4 I mem DE SPECIAAL- k ZAAK Beirendonck voorIkea Verticaal tuinieren Koffiedik Hutspot in siroopfabriek Ze zijn er nog, buiten de gebaande paden van de grote ketens: échte speciaalzaken van ondernemers die niet raken uitgepraat over hun spullen. Zo ook de rozenkwekers van De Bierkreek in TJzendijke. apoooRelianvantwesteinde Binnenshuis Meubels Winkelen We maakten fouten, waren te optimistisch met begrotingen en de verkoop viel tegen \lode WIE WAT WAAR WEBSITE- en laan met essen leidt de bezoeker van de drukke provinciale weg naar het rustige erf van rozenkwekerij De Bier kreek. Uit de wind, achter het woonhuis zit een handvol werkers. Het is schafttijd. Een naderende re genbui lijkt gelukkig over te waaien. Want al zijn het echte bui tenmensen, met een nat pak aan op het land werken, is ook voor tuin ders geen pretje. „Laarzen aan? Nee hoor, we gaan niet ver het land op," zegt Geertje van der Krogt (52). Een licht Drents accent verraadt haar afkomst. Tijdens haar studie in Wageningen ontmoette ze Eric de Milliano, een akkerbouwer uit IJzendijke. Ze besloot 'maar achter hem aan te lopen' en kwam zo in Zeeuws-Vlaanderen op een boeren bedrijf terecht. „Dit is van oudsher een akkerbouwbedrijf: aardappe len, uien, tarwe, suikerbieten. Naast het rozen telen, boeren we nog steeds." Geertje is een van de vier grondleg gers van De Bierkreek, genoemd naar de kreek die dwars over het bedrijf loopt. „Zestien jaar geleden gingen we met zijn vieren de kroeg in. Hans van Hage, zijn vrouw Ma rianne Lundahl, Eric en ik. We kwamen als vennoten naar buiten." Marianne was hovenier, maar zat constant achter de computer. Ze wilde met haar handen de grond in. Waarop Eric zei: 'Ik heb 50 hec tare. Begin maar'. „De enige die verstand had van rozenkweken was Hans. Zo kwam het idee op tafel om iets met rozen te gaan doen." Om zich van de markt te onder scheiden, vatte het viertal het plan op de rozen biologisch te telen. „Dat hebben we geweten. We stap ten in elke valkuil die op ons pad kwam", vertelt Geertje. „We maak ten fouten, waren te optimistisch met begrotingen en de verkoop viel tegen. Toen kwam de crisis." Toch houden de telers vast aan hun ideologie. Want waarom zou je het milieu belasten met insecticiden of onkruidverdelgers als dat niet nodig is? „Grote uitdagingen. Vooral onkruidbestrijding. Dat doen we handmatig, wat veel mens kracht kost. Tegenwoordig schoffe len we ook met een zelfsturend gps-systeem." Bladluizen Bij het bestrijden van plagen en beestjes laten ze zich ook niet uit het veld slaan. Vallen en opstaan le vert de rozenkwekers een lijst op met meer dan honderd soorten rozen. Sterke planten met namen als redsi, bon appétit, liberator. De struiken zijn te koop op het eigen erf. Ook hebben de biologische rozen van De Bierkreek een plekje bemachtigd bij tuincentra als Intra- tuin en Groenrijk in Middelburg. Of consumenten deze oersterke planten waarderen, is de vraag. Er kan wel eens een beestje tussen de takken schuilen. Juist goed, vindt Geertje. „Als er ergens veel van is, zoals bladluizen, trips of spint, dan betekent dat vreten voor een ander: lieveheersbeestjes, zweefvliegen, roofwantsen, sluipwespen, mezen en andere vogels. Om die nuttige insecten in je tuin te krijgen, moet je zorgen voor biodiversiteit. Daarom zie je hier vroegbloeiende bomen als wilgen, kersen en allerlei soorten groen: vijftig tinten groen." m&s. vrjjdagöjuni 2015 UIEN, TARWE, BIETEN ÉN ROZEN E Geertje van der Krogt De Bier kreek Zevenhof steden- straat 9 4515 RK IJ- zendijke 06- 12905085 bierkreek- .nl 44 Zuiderbuur Walter van Beirendonck, befaamd modeontwerper, is aan de slag gegaan met een nieuwe collectie voor Ikea. De ontwerper staaf bekend om zijn ongebruikelijke kleurencombinaties, etnische- en grafische invloeden. De collectie van linnen, dozen en andere gebruiks voorwerpen is over een jaar in de winkels van 1 Ikea te vinden. -^procentvan de gezinswoningen heeft een tuin. De rest moet het doen met een dak terras, balkon of andere buitenruimte. Ongeveer 7 procent heeft helemaal geen buitenruimte. Wie geen tuintje heeft, niet getreurd: verticaal tuinieren is helemaal hip. Dat kan prima op het balkon én gewoon in de woonkamer. Hang bijvoorbeeld een canvas schoenenzak op, en vul 'm met potgrond en plantjes of decoreer een pallet met potjes en verbouw daar wat groenten in. Ook leuk: maak een raamtuin met petflessen en een druppelsysteem. In een oude siroopfabriek aan de Amsterdamse Rozengracht is sinds drie jaar Hutspot gevestigd. De 900 vierkante meters zijn gevuld met onder meer een barbershop, kleding, kunst en heel veel interieurdesign. Stijl: veel vintage! Designers hebben er hun eigen hoekje om hun ontwerpen te laten zien. Hier kun je volop inspiratie opdoen voor je eigen huis of gelijk inkopen doen. Wie er geen genoeg van kan krijgen, reist door naar het filiaal aan de Van Woustraat, waar ook een lunchroom te vinden is. Geertje van der Krogt. FOTD RONALD DEN DEKKER Het Britse bedrijf Re-Worked van recyclingspecialist Adam Fair- weather maakt, naast koffiezetap paraten, ook meubels van koffiedik. Adam kwam tien jaar geleden op het idee om koffiedik te recyclen, nadat de ene na de andere Starbucksvestiging opende. Google heeft een grote bestelling geplaatst voor meubels die voor 60 procent bestaan uit het afval van kof fie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56