Ex-terreurverdachte gedood Zoektocht MH370 niet meer uitgebreid Berichtje op Facebook over hulp aan vluchtelingen zorgt voor gekkenhuis 4 VANDAAG Er zijn Nederlandse toeristen die hun vakantie naar het Griekse eiland Kos annuleren nu het eiland wordt overspoeld met bootvluchtelingen. Niels Verheij uit Nieuw-Lekkerland gaat er juist heen. Om schoenen uit te delen. De schrik zit er goed in bij Neder landers die hun vakantie naar Kos al hebben ge boekt. De foto's van bootvluchtelingen die op de stranden van het eiland verblij ven, leidden de afgelopen weken tot tientallen telefoontjes van on geruste boekers bij de grote reisor ganisaties zoals TUI en Necker- mann Reizen. Ook Niels Verheij uit het Zuid- Hollandse Nieuw-Lekkerland baal de in eerste instantie flink toen hij zag hoe vluchtelingen uit Syrië via Kos het Europese vasteland probeerden te bereiken. Hij boek te maanden geleden samen met zijn vrouw een vakantie naar het Griekse eiland. „Je zit er niet echt op te wachten dat je tijdens je va kantie steeds vluchtelingen ziet, dus we waren best huiverig", zegt hij. Oproep Maar hij zag ook de beelden van ontredderde vluchtelingen op het eiland. Een foto van een man die zonder schoenen op een bankje lag, raakte hem recht in zijn hart. Daar moest hij iets aan doen, vond hij. „Die mensen hebben een tocht achter de rug waar je eng van wordt en ze komen uit vreselijke omstandigheden. Een paar schoenen kunnen ze vast wel gebruiken." Verheij plaatste maandag een oproep op Facebook voor een stuk of tien schoenen. Tot zijn stomme verbazing stond het eerste paar binnen de kortste keren op zijn stoep. Sindsdien regent het tele foontjes van mensen die willen helpen. De tien paar heeft de in woner van het Nieuw-Lekkerland al ruimschoots bereikt. „Ik had nooit verwacht dat een berichtje op Facebook zo uit de hand zou lo pen. Daar denk je niet over na als je gewoon je steentje wilt bijdra gen. Het is echt een gekkenhuis", vertelt Verheij. Als Verheij alle aangeboden schoenen zou ophalen, kan hij een vliegtuig vullen. Maar dat is ook niet de bedoeling. Twee kof fers neemt Verheij mee op vakantie naar Kos, bei de volgestampt met zo'n twintig paar schoenen in alle soorten en ma ten. Hij is niet de enige, we ten ze bij reis organisatie TUI. Ook daar kwamen meer dere telefoontjes binnen van men sen die hulp willen verlenen en vragen hoe ze dat moeten aanpakken. Het Grieks Verkeersbureau noemt de acties van de Nederlanders hartverwarmend. Al geeft directri ce Eleni Skarveli het advies niet al lemaal koffers vol kleding mee te nemen. „Op Kos is het nu behoor lijk warm. Er is niet veel behoefte aan kleding. Maar als men sen graag iets willen betekenen, dan kunnen ze ook iets te eten geven. Net zoals veel inwoners van Kos nu doen." Bij de grote reisorganisaties snappen ze de zorgen van Neder landse vakantievierders heel goed. „Maar het is echt niet nodig", stelt Anita van der Meer van Necker- mann Reizen de reizigers gerust. „Als de situatie zo erg was, lieten we mensen daar echt niet heen gaan. We willen dat ze ook een leuke vakantie hebben. Er komen vluchtelingen, maar die worden nu heel goed opgevangen buiten de toeristische plekken." Campagne Het Grieks Verkeersbureau is op internet een campagne begonnen om het beeld bij te stellen dat vluchtelingen de stranden over spoelen. Het bureau plaatste zelfs 'De meeste toeristen zullen de vluchtelingen niet eens tegenkomen' CANBERRA. De zoektocht naar het vermiste vliegtuig MH370 wordt zonder nieuwe aanwijzin gen niet meer uitgebreid. Dat be richtten Australische media gis teren. Ministers uit betrokken lan den spraken in april af het ge bied waarin wordt gezocht te ver groten naar 120.000 vierkante ki lometer. Volgens het verantwoor delijke agentschap JACC zit een verdere vergroting er niet in, ten zij 'geloofwaardige nieuwe infor matie' wordt gevonden die de au toriteiten kan leiden naar het spoorloos verdwenen toestel van Malaysia Airlines. Tot dusver is al meer dan 50.000 vierkante kilometer zee bodem afgespeurd. Bij die zoek tocht is het Nederlandse bedrijf Fugro betrokken. JACC schrijft dat de schepen van Fugro zijn klaargemaakt om ook tijdens de winter te kunnen opereren. De weersomstandigheden in het zoekgebied zijn slecht, waar schuwt JACC. De gemiddelde hoogte van de golven is meer dan zes meter. De komende da gen wordt nog slechter weer ver wacht. De MH370 verdween op 8 maart 2014 tijdens een vlucht van de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur naar de Chinese hoofdstad Peking. 'Net gehoord dat mijn broer is omgekomen bij een bombarde ment'. Het was gistermiddag een kort bericht op Facebook van Jason, de broer van Jermaine (28). Het nieuws kwam via een tele foontje uit IS-gebied. Jason wil er verder niet op ingaan. Waar zijn broer is gesneuveld weet hij (nog) niet. Ook niet de precieze omstan digheden waaronder dat is ge beurd. Was het een bombarde ment van coalitievliegtuigen of granaten van het leger van de Syri sche president Assad? Jasons advocaat Bart Nooitge- dagt zegt 'geen reden te hebben te twijfelen aan de echtheid van het telefoontje'. „Dit nieuws is heel vers. De familie is bij elkaar om het te verwerken." Jermain heeft, net als zijn broer een onstuimig leven achter de rug. Ze zijn kinderen van een Amerikaanse vader en een Neder landse moeder. Ze bekeren zich tot de islam, radicaliseren en wor den verdachten in de zaak tegen de Hofstadgroep begin deze eeuw. Jason wordt veroordeeld tot der tien jaar cel omdat hij een hand granaat gooide naar een arrestatie team in Den Haag. In de cel zweert hij zijn radicale gedachte goed af, nu is hij student crisis- en securitymanagment. Jermaine komt ook voor de 'We willen in een land wonen waar kinderen niet worden afgepakt en wij als moslims niet worden vervolgd' rechter, maar wordt in 2006 vrijge sproken van lidmaatschap van de Hofstadgroep. Hij werd aange klaagd omdat er op zijn werk een briefje werd gevonden met een plan voor een moordaanslag op po- Met koffers vol schoenen door Salwa van der Gaag en Raymond Boere Niels Verheij neemt twee koffers mee, met twintig schoenen per koffer. Met alle aangeboden schoenen kan hij een vliegtuig vullen. Eleni Skarveli Grieks Verkeersbureau door Cyril Rosman AMERSFOORT. Voormalig Hofstad verdachte Jermaine W. is waar schijnlijk gedood bij een bombarde ment in de Islamitische Staat. Hij reisde er vorig jaar als strijder heen, samen met vrouw en kinde ren. Het is een dramatisch einde aan een radicaal leven. Jermaine W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4