NS'er spint garen bij commotie rond topman Koning houdt van De grootste spelbreker kan de 12 NIEUWS Onenigheid over cursus imams Vechtpartij in speeltuin Iedere Turk weet het. Komende zondag zijn het geen gewone verkiezingen. Dit is een referendum over Erdogan en zijn grenzeloze ambities. 3 dagen Princess Hotel Loosdrecht Het was de FNV zelf die deze week het vuur ongekend opstook te door het vertrouwen in topman Timo Huges op te zeggen. Directe aanleiding was het rapport van de Autoriteit Consument Markt waaruit blijkt dat de top van de NS op de hoogte was van het gesjoemel bij de aanbesteding van het ov in Limburg. Ook dat nog. Terwijl het spoor bedrijf al de handen vol heeft aan de beteugeling van de agressie in de treinen, voortdurende storin gen en de parlementaire enquête over de krakkemikkige Fyra. Een cao-conflict wilde het bedrijf er niet bij hebben. Niet nóg meer treinen die niet rijden. En dat was precies de dreigen de boodschap van bestuurder Wim Eilert van vakbond WMC toen hij woensdagochtend met een paar honderd machinisten en conducteurs bij de NS-directie op de stoep stond. „Ik zei: nu staan deze mensen hier in hun vrije tijd. De volgende keer in NS-tijd." De strategie werkte. Woens dagochtend om tien uur begon nen de al drie maanden voortsle pende onderhandelingen weer, gisterochtend om half elf waren de partijen het eens. „We zijn heel de nacht doorgegaan", zegt Ei lert. De 15.000 NS'ers krijgen er de komende 2,5 jaar 5 procent bij. „De ouderenregeling hebben we ook overeind weten te houden." Eilert wil het succes niet hele maal aan de commotie rond Hu- ges toeschrijven. „Maar ik kan me heel goed voorstellen dat er is ge zegd: los die cao op, want acties kunnen we er nu niet bijhebben." De cao brengt rust op de werk vloer, maar niet in de top van het bedrijf. Het hoofd van Huges ligt op het hakblok. Hij is niet meer het frisse gezicht en dé man voor het geplaagde bedrijf die twee jaar geleden beloofde dat alles zou ver beteren. Bij de aanbesteding in Limburg probeerde de NS de ei gen dochter Abellio voor te trek ken. Dat was geen onderonsje tus sen afdelingschefs, schrijft de ACM. 'ACM benadrukt dat dit bo vendien geen gedraging betreft van een individuele NS-medewer- ker of anderszins een op zichzelf staand incident vormt. De be stuurlijke top van zowel Abellio Nederland (NS-dochter, red.) als NS bleek op de hoogte van de con currentiegevoelige informatie van Arriva en Veolia, ondanks dat dit op de hoorzitting door de NS ex pliciet meerdere keren is ont kend.' „Dergelijk gedrag willen we niet in Nederland. Vals spelen, ver doezelen. De NS moet van die cul tuur af', zegt CD A-Kamerlid Mar- tijn van Helvert. Hij eist dat minis ter van Financiën Jeroen Dijssel- bloem (PvdA) Huges op het matje roept voordat de Tweede Kamer debatteert over het ACM-rapport. Het is altijd wat met de NS, ver zucht Van Helvert. „Als er iets mis gaat is de NS niet in staat bij te stu ren. Of het nu gaat om poortjes die open moeten of vertragingen waar heel Nederland iedere dag last van heeft." Regeringspartijen WD en PvdA zijn het niet eens over het plan van minister Lode- wijk Asscher (Sociale Za ken, PvdA) om buitenlandse imams een cursus te geven voordat ze in Nederland ko men preken. De VVD is te gen het plan en wil niet dat hier belastinggeld in wordt gestoken.Minister Asscher begrijpt 'niets' van die kri tiek. Tegen Nu.nl zei hij gis teren dat de VVD volgens hem altijd voor inburgering is, 'maar blijkbaar niet voor imams'. De politie in Berlijn is met negentig mensen uitgerukt om een groot gevecht tus sen twee families op een kinderspeelplaats de kop in te drukken. Het lukte de po litie met moeite om de naar schatting zeventig vechten de familieleden in de wijk Moabit woensdagavond uit elkaar te krijgen, aldus de politie gisteren. Over en weer vielen flinke klappen. Twee