bewaakt na bom Griekenland heeft nog tien keer 24 uur voor akkoord Zelf bepalen hoeveel je per maand wilt uitgeven hollands nieuwe. NIEUWS 11 Opnieuw moet een vrouw het ontgelden in de onderwereldoorlog in Amsterdam. De 27-jarige Najoua, weduwe van een gangster, werd gisternacht op straat neergeknald. Haar man, de topcrimi neel Baris Önder, is nog maar een paar maanden dood. Hij werd op 26 april doorzeefd met kogels terwijl hij in zijn auto zat. Gisteren was het de beurt aan zijn weduwe. Onderweg naar haar woning in de Amsterdamse wijk Osdorp werd Najoua be schoten door twee mannen op een scooter. Ze zakte hevig bloe dend in elkaar op een grasveld in de straat, waarna ze met spoed werd geopereerd in het zieken huis. Over haar gezondheidstoe stand wilde de politie gisteren niets kwijt. Afpersingen, bedreigingen en moordaanslagen: het is geen we reld meer van 'mannen onder el kaar'. Op 14 januari werd de 60-jarige Beyhan Demirci dood geschoten terwijl ze op haar bal kon in Amsterdam-Geuzenveld een sigaretje rookte. De dader had waarschijnlijk haar schoon zoon - een bekende beroepscri mineel - op het oog. Een maand eerder werd een andere vrouw vermoord: voor de ogen van haar twee kinderen schoot een onbekende man de Braziliaanse Luana Luz Xavier (34) dood. Ze was de vriendin van een bekende Amsterdamse crimineel. De drie moordaanslagen heb ben een verschillende achter grond, maar feit is dat het tot een paar maanden geleden niet voorkwam dat vrouwen slachtof fer werden van het onderwereld- geweld. Baris Önder was bij de recher che in beeld vanwege talloze ge weldsmisdrijven, afpersing, ont voering en grootschalige interna tionale drugshandel. Of de giste ren neergeschoten weduwe Na joua ook iets met die zaken te maken had, is onbekend. De strijd in het misdaadcir cuit verhardt al een paar maan den. Advocaten melden dat cri minelen vrezen voor hun leven en dat van familie. Ze bewape nen zich ter bescherming, maar volgens het Openbaar Ministerie óók om wraak te nemen. Omdat de onderwereldfiguren zelf nu dus zwaarbewapend zijn, rich ten hun vijanden zich mogelijk op 'makkelijker te raken' familie leden. Ook zou het kunnen dat de vrouwen uit de weg worden ge ruimd vanwege hun kennis over het reilen en zeilen in de Amster damse drugswereld. Zeker na de recente ontboezemingen van de zussen van Willem Holleeder, die in het diepste geheim getuig- Vijanden van figuren uit de onderwereld richten zich nu op de makkelijker te raken familieleden den over zijn leven, zit de angst er bij criminelen goed in. Vorige maand sprak minister Ard van der Steur van Veiligheid en Justitie zijn 'grote zorg' uit over de Amsterdamse liquidatie golf. „Ook omdat die liquidaties levensgevaarlijk kunnen zijn voor onschuldige omstanders", zei hij. Van der Steur is 'blij' dat zijn voorganger Ivo Opstelten het weer mogelijk heeft gemaakt om criminele burgerinfiltranten in te zetten. Zo kan de politie meer informatie vergaren in de criminele onderwereld. veroorzaken. Het onderzoeks team houdt rekening met het sce nario van een ontevreden ex-werknemer, maar werkt meerdere scenario's uit. 'Er is hier in de winkel na de bomaanslag geen sprake van onrust Totaal niet zelfs. Wij zijn Groningers en dus zijn we nuchter* De manager van de Jumbo aan de Wilhelminakade reageert rustig op de aanslagen. „Er is hier in de winkel geen sprake van onrust. Totaal niet zelfs. Wij zijn Groningers en dus nuchter." Het hoofdkantoor van Jumbo neemt de zaak hoog op en spreekt van beveiligingsmaatre gelen 'in de gehele regio'. Details worden niet prijsgegeven. Ook de politie houdt zich nog op de vlakte. „Neem van ons aan dat we passende maatregelen ne men. We zullen in ieder geval verscherpt surveilleren en we richten ons daarbij op super markten in de hele stad Gronin gen", aldus woordvoerder Heida- nus. De politie heeft inmiddels twintig rechercheurs op de zaak gezet. Volgende week dinsdag worden beelden van de Groning se bewakingscamera's getoond in het televisieprogramma Opspo ring Verzocht. Commissievoorzitter