1963 na de gemeentelijke herinde ling meeverhuisd was naar het nieuwe gemeentehuis aan de Kloosterweg in Haamstede." In 1997 vond echter opnieuw een gemeentelijke herindeling plaats. De gemeente Westerschou- wen ging toen op in de nieuwe ge meente Schouwen-Duiveland. Het gemeentehuis werd gesloten en later gesloopt om plaats te ma ken voor de uitbreiding van zorg centrum Duinoord. Kort: „Tijdens die sloop is het raam verdwenen, heb ik begrepen. En dus had ik mijn zoekpogingen al gestaakt. Tot mijn verbazing is het nu ineens boven water geko men. Ik heb meteen contact opge nomen met het echtpaar uit Kou dekerke en ze laten weten dat is zeer geïnteresseerd was. Want het raam hoort natuurlijk in het oude raadhuis." Het stel antwoordde dat ze het via Marktplaats op de kop hadden getikt. „Ze hebben niets met Haamstede, maar wel met oude bouwmaterialen. Via een ambte naar in Zierikzee kwamen ze er achter dat het hier vandaan kwam. Gelukkig vonden zij ook dat het raam in het oude raadhuis thuis hoort. Ze zijn het meteen ko men brengen. Ik kon het voor een paar honderd euro kopen." Het raam is redelijk ongeschonden. Er zijn alleen twee ruitjes vervangen. Kort gaat het niet terughangen op de oorspronkelijke plek bovenin het huis. „Nee, nog maar vier jaar geleden heb ik daar drie grote ra men met dubbel glas laten plaat sen. Dat heeft 15.000 euro gekost, dus dat is een beetje jammer. Mis schien kan ik het beneden nog er gens kwijt." Voorzitter Willy Wiskerke en de Terneuzense burgemeester Jan Lonink hadden de sofa net daarvoor 'onthuld' door een Ne derlandse vlag met oranje strik er van af te halen. De bank is be kleed met 22.000 mozaïeksteen tjes. Die steentjes zijn één voor één gelegd door tientallen leden, afgevaardigden van alle 28 Zeeuwse afdelingen, van de jari ge vrouwenclub. Bij het leggen, zijn honderden liters koffie gedronken en tiental len liters soep verorberd. „Met wodka, vandaar dat sommige steentjes scheef liggen", wist Lo nink. De burgemeester beloofde zijn best te doen voor aanleg van een speelgelegenheid bij de bank om ontmoetingen te stimuleren. Woontrend Zeeland WOONTR END^LAND 20% KORTING OP EETKAMERFAUTEUILS VAN DE TOEKOMST VRIJDAG 5 JUNI 2015 Raam raadhuis is terecht Willie Kort is blij dat het raam weer in Haamstede is. foto Dirk-jan Gjeltema door Ton van den Nouweland Het raadhuis van Haamstede met op de etage het glas-in-loodraam. Janna Blok neemt de social sofa in gebruik, terwijl zingende Vrouwen van Nu haar omringen, foto Peter Nicolai SAS VAN GENT. Janna Blok uit Krabbendijke (91) mocht officeel als eerste op de 'social sofa' op het Kanaaleiland in Sas van Gent plaatsnemen. Blok is het oudste lid in Zeeland en kwam graag naar haar geboortegrond, ze komt van Zaamslag, om de 85-ja- rige verjaardag van Vrouwen van Nu te vieren. Woontrend Zeeland bestaat 20 jaar. Een jubileum om trots op te zijn! AL 20 jaar vindt u bij ons wooninspiratie op het gebied van meubelen, slapen, verlichting, textiel en accessoires. Om ons jubileum te vieren, doen wij u elke maand een speciale aanbieding. In juni ontvangt u 20% korting op een selectie eetkamerfauteuils van De Toekomst. De Toekomst integreert een zeer hoog zitcom fort en functionaliteit in mooie en innovatieve ontwerpen. De zitmeubelen zijn ergonomisch en kenmerken zich door diverse verstelbare functies. Zo kunt u uiterst ontspannen natafelen. Kijk voor de geselecteerde modellen en kortingsacties op www.woontrend.nl DUINSTRAAT 18A KOUDEKERKE (0118)55 55 60 INF0@W00NTREND.NL WWW.WOONTREND.NL i/a 11—3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68