Uutgesproken Zeeuws Truien bij de vleet Hemel in plastic oe V xs VAN VREED •Zeeuws alfabet 9 16 ZEELAND GEBOEKT y Een Zeeuws ABC, van Aie tot Zeekrael. Jan Zwemer laat ons via het alfabet met een Zeeuwse wereld, die op verdwijnen staat. Danker Jan Oreel illustreerde. AS XT NIB ZOMA6 WAT IS. Sla eens naast de spijker, vol op je duim. Niet zachtjes, maar echt met de bedoe ling de spijker in één keer in het hout te slaan. Mis. En toch raak, op je duim. Wat zeg of roep je dan? Even afgezien van mogelijke krachttermen, in elk ge val 'aie'. Jan Zwemer schrijft dat 'aie' (in plaats van 'au') typisch is voor Zeeuwen. En voor inwoners van Vlaanderen en Frankrijk. Met hen - en met Zuid-Engeland en enkele Hol landse kustplaatsen - hebben we vol gens Zwemer een zekere taalverwant schap. Zou kunnen. Een proef met ha mer en spijker zou zekerheid kunnen bieden over die verwantschap. Dialect vraagt om onderhoud. Alle Zeeuwse troubadours en dialectpropa gandisten zeggen al jaren, dat de streektaal op z'n retour is. Radio, tele visie, internet - er is geen houden aan. Straks praten we allemaal een zwaar door het Engels beïnvloed ABN. Misschien moeten we het nieuwe dialectboekje A is van aie van histori cus Jan Zwemer en illustrator Danker Jan Oreel maar als een vorm van on derhoud beschouwen. Het zal oudere Zeeuwse lezers in elk geval aan hun vroegere taalrijkdom herinneren. En jongere lezers kunnen eruit opmaken, dat er voor hen nog een hele Zeeuwse wereld valt te winnen. Uitgeverij Het Paard van Troje gaf het duo drie jaar geleden ook al eens de gelegenheid om een dialectboekje te maken: Zeeuws voor beginners. Deze keer hebben de auteurs voor een alfa betische opzet gekozen. 'A is van aie, as 't nie angenaem is'. 'B dat is 't blom of, daè bekom je beslist'. Tot en met 'De Z is van zeêkrael, smaekelijk en zilt'. Elke letter krijgt een dubbele pa gina met een toepasselijke illustratie van Oreel - vaak met boer Wisse in de hoofdrol - en een dubbele pagina met tekst van Zwemer. Die tekst be helst uitleg van het 'letterwoord', anekdotes in het dialect rond hetzelf de thema, en verwijzing naar verwan te woorden. Bijvoorbeeld de F: 'F is fernien, daè kun je nie vee tegen doee'. De uitleg: met fernien worden insecten in het al gemeen bedoeld, vooral schadelijke en/of lastige insecten. Voorbeeldzin: 'De beierbossen worre van de jaère ni- bie alegaere opefreten van 't fernien' - 'De bessenbossen worden dit jaar bijna allemaal opgevreten door insec ten'. Vervolgens een serie dialectna men voor uiteenlopende insecten. Zo als schallebieters voor grote looptor ren en dunderbeêstjes voor onweers beestjes. De V is van 'Vreed', het Zeeuwse woord voor 'erg': 'Vreed, wat laet je me verschrikke. 'k Verschiete d'r van!' Er zijn meer woorden en uitdrukkin gen die schrik aangeven: 'Allemènsig- lijk!' 'Machtig nog an toe'. 'Mènsekin- ders'. 'Belzeere voe de wèreld!' 'Aa, mar ménsen toch!' Het is een onderhoudend blader boekje voor dialectgezinden. In het naqwoord zegt Zwemer: „Bij deze ABC-versies in de streektaal gaat het natuurlijk niet om het leren lezen op zich. Het gaat veeleer om de waar dering voor en het beter leren kennen van de (eigen) streektaal." De toegevoegde geschiedenis van ABC-boekjes - met een hoofdrol voor Rie Cramer met haar 'A is een aapje' - geeft het geheel een duidelijke meer waarde. En dat er - tot slot - van schrijver en illustrator een overzichte lijke biografie is opgenomen, mag apart worden vermeld. Dat zouden meer auteurs moeten doen. A jS VAN AjE