Juncker en eurogroepvoorzitter Dijsselbloem nemen daarmee zeker risico's, want de Griekse premier beweegt vooralsnog geen millimeter. Hij houdt onverkort vast aan zijn ei gen voorstellen, en verwerpt het alternatieve pakket dat zijn kre dietverleners (Brussel, IMF en ECB) hem door de strot willen du wen. Uit de gisteren meteen gelekte voorstellen blijkt dat zij opnieuw forse pensioenkortingen eisen, een verhoging van de btw op on der meer medicijnen en elektrici teit en een eindeloze reeks privati seringen. Zo moet Griekenland af stand doen van zijn belangrijkste havens (Piraeus en Thessaloniki), het vroegere luchtvaartcomplex Hellenikon, zijn telecombedrijf en belangrijkste olieraffinaderij. Miljarden Ook eist Brussel een sociale standstill: het minimumloon mag niet omhoog, de vakbeweging krijgt geen sterkere positie in cao-onderhandelingen. De maatregelen leveren miljar den op, maar gaan ook in tegen de belangrijkste verkiezingsbeloften L-ïfecomi ^companion per maand hollandsnieuwe.nl/pzc die Tsipras en zijn radicaal linkse Syriza eind januari aan de macht brachten. In Griekenland zelf hadden de gelekte voorstellen dan ook het ef fect van een spijkerbom. „Juncker nam het vuile werk op zich en leg de een vulgair, hard en moordda dig plan op tafel op een moment dat iedereen hoopte dat we dicht bij een akkoord waren", aldus on dervoorzitter van het parlement en prominent Syriza-lid Alexis Mi- tropoulos. Kranten blokletterden: 'Nog meer bezuinigingen? Nee, be dankt' en 'Dodentol gevraagd in ruil voor een akkoord'. Tsipras liet zich gematigder, maar net zo duidelijk uit. „We kunnen niet dezelfde fou ten blijven ma ken", zei de Griek na drie uur tafelen met zijn gastheren, daarmee bedoelend dat hij zijn land niet verder ka pot wil be- zuinigen. „De realis tische voor stellen op ta fel zijn die van de Griekse re gering." Ex pliciet voeg de hij eraan toe dat van verder snij den in pen sioenen van laagstbetaal den of een btw-verho- ging op stroon en medicijnen geen sprake kan zijn. Kaarten Juncker en Dijsselbloem lieten niet in hun kaarten kijken en de den het topoverleg aanvankelijk af met een mierzoet, luttele regels tellend perscommuniqué. 'Goede, constructieve bijeenkomst. Voort gang geboekt in begrip voor eik aars posities op basis van verschil lende voorstellen.' Junckers woord voerder voegde er gisteren aan toe dat het overleg 'één van de komen de dagen' wordt voortgezet en op nieuw met Dijsselbloem erbij, die blijkbaar nu zijn plek aan tafel de finitief heeft veroverd. Dijsselbloem zelf dong naar het understatement van het jaar toen hij gistermiddag in Amsterdam zei dat de verschillen 'nog rede lijk groot zijn'. Hij zei te verwachten dat Grie kenland 'binnen enkele da gen' met nieuwe voorstellen komt. Tsipras riep voor vanavond het Griekse parle ment bijeen. De nieuwe en deze keer niet te pas seren dead line is 14 juni: nog ne gen dagen om een gat zo groot als de Egeïsche Zee te overbruggen. VRIJDAG 5 JUNI 2015 door Peter Winterman door onze correspondent Frans Boogaard BRUSSEL. Griekenland krijgt gere kend vanaf gisteren nog precies tien keer 24 uur om tot een ak koord met zijn schuldeisers te ko men. Brussel confronteerde pre mier Alexis Tsipras woensdaga vond laat met een keiharde deadli ne en dito eisenpakket. Na maan den eindeloos gepalaver zijn de handschoenen uit. ÜS1 IV Bij hollandsnieuwe krijg je de Samsung Galaxy S4 (t.w.v. €369,-) al voor €11,- per maand (gedurende 24 maanden). Combineer hem met één van onze voordelige Sim Only abonnementen. Je hebt al een Sim Only vanaf €8,- per maand waarmee je kan internetten, bellen en sms'en. Of je nu meer wilt internetten dan bellen en sms'en, of andersom, beslis je helemaal zelf. En als je een keer voor het einde van de maand je tegoed opmaakt, bepaal jij of je wil opwaarderen. Zo weet je altijd precies wat je betaalt én dat je waar voor je geld krijgt. Bestel snel op: Jeroen Dijsselbloem die voortaan vaste gast aan tafel in Brussel is. Foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11