Berlijnse zwemhistorie is aan het afbrokkelen 20 SPORT Alfons Groenendijk opvolger Marinus Dijkhuizen bij Excelsior Voor wie juist deze week in Berlijn een duik wil nemen in historisch zwemwater is er slecht nieuws. Het olympische zwem bad dat tijdens de Olympische Spelen van 1936 werd gebruikt, is een weekje dicht. In het naastgele gen Olympiastadion wordt zater dag immers de Champions Lea gue-finale gehouden. Aan de andere kant: een week, dat is nog te doen. Historici vre zen voor permanente sluiting, als niet snel een oplossing gevonden wordt voor de tribunes naast het bad. Die brokkelen af. De tand des tijds begint er vat op te krijgen. De KNZB volgt de ontwikkelin gen rond het bad met belangstel ling, in het besef dat juist bij de Spelen van Berlijn historie werd geschreven door de Nederlandse afvaardiging, met vier olympische titels. Alleen in Sydney (2000) ver overde Nederland meer zwem- goud. Het erfgoed mag dan ook niet worden verkwanseld. Het is historische grond. Grond waar beroemde en beruchte stap pen zijn gezet. In het stadion, op het Reichssportfeld, snelde Jesse Owens voor de meute uit naar olympisch goud. Hier marcheerde Adolf Hitier, op weg naar zijn Rijk én wereldoorlog. Tijdens het WK voetbal van 1974 en 2006 werden er wedstrijden gespeeld, in 2009 volgde het WK atletiek. En zater dag is er dus de apotheose van een lang jaar Europees clubvoet bal. Nazi-symbolen verdwenen di rect na de oorlog van de gevels, di verse renovaties maakten het sta dion tot een multifunctionele are na, waar Hertha BSC de grasmat moet delen met AC/DC en Udo Lindenberg. Renovatie Straalt de kalkstenen kolos, die met zijn fraaie galerijen en strak ke lampen overigens nog wel te rug doet denken aan Romeinse arena's én de verderfelijke Duitse doctrine; het zwembad heeft niets meer van enige pracht of praal. Daar is de gemeente Berlijn ver antwoordelijk voor. Was bij een aanvankelijk aangekondigde reno vatie voorzien in een opwaarde ring voor het hele bad, na ander halfjaar klussen bleek er geen geld meer voor de tribunes. Tijdens rondleidingen op het immense terrein bij het Olympia stadion van Berlijn wordt door gaans hooguit enkele tellen stilge houden bij het zwembad. Daar is Voor renovatie van het olympische zwembad van Berlijn was geen geld meer over, alle pracht en praal is weg niet veel te zien. Terwijl de omlig gende sportaccommodaties in drukwekkend gerenoveerd zijn, hangen kettingen voor de tribu nes bij het buitenbad. Er is gevaar voor afbrokkelend beton. De kleedkamers onder de oosttribu ne zijn wat smoezelig, het glazuur is van de vloer- en wandtegels ge sprongen. Bovendien benauwt het behoorlijk dat de tribunes niet ge renoveerd zijn. Wat nu als de ste nen loslaten? In 2936 was het openluchtbad ultramodern. Niet eerder konden de zwemmers acteren in een ver warmd bad, het Berlijnse badwa ter was constant 21 graden Cel sius. Een enorme stormloop op de toegangskaarten - dagelijks 18.000 toeschouwers - deed de organisa tie besluiten in allerijl houten tri bunes bij te bouwen. Ook het schoonspringen en waterpolotoer- nooi vonden in het bad plaats. Zo goed en zo kwaad als dat ging probeerde de Nederlandse af vaardiging zich in 1936 niets aan te trekken van de politieke propa- gandapraat en zich te concentre ren op prestaties. Dat lukte won derwel. Rie Mastenbroek („Ik kwam daar voor de sport") keerde terug uit Berlijn met liefst drie gouden plakken. Ze was de sterk ste op de 100 en 400 meter vrije slag, won met haar ploeggenoten bovendien de 4x100 meter vrij. Ook won Mastbroek zilver op de 100 meter rugslag. Dat nummer werd gewonnen door landgenote Nida Senffi Sport kort Ontslag Excelsior heeft Alfons Groenen dijk aangesteld als nieuwe trai ner. De 51-jarige coach is de op volger van Marinus Dijkhuizen, die onlangs vertrok naar de En gelse club Brentford. Groenen dijk heeft bij de Kralingse eredi- visionist een contract voor twee seizoenen ondertekend. Groenendijk was eerder coach van Willem II, FC Den Bosch en Jong Ajax. Als speler