Jan Zwemer: A is van aie - Uitgeve rij Het Paard van Troje, met illustra ties van Danker Jan Oreel, 128 pagi na's, 9,95 euro. De auteurs signe ren zaterdag 6 juni in boekhan del Het Paard van Troje in Goes van 14.00 tot 15.30 uur. Stichting De Zeeuwse Taele organiseert in samenwer king met Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland de tweede editie van de vertelwed- strijd 'Uutgesproken Zeeuws'. Er zijn drie voorrondes: 4 september 's-Heerenhoek, 11 september Brou wershaven, 17 september Zaam- slag. De finaleavond is 9 oktober in 't Kerkje van Ellesdiek. Deelne mers kunnen zich tot 1 augustus aanmelden door een mail te stu ren naar intzeeuws@scez.nl. De Stichting Zeeuwse Visserstruien presen teert zaterdag 13 juni om 11.00 uur het eerste exemplaar van Truien bij de vleet in de Trouwzaal van het Museum Ar- nemuiden. Stefanie Huibregtse en Anja Geldof gingen op zoek naar de oorsprong van de Zeeuwse vis serstrui. De zoektocht voert langs alle (oude) vissersplaatsen van Zeeland, met uitstapjes naar Schot land en Engeland. In het boek zijn breipatronen opgenomen. Kunnen ze vlakbij Scheve- ningen ook eens bekij ken hoe een fatsoenlijke badplaats eruit ziet. In het Haags Historisch Museum is tot en met 15 september de ten toonstelling Op 't duin te bezichti gen. Er hoort ook een boek bij met honderd duingedichten en honderd duingezichten. Een blik vanger is het 'Gezicht op Zoutelan- de' uit 1912 van F. Hart Nibbrig, zo herkenbaar dat het na ruim een eeuw nog steeds het kijk-daar ef fect heeft. Nederlands grootste duindichter is zonder twijfel de wonderbaarlijke Augusta Peaux (1859-1944), maar de Zeeuwse dichters kunnen er ook wat van en zijn op het evenement met een hele club vertegenwoordigd. Mijn favoriet, het zal u niet verbazen, is Hans Warrens 'Zand blauwtje'. Het is niet zijn enige ZEEUWSE SCHRIJVERS Hans Warren (1921-2001) opgenomen in Op 't duin -100 en 100 duinge zichten duingedicht. In 'Natuurlijk' uit de bundel Winter in Pompei (1975) schreef hij over een jongen, ge kleed in een aandoenlijk 'verscho ten badbroekje/ helemaal alleen in een warme duinpan.' Het is bijna een traditie, ondeugend in het duin. Jacob Cats schreef al over de Domburgse duinen 'daar zo menig dartel kwant,/ achter ha gen, achter tuinen,/ doet wat ik niet zeggen durf. Bij Hans War ren gebeurt er ondanks de woor denloze invitatie niets, waarvan hij vervolgens spijt heeft. Spijt is eveneens een sleutel woord in 'Zandblauwtje' uit de bundel Tijd (1986). De dichter ver geet het bloemetje in zijn zak: 'dor propje, sprietje, spijt'. Maar water zorgt voor een wonderbaar lijk herstel. Toch blijft de wroe ging nu de plant is losgerukt uit de omgeving, is teruggebracht tot 'scherfje hemel in een plastic be ker'. Ik was erbij, de laatste drieëntwintig jaar van het leven van de dichter. Ik was er ook bij toen hij plukte. Het was op 2 au gustus 1985. Het was in de duinen nabij Zoutelande, zo'n beetje de plek van waaruit Hart Nibbrig keek, niet ver van 't Streefkerkse Huis. Het is weer de tijd, de tijd dat in de door wind geteisterde dui nen het kwetsbare plantje begint te bloeien. Natuurlijk ga ik kijken. Natuurlijk neem ik de vertrouwde paden. Natuurlijk zal het moeilijk zijn de tranen te bedwingen, zoals ieder jaar. Ze zullen er altijd zijn zolang ik leef, de zandblauwtjes van Zoutelande. 'ft?1:,?'- Sla eens op je duim door Jan van Damme IS VAN door Mario Molegraaf Opt duin r. ,00 tUiingedichten en dUUlgedlChten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48