2 In pgb-dossier staat Martin van Rijn voortaan onder curatele van de Kamer 579 699 729 899 VANDAAG 3 Staatssecretaris Van Rijn mag blijven, maar heeft averij opgelopen. De Kamer hijgt hem bij elk besluit in de nek. Spanje Portugal Rondreizen Urenlang vecht staatsse cretaris Martin van Rijn voor zijn politie ke leven, gisteren in de Tweede Kamer. Voor de zesde keer moet hij zich verantwoorden voor de belabberde uitbetaling van persoons gebonden budgetten (pgb's) aan zorg verleners van ouderen en zieken. De PvdA'er gaat dieper door het stof dan ooit tevoren. Voor het eerst geeft hij hardop toe dat het - 'achter af bezien' - beter was geweest als hij het nieuwe systeem niet al per 1 ja nuari 2015 had ingevoerd. „De problemen met het pgb raken mij ook, ik wil dat het een goed wer kend instrument is. Het is fout dat de invoering op deze wijze is gelopen. Dit doet pijn. Ik zie geen getallen voor me, maar de mensen erachter. De individuele budgethouders en zorgverleners." De staatssecretaris die bekendstaat als technocraat, laat zijn menselijke kant spreken, maar dat maakt weinig indruk op een groot deel van de oppo sitie. Voor de tweede keer krijgt hij een motie van wantrouwen aan zijn broek vanwege de pgb-chaos. Eind maart gebeurde dat ook al. Duizen den zorgverleners die worden be taald via een persoonsgebonden bud get wachten al maanden op hun geld. Sinds r januari worden de pgb's uitge keerd door de Sociale Verzekerings bank. Door fouten in het computer systeem loopt alles in het honderd. SP, CDA, PW, GroenLinks, de Par tij voor de Dieren en soPlus verwij ten Van Rijn dat hij de Kamer vooraf gaand aan de invoering van het nieu we systeem onvolledig heeft geïnfor meerd over de verwachte problemen. Van Rijn houdt in het debat vol dat hij wel alle noodzakelijke informatie heeft gedeeld. Het onvolledig infor meren van de Kamer geldt op het Bin nenhof als een politieke doodzonde. Van Rijn kan aanblijven dankzij de steun van de coalitie en 'de con structieve oppositiepartijen' D66, Christenunie en SGP. Maar de rek is er wel uit. Volgens D66'er Pia Dijk stra was het een dubbeltje op z'n kant of D66 had de motie van wan trouwen wél gesteund. „De volledige problemen rondom het pgb zijn ko mende maanden voor rekening van Van Rijn en de coalitie." Daarmee is de horde van het poli tieke debat weliswaar genomen, maar wacht Van Rijn nog een veel moeilijkere hindernis. Hij zal de pro blemen met de zorgbudgetten voor eens en altijd moeten oplossen. Maar dat is een taaie klus. Pgb's worden nu deels via een noodgreep uitbetaald. Het is maar de vraag wanneer Van Rijn voor elkaar krijgt dat echt iedere zorgverlener op tijd zijn geld krijgt. Om maar te zwij gen over zijn aankondiging het sys teem eenvoudiger te maken, een plan dat vaag is gebleven. Daarnaast moet hij de rommel op ruimen van de bijkomende proble men die zijn ontstaan. Gemeenten moeten de komende maanden geld terugkrijgen van budgetten die ze hebben voorgeschoten. Ook moet per individueel geval gecontroleerd wor den of de juiste bedragen zijn overge maakt. Claims van zorgverleners lig gen in het verschiet. Een uiterst kritische Tweede Ka mer hijgt Van Rijn in de nek. Hij heeft moeten beloven dat hij elk do cument en elke beslissing rondom de pgb's aan de Kamer voorlegt. Van Rijn beseft dat hij een laatste kans heeft gekregen: „Ik ben blij dat ik de gelegenheid krijg om het op te lossen, we zijn er nog lang niet." De wer 100% vertrekgarantie 8 dagen al v.a. VRIJDAG 5 JUNI 2015 verder door Edwin van der Aa en Deborah Jongejan Martin van Rijn heeft het debat over de pgb-problemen overleefd, foto Martijn Beekman/ANP Voor de tweede keer krijgt Martin van Rijn een motie van wantrouwen aan zijn broek vanwege de pgb-problemen. i" Tijdens onze rondreizen geniet u volop van de cultuur, steden, natuur, historie en de heerlijke lokale keuken. Incl. vliegreis, hotels, Nederlandse reisleiding en excursies. Karakteristiek Andalusië Ontdek alle hoogtepunten in het heerlijke zuiden van Spanje. Sevilla, Granada en méér. Klantbeoordeling 8,5: "Absolute aanrader" Zie: Kras.nl/35682 Spanje Portugal Twee landen in één reis. Middeleeuwse dorpen, steden van formaat en prachtige landschappen. Klantbeoordeling 8,2: "Tien dagen genoten" Zie: Kras.nl/38730 Baskenland Rioja Geniet van steden, kust, wijnproeverij en de Pyreneeën in deze verrassende Spaanse regio. Klantbeoordeling 7,6: "Prachtig stukje Spanje" Zie: Kras.nl/38773 Historisch Spanje Complete en afwisselende rondreis met Madrid, de ruige Extremaduraregio en Andalusië. Klantbeoordeling 8,2: "Smaakt naar meer" Zie: Kras.nl/35617 8 dagen v.a. 10 dagen v.a. 8 dagen v.a. 12 dagen v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3