kwam hij uit voor clubs als FC Den Haag, Roda JC, Ajax, Manchester City en Sparta. Zijn laatste baan was Oranje met fitte selectie naar aftrap De Nederlandse voetbalsters wer ken met een fitte selectie toe naar de aftrap van het WK, mor gen in Edmonton tegen Nieuw- Zeeland. Bondscoach Roger Reij- ners rekent in de openingswed strijd op Stefanie van der Gragt en Vivianne Miedema, die vori ge week de verloren oefeninter land in Toronto tegen Zweden (1-2) misten vanwege blessures. Verdedigster Van der Gragt had last van een hamstring, spits Mie dema kampte met een voetbles sure. Beiden trainden de afgelo pen dagen echter weer mee met de selectie, net als keepster Loes Geurts die begin deze week ziek was. Miedema, de doelpuntenmachi- ne van Oranje met 19 treffers in 23 interlands, is nog niet hele- Advocaat blijft toch nog bij Sunderland Dick Advocaat gaat toch door als manager bij de Engelse voetbal club Sunderland. Advocaat zei vorige week nog dat hij wegging en ook niet meer bij een andere club aan de slag gaat. Maar „de club bleef maar bellen" en de Ne derlandse coach ging overstag, zei Advocaat gisteren tegen De Telegraaf. Hij tekende voor één jaar. „De fans sloten hem in het hart, net als iedereen bij de club", aldus Sunderland-voorzit- ter Ellis Short. in Roemenië, waar Groenendijk technisch directeur was van Uni- versitatea Cluj. Groenendijk moet worden ge acht om Excelsior op het hoogste niveau te houden, al beseft de coach dat dat lastig wordt. „Maar daar moeten we niet voor weglo pen. Ik wil dat vooral zien als een uitdaging. We moeten er met z'n allen voor gaan om er weer een mooi seizoen van te maken. Ik heb in elk geval een heel positief gevoel", aldus Groe nendijk. maal pijnvrij. De spits van Bayern München heeft echter al aangekondigd met pijnstillers te gaan spelen. Pieters voor Vos op Europese Spelen Amy Pieters gaat naar de Europe se Spelen in Bakoe. Ze zal in Azerbeidzjan Marianne Vos ver vangen, zo meldde de wieler bond KNWU. Vos meldde zich wegens blessures af voor de weg wedstrijd van 20 juni. Bonds coach Johan Lammerts vond in Pieters een vervanger. Dat over kwam de wielrenster vorig jaar overigens ook al; toen viel Anna van der Breggen geblesseerd af op het WK, waarna Pieters werd geselecteerd. door Edward Swier De tand des tijds begint vat te krijgen op het zwembad van de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn. 18.000 toe schouwers zagen er destijds Rie Mastenbroek gloriëren. Anno 2015 brokkelen de tribunes naast het bad af. BASKETBAL Ster op EK Met Dirk Nowitzki doet komende zo mer in ieder geval één superster uit de NBA mee aan het EK. De 36-jarige Duit ser van Dallas Mave ricks: „Ik wil er graag bij zijn in Berlijn. In mijn hele carrière heb ik nog nooit een toernooi in eigen land gespeeld." VOETBAL AC Milan heeft giste ren trainer Filippo In- zaghi ontslagen. De Italiaanse club heeft de oud-spits meege deeld dat er komend seizoen „een wijzi ging in de trainerspo sitie plaatsvindt." Vol gens verschillende Italiaanse media wordt Sinisa Mihajlo- vic aangesteld als nieuwe trainer. De Serviër vertrok maan dag bij Sampdoria. Inzaghi nam aan het eind van vorig sei zoen de plek in van Clarence Seedorf. Onder Inzaghi eindig de de gevallen top club als tiende in de Serie A. GOLF Ladies Open Het Ladies Open Golf pronkt met drie Nederlandse profs op de startlijst. Met ambassadrice Chris tel Boeljon als blik vanger in het toer nooi uit de Europese vrouwentour, dat van 19 tot en met 21 juni wordt gespeeld. Dewi-Claire Schree- fel is de tweede Ne derlandse troef. Haar beste klassering in de Ladies Open is evenals die van Boel- jon de vierde plaats. Anne van Dam is de derde Nederlandse. Ook vijf oud-winna ressen komen naar het proftoernooi op de golfbaan nabij Schiphol: Gwladys Nocera, Florentyna Parker, Melissa Reid, Holly Clyburn en titel verdediger Kylie Wal ker. VOETBAL VROUWENVOETBAL VOETBAL Vivianne Miedema foto Valerie Kuypers/ANP WIELRENNEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20