Zuivelgigant FrieslandCampina schrapt honderden banen in Beilen en Leeuwarden Europese missie drie dagen in Moskou voor 'technisch overleg' ECONOMIE 23 Europarlementariër Hans van Baaien, zelf op zwarte lijst van Poetin: „Dit is echt een foute move." Omzet van supermarkten stijgt weer BRUSSEL. Europa mag dan op voet van grote onmin leven met Vladimir Poetin, de handel met Rusland gaat gewoon door. Tot verbijstering van VVD-leider in Europa Hans van Baaien was deze week een Europese handelsmissie drie dagen in Moskou voor wat Brussel zelf eufemistisch 'technisch overleg over bilaterale han delskwesties' noemt. De Russische buitenlandminister Sergey Lavrov was er als de kippen bij om het bezoek naar zich toe te trekken. „Ik zie een groeiend besef onder de Europese vertegenwoordi gers voor de noodzaak om onze be trekkingen stapsgewijs terug te brengen naar het niveau van voor de Oekraïnecrisis", zo wreef hij lekker in. Lavrov grijpt iedere gelegenheid aan om Europa verder in verlegen heid te brengen. Hans van Baaien, één van de drie Nederlanders die vorige week door Poetin op een zwarte lijst werd ge plaatst en voorlopig Rusland niet meer in mag, ontploft bijna. „Ik ben hier zwaar op tegen. Handelsmissies sturen is wel ongeveer het laatste wat je nu moet doen. We hebben volgen de week een debat met buitenland chef Mogherini, ik ga hier onmiddel lijk vragen over stellen. Dit is echt een foute move." Zijn CDA-collega Esther de Lange, lid van de Ruslanddelegatie in het Parlement, reageert voorzichtiger. „Op een moment dat wij sancties hebben lopen tegen Rusland kan het natuurlijk niet zo zijn dat we daar zware handelsdelegaties heen gaan sturen, maar voordat ik er echt wat van vind wil ik eerst wat meer we ten." Van Baaien merkt op dat er ook nog een driehoeksverdrag 'Handels missies sturen is het laatste wat je nu moet doen' EU/Oekraïne/Rusland is. „Dat heeft een handelscomponent. Alles wat Oekraïne ten goede komt, daar ben ik voor. Maar daar lijkt het hier niet over te gaan." Een woordvoerder van Handels commissaris Cecilia Malmström be vestigt dat. De missie ging niet over het driehoeksverdrag, niet over WTO-handelsdisputen, maar over bi laterale handelskwesties. En met de Europese sancties, het inreisverbod van hooggeplaatste Russen en de be vriezing van hun westerse tegoeden, heeft dat volgens de woordvoerder niets te maken. „Dat zijn compleet ge scheiden onderwerpen." Het Parlement zelf kwam deze week nog in actie tegen Rusland na dat Poetin 89 Europese en nationale Parlementsleden de toegang tot zijn land ontzegde. De Lange: „We heb ben de Russische ambassadeur een treetje lager gezet, en voorlopig gaan er geen parlementsmissies naar Rus land." Parlementsvoorzitter Martin Schulz gaf een vlammende verkla ring uit. De verlenging van de Euro pese sancties (Commissie en lidsta ten) komt opnieuw aan de orde op de top van staats- en regeringsleiders eind deze maand. De Lange: „Maar ge zien het gedrag van Rusland worden die gewoon verlengd. Alleen het Fran se Front National is voor afbouwen." DONGEN. Supermarkten in Ne derland hebben vorige maand een omzet gedraaid van 2,6 mil jard euro. Daarmee steeg de to taalomzet met 1,7 procent in vergelijking tot mei 2014. Dat blijkt uit cijfers van onder zoeksbureau GfK. Het aantal kassabonnen steeg in mei met 1,1 procent. De gemiddelde om zet per klant lag met 22,52 euro ook iets hoger in vergelijking met een jaar eerder. De totale omzet van Nederlandse super markten kwam over de eerste vijf maanden van dit jaar uit op 14,2 miljard euro. Het totaal ligt 1,4 procent boven dezelfde pe riode in 2014. In Beilen, waar voornamelijk kin dervoeding en ingrediënten wor den geproduceerd, vervallen 210 tot 230 van de in totaal 767 arbeids plaatsen. Het gaat om 80 tot 90 FrieslandCampina-werknemers met een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd en 115 tot 125 uitzendkrachten en mensen met een tijdelijk contract. De overige circa 15 banen verdwijnen door na tuurlijk verloop. Bij de vestiging in Leeuwarden, waar hoofdzakelijk gecondenseer de melk wordt gemaakt, verdwij nen de komende drie jaar tussen de 125 en 145 van de huidige 852 ar beidsplaatsen. Daarbij zullen 60 tot 70 vaste werknemers hun baan verliezen en 40 tot 45 uitzendkrachten en werknemers met een tijdelijk con tract. Het natuurlijk verloop op de productielocatie in Leeuwarden betreft circa 25 arbeidsplaatsen. FrieslandCampina heeft naar ei gen zeggen de afgelopen jaren fors geïnvesteerd in uitbreiding van de productiecapaciteit, onder meer in Beilen en Leeuwarden, en kos tenefficiëntie. „Dan kom je op een punt dat de extra handjes, die tij dens dat proces hard nodig waren, niet meer nodig zijn", aldus een woordvoerder, die benadrukte dat de slag nodig is om concurrerend te blijven. Bij het concern werken wereldwijd circa 22.000 mensen. Overigens zullen op beide loca- ties banen komen te vervallen. Zo wel in de productie als op kan toor. De woordvoerder meldde ver der dat de komende jaren in stap pen een aantal ontslagrondes vol gen. Op de 140 tot 160 vaste werk nemers die hun baan verliezen is het sociaal plan van toepassing. Vakbond FNV noemt de reorgani satie 'ingrijpend'. De bond zal zich aan de onderhandelingstafel onder meer hard maken voor de uitzendkrachten en tijdelijke krachten. Siward Swart van CNV was verrast over het aantal arbeids plaatsen dat verdwijnt. „Bijna vier honderd. Dat is gewoon veel." Hij noemt het wel een 'voordeel' dat daar drie jaar over wordt gedaan. VRIJDAG 5 JUNI 2015 Handel, ondanks ruzie door Frans Boogaard Hans van Baaien Europarlementariër AMERSFOORT. Zuivelbedrijf Fries landCampina schrapt de komende drie jaar 335 tot 375 banen. De ba nen verdwijnen op productieloca ties in Beilen en Leeuwarden. 400 'Bijna vierhonderd arbeidsplaatsen. Dat is gewoon veel' Siward Swart vakbond CNV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23