vrouwen en twee poli tiemensen raakten gewond. Het gevecht ontstond nadat twee vrouwen ruzie kregen. Mensen Hij is overal. Spandoeken prijzen hem aan als 'de man van het volk', de 'archi tect van het nieuwe Turkije'. Gehoofddoekte vrouwen aan bidden hem als een popster. Aanhangers scanderen Son os- manli padisahi - de nieuwste Os- maanse sultan. De persoonsver heerlijking van de 'Grote Lei der' neemt Midden-Oosterse vormen aan. Elke dag voert de charisma tische Recep Tayyip Erdogan campagne voor zijn AK partij, hoewel hij vorig jaar, tijdens zijn beëdiging als nieuwe presi dent, moest zweren neutraal te zijn. De publieke omroep zendt al zijn optredens live uit. Een eerlijke verdeling van zendtijd over de partijen? Geen sprake van. In Üsküdar, de conservatieve deelgemeente aan de Aziatische oever van de Bosporus, hebben AKP-kiezers daar geen moeite mee. Vasmiye (51) zit in een park je met een van haar drie klein kinderen uit te rusten van het boodschappen doen. „Mijn lin kerbeen doet de laatste maanden pijn", zucht ze. Overal om haar heen hangen partijvlaggetjes en spandoeken van de AKP. Uit voorbijrijdende busjes schalt pro paganda en muziek. De beelden van Willem- Alexan der, die afgelopen woensdag met dj Sunnery James in Chicago de houseklassieker 'Move your bo dy' op de draaitafel legde, flitsen de hele wereld over. En, verklapt organisator Jan Maarten Hartong (alias dj Jama), het was niet eens in scène gezet. „Er zouden wat handjes ge schud worden, je kent het wel, maar opeens staan de koning en koningin in de dj-booth mee te swingen." Protocol Het enthousiasme was niet ge speeld, want het koningspaar bleef tijdens het dance-evene- ment in de VS veel langer plak ken dan het protocol voorzag. „We maakten vooraf een praatje en Willem-Alexander vertelde dat hij zelf ook graag naar dance luistert. Beachhouse vooral, zei hij." Voor leken: beachhouse is de rustige variant die vooral in strandtenten wordt gedraaid. De liefde van His Royal High ness voor pompende beats, die de Amerikanen verbaasd deed opveren, komt niet uit de lucht vallen. Anders dan moeder Bea- Unieke locatie aan het water! r> door Ton Voermans UTRECHT. De vakbonden hebben handig gebruikgemaakt van de con sternatie in de top van de Neder landse Spoorwegen. Gisterochtend kwam na 24 uur non-stop onder handelingen een nieuwe cao op ta fel waarin de bonden in bijna alles hun zin krijgen. De NS-top, beticht van wetsovertredingen, wilde niet ook nog acties op het spoor. Timo Huges. foto ANP DEN HAAG BERLIJN ARD VAN DER STEUR Vuurwerkamnestie Minister Ard van der Steur (Veiligheid en Justitie) gaat kijken of een inzameldag haalbaar is waarop mensen eenmalig ongestraft hun ille gale vuurwerk kunnen inleve ren. Wie daarna nog wordt gepakt, krijgt straf. Steur heeft dat gisteren toegezegd in een debat over vuurwerk in de Tweede Kamer. Zo'n actie kan helpen overlast en letsel te verminderen. PAMELA GELLER Activiste doelwit De 26-jarige terreurverdach te die dinsdag in Boston door de politie is doodge schoten, zou aanvankelijk van plan zijn geweest de con servatieve activiste Pamela Geiler te onthoofden. Dat zeiden bronnen tegen CNN. De terreurverdachte zou la ter hebben besloten agen ten aan te vallen, omdat poli tiemensen het 'makkelijkste doelwit' waren, zo zei hij. Kiezen voor 'de nieuwste sultan' door onze correspondent Mare Guillet 105 In de eerste negen maanden van zijn presidentschap heeft Erdogan 105 personen voor de rechter gedaagd voor het 'beledigen van het staatshoofd'. door Eefje Oomen ROTTERDAM. Deze week met kop telefoon op het podium met dj Sunnery, een andere keer strak in smoking bij een klassiek concert. Hoe zit het met de muzieksmaak van koning Willem-Alexander? 7 Watersport mogelijkheden 7 Inclusief ontbijt 7 Prachtig gelegen aan het water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12