in het kalifaat Overal muziek streamen Tegeltjeswijsheden n VANDAAG 5 een filmpje op internet met in terviews van vakantievierders die zeggen nergens last van te hebben. „De meeste toeristen zullen ze niet eens tegenkomen. Zeker niet de mensen die buiten Kos-stad verblijven", zegt direc trice Eleni Skarveli. Kom rustig vakantie vieren, is wat Skarveli er maar mee wil zeg gen. En dat is precies wat Niels Verheij gaat doen. Maar niet voordat hij zeker weet dat de twee koffers vol schoenen goed terechtgekomen zijn. „Ik heb be grepen dat de meeste vluchtelin gen in de buurt van het politie bureau in Kos-stad zitten. Ik ga de schoenen persoonlijk uitde len, want ik wil dat de mensen die ze het hardst nodig hebben ze krijgen." litica Ayaan Hirsi Ali. Er kan niet worden bewezen dat hij dat brief je heeft geschreven. Jermaine ver dwijnt in de anonimiteit. Tot sep tember vorig jaar. Hij blijkt zijn radicale veren niet te zijn verlo ren en vertrekt naar het kalifaat. Samen met zijn vrouw Meryam en hun drie jonge kinderen Omar, Hafsa en Safiyaa. Het lijkt een vrij plotselinge actie van het echtpaar, ingege ven door de angst hun kinderen kwijt te raken aan jeugdzorg, zo als bij andere gezinnen is ge beurd. 'Het spijt ons dat we zo af scheid moeten nemen. Maar we willen in een land wonen waar kinderen niet worden afgepakt en wij als moslims niet worden vervolgd', schrijft hij in een af scheidsbrief. Familie en vrien den zijn verbijsterd: ze wisten dat Jermaine radicaal was, maar niet zó radicaal. Jason is kwaad op zijn broer en bezorgd over zijn neefje en nichtjes. Officieel is zijn overlijden niet bevestigd. De NCTV doet dat doorgaans bij geen enkele Ne derlandse jihadist omdat het niet te controleren is. Er zijn ge vallen bekend van jihadisten die zichzelf via sociale media dood lieten verklaren en later weer op doken. Wel zegt een NCTV- woordvoerster: „Dit past in het beeld dat we hebben dat Neder landers zich bewegen in oorlogs gebieden." Er zijn tot nu rond de dertig Nederlandse jihadisten omgekomen in Syrië en Irak. COLUMN Ferry Mingelen Is premier Rutte nog wel een echte WD'er of ont stijgt hij langzaam maar ze ker zijn partij? Hij verraste zijn achterban op het voorjaarscongres met een speech over waarden in de samen leving. Rutte maakte er geen hoogdravend betoog van, maar probeerde zijn partijgenoten te be reiken met duidelijke jip-en-jan- neketaal. Samengevat: 'Toedeledo- kie met de grote dikke ik'. Het was opvallend omdat WD'ers doorgaans hun bier niet laten staan voor discussies over waarden en normen. Ook in politiek Den Haag keek men verrast op. Rutte, de man zonder visie, zoals zijn tegenstan ders beweren, nu ineens met een betoog over normen en waarden? Arie Slob, de fractievoorzitter van de Christenunie, kun je voor dat onderwerp wakker maken. Hij vroeg dinsdag dan ook direct een debat aan met de premier, ge steund door de andere fractievoor zitters. Wat wil Rutte precies? Toen CDA-premier Balkenende in 2002 met zijn 'Fatsoen moet je doen' de normen en waarden op de poli tieke agenda zette, sprak WD-fractievoorzitter Gerrit Zalm honend over 'open deuren en tegeltjeswijsheden'. Zalm had sowieso weinig enthousiasme voor onderwerpen die niet in har de euro's uit te drukken waren. Zijn opvolger Jozias van Aartsen zei het in 2005 wat deftiger: 'Bin nen de regels, die wij in een de mocratie met zijn allen afspreken, is ieder vrij te doen en te denken wat hij wil. Daar hechten wij zeer aan'. Kortom, de WD staat op de bres voor de vrije, vooral hardwerken de burger, en natuurlijk voor de vrije markt. Toch lijken WD-leiders van tijd tot tijd te schrikken van de conse quenties. In 1994 nam WD-leider Bolkestein afstand van de populai re Edje-raketje Nijpels, die met zijn 'gewoon jezelf zijn' Veroni- Rutte, de man zonder visie, zoals zijn tegenstanders beweren, nu ineens met een betoog over normen en waarden? ca-liberalisme wel veel kiezers trok. Bolkestein constateerde dat de Nederlandse samenleving door al die individuele vrijheid uit de jaren '60 en '70 op drift was geraakt. 'Mensen hebben behoef te aan een bezielend verband.' Bolkestein wilde de christelijke waarden daarom ook weer in het WD-beginselprogramma opne men. Die waren in de jaren '70 juist geschrapt. Hij vond de chris telijke waarden ook nuttig gezien het groeiende aantal moslims, maar toch reageerde de WD-ach- terban niet enthousiast. En nu dan ineens Rutte, die van leer trekt tegen passiviteit, hufte- righeid, gebrek aan respect, en egoïsme bij die vrije burger. „Ik realiseer me, dat als ik spreek over waarden, dan denken veel WD'ers: Oh, betutteling. Maar wij zijn de vaandeldragers van hardwerkend Nederland. En die waarden ruiken niet naar spruit jes, die ruiken naar vrijheid." Dat was mooi gezegd, maar de aanwezige WD'ers roken kenne lijk vooral spruitjes. Rutte kreeg een aarzelend applaus. Blijft de vraag voor het komende kamerdebat: Gaat Rutte er wat aan doen? Hij is geen dominee, maar minister-president, dat schept verplichtingen. Ziet hij een verband met zijn beleid, of is het niet meer dan een vrijblijven de oproep tot burgermansfatsoen? Rutte volgt Balkenende, met tegel tjeswijsheden? extra Nu 6 maanden Napster cadeau bijv. bij Red met de Huawei P8. vodafone.nl/napster Vodafone Power to you VRIJDAG 5 JUNI 2015 naar Kos Niels Verheij en een deel van zijn ingezamelde schoenen. Hij gaat ze uitdelen op het Griekse eiland Kos. foto Marco de Swart Viving For Love

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5